نحوه ارتباط و پرزنت کردن خود برای کارفرماهای خارجی

سلام میخواستم این موضوع رو اینجا داشته باشیم و دوستانی که خارج از کشور هستن راهنمایی های موردی رو برای دوستان علاقمند به مهاجرت انجام بدن.

Alireza, you contacted us by our job offer. We are still working with a developer in Romania. We are recruiting in the Netherlands but open for another solutions. Can you send some details about your experience, way off working etc. We are working most with Wordpress and Prestashop (ecommerce). Maybe e-mail is easier to communicate. [[email protected]]
برای کارآموزی یک شرکت در هلند شعبه رومانی درخواست دادم و فکر میکنم مدیر منابع انسانی یا شایدم خود مدیر برام چنین پیامی فرستاده من جز پروفایل لینکدین رزومه ای ندارم میخواستم ببینم یه رزومه ساده اماده کنم با منشن کردن پروژه هام ( هرچند کوچیک؟). الان دارم روی گیت هابم پروژه هارو آپلود میکنم یک دوستی گفت میتونی سورس کدهاتو بدی اگر وقت نیست. یک مشورتی از دوستان میخواستم.

انگلیسیش که کلا اشتباهه اما انگار منطورش اینه که براش رزومه بفرستی شاید فرصتی بوجود بیاد

1 پسندیده

آره خب تمپلیته :smiley: فعلا پروژه هامو آپلود کردم گیت هاب ببینم چی میگن ولی کلا جای این تاپیک خالی بود اگر سوال فنی هم کردن بچه ها کمک کنن به همدیگه

ببخشید متوجه نشدم, مگر این پاسخ اونها نبود؟
اگر امکان داره بهتر توضیح بدین که بتونم کمک کنم

1 پسندیده

بله این چیزی که گذاشتم تو پست پیامی بود که اون دوستان دادن ولی فکر میکنم تمپلیت باشه. فعلا چیزی ازم نخواستن و گفتن خودم توضیح بدم من هم در جوابشون این ایمیل رو فرستادم:
Dear Mr. Dorst,

Thank you for reaching out to me through LinkedIn. I have just started Developing for about four months now. Started with the fundamentals of responsive web designs through HTML5 and CSS. I have moved on to Js, and Its platforms React and Nodejs with the help of express js and PostgreSQL to design websites. My primary motivation to start programming is my father who is a 20+ year web developer and my goal is to be involved with a tech company in the form of internship (paid preferably) to be able to learn the latest technology and implement them later on. The main reason I choose DORST is the way I believe it’s going to support the intern by providing them challenges to improve as a programmer. Right now I do not have ready cv to attach it for you however you can access my GitHub and Linkedin which is complete with my skills list and my other knowledge.for my projects and I can provide you with the source code of my latest project Facedetection app as I am yet to connect the database and deploy it. lastly, I want to emphasize that I am surely not the best and smartest but I will work harder than Anyone else and be an asset later. looking forward to hearing from you

Alireza(Armin)

note: I am currently In Iran and need to relocate

یکمی بهتر شد اما کار داره, سرفرصت ویرایش میکنم اگر خواستید

1 پسندیده

حتما ممنون میشم البته این دیگه فرستادم :smiley: برای بعدیا نکاتی که فکر میکنین نباید میگفتم یا خوب بود گفتم و ویرایش رو بگین بقیه دوستان هم بهرمند بشن

1 پسندیده