انتخاب زبان بک اند برای وبسایت شخصی

دوستان دیدم چندتا تاپیک راجع به این قضیه نوشته شده ولی نظرات مختلف بود و من چون تو پروسه یادگیری هستم یکم سردرگم شدم:

برای وبسایت شخصیم که با ری اکت طراحیش کردم میخوام یک بک اند ساده بنویسم ( در حد دریافت نظرات و ایمیل). خودمم فعلا با جاوااسکریپت و node js اشنایی دارم ولی یکم از کلنجار رفتن با این نود و جاوااسکریپت اذیت میشم
برای یه وبسایت شخصی کوچیک به جز node js چی رو پیشنهاد میکنین؟

فعلا بین پایتان و فریم ورکش جنگو و ریلز روبی توی اینترنت دعواس :smiley: از رفتن به سمت لاراول پی اچ پی هم بیشتر از نود نفرت دارم ( دوتا ویدیو آموزشی دیدم از فلدر بندیاش سریع بستم)
مساعدتی بنمایید ممنون.

آیا فقط برای نوشتن وبسایت شخصیتون احتیاج دارید یا میخواید برای کارهای دیگه هم استفاده کنید ؟

هدفم اینه بعدا برای بقیه کارامم استفاده کنم ولی اگر ممکنه هردوحالتشو بگی ممنون میشم

ببینید اگر قرار باشه فقط یک وبسایت شخصی داشته باشید که شاید نصب یه قالب وردپرس هم کافی باشه اما اگر هدفتون برنامه نویس شدن هست خوب بستگی به نوع پروژه هاتون داره که چه زبان یا فریمورک هایی رو انتخاب کنید.
اگر مشخص هست که چه نوع پروژه هایی رو قرار هست کار کنید ، بفرمائید که دوستان زیادی هستن برای راهنمایی

اگر شخصی بود من از php استفاده میکردم و راحت مینداختمش روی یه هاست اشتراکی با کمترین هزینه :blush:
اما اگر هزینه نبود سعی میکرد با یه چیز جدیدتر که اصلا بلد نیستم این کارو بکنم مثلا clojure

راستش وب سایتمو طراحی کردم تموم شده حقیقتا کار با وردپرسم نمیدونم . جای خاصی هم مشغول نیستم رو هوام فعلا :smiley: ولی اینجور که شما میگی باید به پی اچ پی سوییچ کنم گویا ولی قیمتی خیلی هم فرقی نمیکردم سی پنل میدن 28 هزار ماهانه برای نود هم 50-60 تومن بود فکر کنم ماهانه

یا خدا کلوژور چیه :smile: بعید میدونم غوره نشده بخوام با کلوژور مویز بشم ولی باید درموردش سرچ کنم و از مطالب اقا سمیر استفاده کنم

ظاهرش درسته ترسناکه اما کافیه کمی در موردش مطالعه کنید تا ببینید که خیلی ساده و آسونه و . بنظر شخصی من نسبت به خود جاوا خیلی آسونتره و کد خیلی خواناتری داره و اگر اینبار وقت کنم حتما در موردش وقت میزارم و باهاش یه چیزی پیاده میکنم .
الکسیر هم گزینه خیلی خوبی هست بخصوص با فریم ورک Phoenix

واقعا؟ آخرین قیمتی که من دارم سالی ۵۰هزارتومنه :joy: (shatelhost.com)
این الآن کف قیمتش سالی ۳۰هزارتومنه که ۲۵درصد هم تخفیف نوروز میده. (همیشه دنبال بهونه برای تخفیف میگردن. مثلا اعیاد ایرانی و اسلامی)

کلوژر بچه‌ی lisp هست. زبان برنامه نویس lisp حدودا ۳۸سال قدیمیتر از C هست. (دومین زبان قدیمی هست که هنوز اسمش شنیده میشه)
یه کم سینتکسش برای کسانی که قبلا با زبانهای C-based کار کردن، به نظر عجیب میاد. ولی یه کم که باهاش کار کنید میبینید منطقیتره.

توی کنفرانسهای clojure میبینم وقتی میخوان آمار بگیرن که چند نفر بیشتر از ۱۰سال برنامه نویسی کردن یا همچین چیزایی، تقریبا همه جزء اون دسته هستن. (برعکس زبانهای دیگه که خیلی مبتدی بینشون هست)
کسی که توی یه زبان دیگه، بدبختی و فلاکت نکشیده باشه، قدر کلوژر رو نمیدونه (مخصوصا کسانی که با JavaScript سر و کله میزنن بعد با ClojureScript آشنا میشن)

بگذریم، پیشنهاد من برای شروع، پایتون هست.
یادگیریش خیلی ساده و راحته. فریموورک و لایبرریهای زیادی برای کارهای خیلی زیادی داره. البته همه‌ی مباحثش ابتدایی و ساده نیستن. پایتون هم پیچیدگیهای خودشو داره. درسته که توی چندروز آدم میتونه یاد بگیره ولی توی چندسال آدم میتونه حرفه‌ای بشه.

برای برنامه‌نویسی تحت وب در پایتون، به شما flask رو پیشنهاد میکنم (به جای django)
احتمالا همیشه استفاده از لایبرریهای کوچیک به جای فریموورکهای بزرگ، منطقیتره. انعطاف بیشتری به آدم میده.

‌من هم برای شروع پایتون رو پیشنهاد میکنم

البته اگه سایتتون میخواد استاتیک باشه میتونید از Static site generator هایی مثل Jekyll یا Hugo استفاده کنید و کاملا رایگان روی گیت هاب یا گیت لب هم دپلوی شون کنید.
نظر شخصی من اینه اینطوری یکم گیک تر به نظر میاد آدم.

راستش اگر روی روبی تسلط داشتم 100 درصد از jekyll استفاده میکردم. گتسبی هم هست در جاوااسکریپت البته ولی یکم برام گیج کننده بود

فکر نکنم نیازی به دونستن روبی باشه.

چرا از ووردپرس استفاده نمیکنی؟ بنظر نمیاد ابزار بهتری برای ساختن وبسایت شخصی وجود داشته باشه، واقعا اگر هست بگو منم بدونم

ترجیح دادم از اولشو خودم بنویسم و اون موقع فقط ری اکت بلد بودم و کمی هم نود جی اس.(الان نیز هم:smiley:) ولی فکر کنم باید همین کار رو میکردم که دیگه بماند آب رفته برنمیگرده :smile:
حالا به مشکل جدید خوردم اگر مقدوره جواب بدین عدم پاسخگویی psql و بک اند php در صفحه contact me

من الآن یه هاست ازشون گرفتم. مثل اینکه از پایتون (بدبختانه فقط ورژن 2,7) هم پشتیبانی میکنه. البته تست نکردم و اصلا نمیدونم چطوری باید تستش کرد :joy: تا حالا این مدلی دیپلوی نکرده بودم. احتمالا فقط چندتا لایبرری ساده (مثل pymysql) روی سرور نصبه یا شایدم اصلا هیچی نصب نباشه.

یه گزینه‌هم داره برای روبی ولی مثل اینکه پکیجهای مورد نیازش روی سرور نصب نیست (پیغام خطا نوشته Package alt-ruby not installed و ورژن روبی قابل انتخاب نیست)

اگه حالشو داشتم یه نگاهی بهش میندازم ببینم میشه پروژه‌ی پایتون روش ران کرد یا نه.
هرچی باشه برای سالی ۳۰هزارتومن (که تخفیف نوروزی گرفتم شد سالی ۲۲هزار و پونصد تومن) بد نیست :innocent:

تست کردم. ارور میده که /usr/share/virtualenv وجود ندارد.