مشکل در لینوکس مینت

در نصب مینت طبق همه آموزش هایی که در یوتوب هست میرم جلو ولی مشکل از اونجاس که وقتی نصب تموم میشه و ریستارت میشه دوباره به حالت لایو و نصب برمیگرده
پارتشن بندی ها

اگه هم usb رو خارج کنم خطا میده

اینم از boot که usb رو گذاشتم مورد آخر و هارد رو اول تا هارد بیاد بالا که نمیاد

یک بار secure boot رو غیر فعال کنید و تست کنید ببینید boot هارد رو میشناسه یا نه.
و یک بار وقتی که secure boot غیر فعاله، نصب کنید و بعد تست کنید ببینید از روی هارد بالا میاد یا نه.

در کل secure boot غیر فعال باشه از هر جهت بهتره.
خدا لعنت کنه باعث و بانی UEFI و Windows و هرچی نرم‌افزار غیر آزاده که به زور میخوان خودشونو جا بدن رو کامپیوتر مردم.

اصلا secure Boot غیرقابل تعویض هست سلکت نمیشه

من یه مشکل مشابه با مادربورد pc داشتم، (همون موقع که خریدم) از نظر ظاهری عوض میشد ولی در باطن تفاوتی نمیکرد. آپدیت کردم درست شد.

به هر حال تنها مشکلی که به نظرم میرسه همین Secure Boot هست که کلا عملکردش برعکس اسمشه.
کارش اینه که فقط به ویندوز و سیستم عاملهایی که از (فکر کنم) مایکروسافت تاییدیه گرفتن اجازه‌ی boot شدن بده، که مثلا یه نفر غریبه نتونه با یه usb بشینه پای کامپیوتر شما و اونو بوت کنه و اطلاعات شما رو به دست بیاره. در عوض شما مجبور باشی ویندوز نصب کنی که “خیلی امنه” :neutral_face: (الآن دارم با صدای بلند، یه سری فحش رکیک میدم)

گزینه‌ی خاصی توی بخش Boot Mode نیست؟
شاید با تغییر اون، گزینه‌ی Secure Boot قابل تغییر بشه.

توی boot که کلا دوتا گذینه برای تغییر داری UEFI و Legacy BIOS
قسمت های دیگه هم security کلا غیرقابل تعویض هست فقط قسمت Main دردسترس هست

خوب همین تغییر uefi به legacy باید مشکل رو حل کنه. (تست کنید. احتمالا الآن از روی هارد بوت میشه)

البته باید امکان disable شدن secure boot هم الآن فراهم شده باشه!

ممنون از شما، حل شد

عنوان رو تغییر دادم تا مشکلاتی که توی مینت لینوکس از روی آماتوریم نتونستم توی نت پیدا کنم اینجا مطرح کنم

مشکل عجیبی که دارم اینه که توی تلگرام نه میتونم چیزی دانلود کنم نه آپلود

وقتی میخوام فایلی دانلود کنم چنین ویندوزی باز میشه

و خطای زمان آپلود
Selection_004

نمیشه درست جواب داد به همچین مشکلی.
تلگرام رو از طریق ترمینال باز کنید با این دستور:

telegram-desktop -debug

(ممکنه اسم نرم‌افزار چیزی غیر از telgram-desktop باشه.)
و ببینید چه ریپورتی توی ترمینال نشون داده میشه.

دایرکتوری که میخواید فایل رو بهش دانلود کنید رو با دستور:

ls -lha

چک کنید ببینید دسترسی بهش دارید یا نه (owner هستید یا نه و اینکه permissionها به چه صورت هستن)

احتمالا مشکل همین باشه. احتمالا یوزری که تلگرام رو باز میکنه، دسترسی به اون دایرکتوری نداره.
این جمله‌ای که گفتم یه چیز کلیه، بعضی نرم‌افزارها (مثلا nginx) با یوزری غیر از یوزر خودمون یا root شروع به کار میکنن (احتمالا یوزر nginx یا www-http یا همچین چیزی) و اون یوزر ممکنه دسترسی به دایرکتوری (مثلا /usr/share/nginx/html) نداشته باشه یا فقط دسترسی read داشته باشه و به خاطر همین نتونه فایل بسازه (نشه چیزی آپلود کرد).