کدوم توزیع لینوکس، حجم کمتری از اینترنت مصرف می‌کنه؟

چند وقتی میشه که اوبونتو رو همراه ویندوز 10 استفاده میکنم و خب تصمیم دارم که این تابستان به طور کامل به لینوکس مهاجرت کنم.

خب مثل هر کاربر تازه کار دیگری هم به مشکلات زیادی برخورد کردم که تونستم برخی رو حل کنم و بعضی هاش رو هم نه و خب در این بین اینترنت زیادی هم از دست دادم.

حالا سوالم اینه که به نظر شما پایدارترین لینوکس که بتونم اون رو به سیستم عامل روزمره ام تبدیل کنم و کمتر اینترنت مصرف کنم چیه؟ توزیعی که مشکلی با gpu nvidia 520m نداشته باشه.

خلاصه اینکه دنبال یک توزیع واقعا پایدار می گردم به شکلی که زود به زود حجم زیادی رو از دست ندم.
پیشنهاد شما چیه؟

پایدارترین توضیع، توضیعیه که توش راحت باشید و تجربه‌ی بیشتری توش داشته باشید.
من الآن روی کامپیوتر شخصی ArchLinux دارم و روی لپتاپ Debian
احتمالا میدونید که Arch به خاطر rolling release بودن و تستهای کمتری که (نسبت به دبیان) روی پکیجهاش انجام میشه، پایداریش نسبتا کمتره و دبیان به خاطر old stable بودن پکیجها، پایداریش بیشتره.
ولی به خاطر اینکه من تجربه‌ی بیشتری با آرچ دارم، خیلی برام پایدارتره و مشکلاتی که توش به وجود میاد رو خیلی راحتتر حل میکنم.

پیشنهاد میکنم کتاب لینوکس و زندگی رو بخونید. مخصوصا این فصل
یکی از بخشهای همین فصل (اگر لینوکس را به لگو تشبیه کنیم):

تازه وارد: من دنبال یک ماشین اسباب بازی جدید بودم و دیدم همه در مورد باحال بودن لگو حرف می‌زنند. پس رفتم و یک ماشین لگویی خریدم اما وقتی به خانه رسیدم کلی مکعب و چرخ و این جور چیزها در جعبه بود. پس ماشین من کجاست؟

قدیمی: خب باید ماشین‌ات را از همان مکعب‌ها درست کنی دیگر. این دقیقا چیزی است که قرار است لگو باشد.

تازه وارد: چی؟ من چه می‌دانم چطور باید ماشین ساخت! من که مکانیک نیستم. از کجا قرار است ماشین ساختن بلد باشم؟

قدیمی: حتما در جعبه یک راهنما هم هست. راهنما دقیقا می‌گوید که ماشین چطور باید ساخته شود. لازم نیست چیزی را از قبل بدانی. فقط باید راهنماها را دنبال کنی.

تازه وارد: آه درست است. راهنما اینجاست. ولی درست کردنش ساعت‌ها طول می‌کشد! خب چرا یک ماشین کامل در جعبه نگذاشته‌اند؟ مگر من باید ماشین را درست کنم؟

قدیمی: خب تو حتما لازم نیست بخواهی ماشین درست کنی. اما کسانی که دوست دارند، لگو می‌خرند. خوبیش این است که می‌توانی از لگو هر چیز دیگری هم درست کنی. کل ایده همین است.

تازه وارد: ولی من که نمی‌فهمم چرا باید ماشین درست کنم! خب چرا مثل آدم یک ماشین کامل در جعبه نبود تا اگر کسی خواست بازش کند و دوباره خودش بسازدش… به هرحال… حالا که بعد از چند ساعت کار ماشین را ساخته‌ام جالب شده ولی گاهی بعضی از قسمت‌ها جدا می‌شود. می‌شود آن‌ها را با چسب بچسبانم؟

قدیمی: خب می‌شود… ولی دیگر لگو نخواهد بود. این سیستم درست شده تا قطعاتش قابل جدا کردن و وصل کردن دوباره باشد.

تازه وارد: ولی من دوست ندارم قعطاتش جدا شود! من فقط می‌خواهم یک ماشین اسباب بازی داشته باشم

قدیمی: خب لعنتی! پس چرا لگو خریده‌ای؟!!

پ.ن:
عنوان تاپیک رو نگاه کردم دیدم سوال درمورد حجم اینترنته.
خوب باید بگم که دیستروهایی که rolling release هستن اینترنت زیادی مصرف میکنن. مثل ArchLinux و OpenSuSE tumbleweed (تقریبا هر ۲هفته kernel آپدیت میشه. در حالی که اوبونتو هر ۶ماه کرنلش آپدیت میشه. بقیه‌ی نرم‌افزارها هم تقریبا به همین شکل)

دیسترو‌های دیگه، بسته به تعداد نرم‌افزارها، حجم اینترنتی که مصرف میکنن فرق میکنه. منظورم نرم‌افزارهایی هست که به طور پیشفرض روی سیستم نصبه.
و خیلی راحت میشه این حجم رو کمتر کرد. مثلا اوبونتو به طور پیشفرض، libreOffice نصبه. اگه نیازی ندارید پاکش کنید. همین الآن دارم libreoffice رو آپدیت میکنم ۱۱۳مگابایته.
بجز این مساله، تفاوت چندانی توی مصرف اینترنت (تعداد آپدیتها) وجود نداره بین دیستروهای debian based و redhat based.
و از اونجایی که با اوبونتو کار کردید، پیشنهاد میدم با همین ادامه بدید. یا به دیستروهای مشابه مثل debian و mint مهاجرت کنید. البته ممکنه دبیان انتخاب مناسبی برای شما نباشه، دبیان برای کسانی خوبه که شناخت بیشتری از لینوکس دارن و میدونن چه چیزی میخوان. (مثلا نرم‌افزارهای امنیتی به طور پیشفرض توش نصب نیست و باید خودمون بدونیم چی میخوایم و نصب و کانفیگش کنیم)

2 پسندیده

سپاس از پاسخ شما
مشکل دیگر من با اوبونتو اینه که وقتی بامبلبی نصب میکنم و ری استارت میکنم دیگه موس و کیبورد کار نمیکنه و نمیتونم در اوبونتو از گرافیک آن ویدیو استفاده کنم.
راه حلی دارید؟

جسارت نمیکنم ولی mouse = موس و nvidia = انویدیا

کارت گرافیک nvidia همواره آزار و اذیتهای خودش رو داشته و داره. راه حلی براش سراغ ندارم. (ربطی هم به توضیع خاص نداره)
به قول linus torvalds خالق لینوکس:

Nvidia, F**k you.
https://www.youtube.com/watch?v=_36yNWw_07g