سیلابس آموزش مقدماتی پایتون

python
tutorial

سلام خدمت دوستان عزیز
قرار توی آموزشگاه پایتون مقدماتی تدریس کنم , دانشجوها صفر صفر هستند
من که حدود سال 87 شروع کردم اولش به ما الگوریتم و فلوچارت آموزش دادند بعد رفتن سر کد نویسی با vb6
برای شروع از الگوریتم و فلوچارت شروع کنم یا مستقیم برم سر کد نویسی و با کدنویسی آموزش شروع و جلو ببرم ؟
ممنون میشم کمکم کنید

منو پدرم که میخواست بیاره به راه :smile: 'جلوم vb6 گذاشت گفت ماشین حساب طراحی کن بعدش رسیدم به پایتان و دوره های پروژه محور و در نهایت جاوااسکریپت و ری اکت و نود جی اس. حالا نه به این سرعت ولی چیزی رو تدریس کن که پروژه ای باشه میتونی از دوره python bible by ziad yehia ایده بگیری

جادی یک دوره مقدماتی پایتون گذاشته بنظر من از متد اون استفاده کنید چون اکثرا راضی ان و خوبتر میفهمن .

تجربیات شخصی:

من یه دوره توی آموزشگاه تدریس میکردم. به بچه‌های ۱۰ تا ۱۵ سال.
فکر کنم یک ترم کامل کامپیوتر و الگوریتم رو توضیح دادم.
بعد یک ترم از طریق نرم‌افزار scratch بهشون الگوریتم رو توضیح دادم (اول بدون نرم‌افزار توضیح دادم)
ترم سوم و چهارم رفتیم سراغ C++
بعدش رفتن سراغ سخت‌افزار (الکترونیک) و مابقی ماجرا (برنامه نویسی میکروکنترلر و یک مقدار مکانیک)

کلاسها رباتیک بود.

خودم هم که برنامه نویسی رو یاد گرفتم، چند ترم فقط تئوری بود (الگوریتم و فلوچارت و…) بعد نشستیم پای Cpp با کامپایلر Turbo Borland C plus plus
بعد از چند ترم یه روز رفتیم سر کلاس دیدیم تمام کامپیوترها لینوکس شده (Open SuSE اگه اشتباه نکنم ورژن ۸ یا ۹) و با gcc کار کردیم.

اینقدر تعداد شاگردها کم شد (رفتن دنبال درس خوندن) که کلاس تعطیل شد من رفتم سر کلاس رباتیک (که الکترونیک و مکانیک هم داشت و برنامه نویسیش با C و Basic بود و البته یه مقدار اسمبلی) و با بدبختی زیاد خودمو به سطح اونا رسوندم و ادامه دادم.

خلاصه من متوجه نشدم برای شروع آیا از الگوریتم و فلوچارت شروع کنم یا نه ؟
آیا الگوریتم و فلوچارت برای آموزشی حدودا 10 سال پیش نیست ؟

اصلا اینطور نیست.
الگوریتم و فلوچارت، روش فکر کردن رو به آدم یاد میده.
ما که نمیخوایم فقط چندتا کلمه‌ی انگلیسی حفظ کنیم و چندتا مثال از توی کتاب رو یاد بگیریم و با یه کم تغییر دوباره بازنویسیش کنم!

با سینتکس زبان و کنترل فلو شروع کن، بعد برو سروقت دیتا تایپ، یه خورده که جلو رفتی و نتیجه بهتری از کل کلاس به دست اومد، سعی کن مسائل خیلی ساده بدی که حل کنن. بعدش برو روی موارد پیچیده تر مثل الگوریتم و فلوچارت.
روشی من در مدرسه های ابتدایی دیدم اینه که با آماده سازی محیط کار شروع میکنند، مثلا نصب و پیکربندی لینوکس یا ویندوز و بعد نصب احتمالا vscode و تنظیماتش. بعدشم همین مراحل برای زبان های برنامه نویسی تدریس میشه، مثل پایتون یا روبی و JS.
مثال واقعی از یک مدرسه ای که دانش آموزها میتونند واحد اختیاری برنامه نویسی بردارند:
1- به هر نفر یک کامپیوتر قوی surface دادن و یادشون دادن که چطور استفاده و نگهداری بشه.
2- آموزش استفاده از VSCode
3- آموزش html و css
4- شروع کار با پایتون با طی مراحلی که بالا گفتم
5- حل مسائل روزمره خیلی ساده
6- سرو کردن html و JS با نوشتن یک وبسرویس خیلی ساده در python
7- آموزش یک فریمورک css ساده مثل bulma
8- انجام پروژه های بزرگتر در کنار یادگیری الگوریتم و موارد پیچیده تر
9- و ادامه برای کسانی که ترم بعد هم برنامه نویسی انتخاب می کنند