کارآموزی در شرکتهای نرم افزاری

سلام دوستان امیدوارم بخش مناسبی رو برای این موضوع انتخاب کرده باشم !
یک سوالی دارم این که آیا شرکتی هست که مثلا بشه باهاشون صحبت کرد که بدون حقوق داخل شرکت کاراموز شد؟ و چیزایی ازشون یادگرفت چون واقعا نمیدونم برنامه نویس هایی که داخل شرکت ها مشغول هستن چطور کار میکنن چه تکنیک هایی دارد اصلا اصلا هیچ بکگراندی ندارم ولی خب میتونم کد بزنم ولی بدرد خودم میخوره :frowning: واسه مصاحبه میترسم که چجور سوالی میپرسن یا چیا واسشون الویت داره !!
اگه میشه راهنماییم کنید و یک سوال دیگه جدا از موضوع بالایی اگه برنامه نویسیم در حد معقولی باشه و تکنولوژی های مختلف رو باهاشون آشنا باشم به مدرکم توجه میکنن ؟؟ چون از دانشگاه بنا به دلایلی انصراف دادم ! ولی کاردانی دارم :frowning:

ببخشید یکم طولانی شد اگه پاسخ بدید به سوالم خیلی ممنون میشم 3>

تجربه‌ی زیادی ندارم ولی هیچوقت ندیدم به مدرک گیر بدن (بجز شرکتهای دولتی که اصلا دنبال مدرک هستن نه اینکه طرف کار بلد باشه)

بله شرکتهایی هستن که کارآموز قبول میکنن. ولی وقتی توانایی برنامه نویسی دارید، فکر میکنم بتونید به عنوان یک «junior بدون سابقه‌کار» وارد شرکتها بشید. (خواستم یادآوری کنم که بین کارآموز و برنامه نویس ارشد، حداقل یک level دیگه وجود داره!!!)

احتمالا تنها چیزی که میتونه براتون مشکل ایجاد کنه، همین ترس از مصاحبه هست. اگه با اعتماد به نفس بالا پیش برید (و البته درمقابل متقاعد شدن مقاومت نکنید) مشکلی پیش نمیاد. فوقش اگه نخواستن (به درک) میتونید برید یه شرکت دیگه برای مصاحبه.
با خودتون روراست باشید. اگه فکر میکنید ۲ملیون تومن کارتون می‌ارزه، اگه پیشنهاد یک ملیون دادن، با اعتماد به نفس کامل مخالفت کنید. (ارزش کار خودتون رو پایین نیارید) مگر اینکه قیمت پیشنهادیشون نزدیک به حدث خودتون باشه.
در نظر داشته باشید که اگه بهتون بگن «فعلا این مبلغ رو ماهانه پرداخت میکنیم ولی بعدا امکان پیشرفت و اضافه شدن حقوق هست» احتمالا دروغ میگن و تا آخرش شما رو به چشم همون حقوق پایین میبینن. (و باید برید یه شرکت دیگه تا بتونید پیشرفت کنید) این یه چیز کاملا طبیعیه، کاریش نمیشه کرد.

معمولا استخدامها اینطوریه که یکی دو ماه به صورت آزمایشی اونجا کار میکنید (و حقوق کارآموزی میگیرید) تا سطحتون تعیین بشه و بعد از اون قرارداد بنویسید.
بعضی شرکتها پروژه میدن تا انجام بدید و بر اساس نتیجه‌ی اون پروژه شما رو استخدام میکنن. (مثلا یه بازه‌ی زمانی یک هفته‌ای)

سوالاتی که در مصاحبه میپرسن معمولا از مدرک تحصیلی شروع میشه (که واقعا اهمیتی نداره و اونها هم اهمیتی بهش نمیدن. کسی که مصاحبه میکنه احتمالا خودش مدرک شهرسازی داره) و میپرسن با چه چیزهایی کار کردید و چقدر کار کردید و آیا پروژه‌ای الآن دارید که نشون بدید یا نه. احتمالا بعدش یه سری از تکنولوژیهایی که خودشون استفاده میکنن رو مطرح میکنن که ببینن چقدر با اون سیستمها آشنایی دارید.
احتمالا بعدش یه سری تکنولوژیهایی رو نام میبرن که خودشونم چیزی ازش بلد نیستن و فقط اسم خیلی تکنیکالی داره. با خیال راحت میتونید بگید «نه، نمیشناسم. چیه؟» :grin:

بعضی جاها میپرسن که به زبان انگلیسی چقدر تسلط دارید. حتی اگه کارشون مستقیما با زبان انگلیسی نباشه. (حداقل میخوان بدونن چقدر توی سرچ گوگل مهارت دارید!)

اصولا درمورد وضعیت نظام وظیفه هم سوال میکنن ولی تفاوتی نداره که مشمول باشید یا خیر.

یه پیشنهاد کلی (که خودم تا حالا انجامش ندادم) اینکه به چندجا سر بزنید و مصاحبه کنید. حتی اگه واقعا نمیخواید اونجا کار کنید.
فقط برای اینکه ترستون بریزیه و به شرایط مصاحبه عادت کنید.

کسی که با شما مصاحبه میکنه، توی اتاقی قرار داره که ۱۰۰بار اونجا بوده و حداقل ۱۰بار مصاحبه انجام داده. تسلطش به شرایط بیشتر از شماست.
اگه چند بار جاهای مختلف برای مصاحبه رفته باشید، اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت.

شاید این حرفم مسخره باشه ولی از نظر غریزی اگه شما (مثلا) ۳۰ثانیه زودتر از اون فرد وارد اتاق شده باشید و مستقر شده باشید، اونجا قلمرو شما به حساب میاد :sunglasses:
لباس روشن حس اعتماد ایجاد میکنه (بر اساس آمار، احتمال استخدام شدن بالا میره)

یه خودکار و کاغذ هم ببرید و از حرفهایی که فرد مصاحبه کننده میزنه یادداشت برداری کنید. سوال بپرسید و پاسخی که میدن رو یادداشت کنید.
به هر حال شما هم حق دارید اون شرکت رو آنالیز کنید!

اسم این مطلب رو میذارم:

How to get hired like a boss :)

واقعا خیلی متشکرم که وقت گذاشتین و پاسخ کاملی دادین جوری به نظرم جذاب اومد که اعتماد بنفسم جدا بالا رفت من نمونه کار حداقل ۴ ۵ تا دارم ولی خب تکمیل نیست تمام تلاشمو میکنم که تمومشون کنم و به عنوان نمونه کار بهشون نشون بدم زبانمم بد نیست حتی روسی هم بلدم ، درسته این عنوان جونیور رو هم میدونم ولی فکر میکنم واسه همونم کلی چیزای جدید در انتظارمه بازم خیلی ممنونم 3>

حتما لازم نیست پروژه ها کامل شده باشن.
همینکه ببینن توی اون زمینه‌ها پروژه زدید فکر میکنم کافی باشه. به هر حال هرکسی توی یه زمینه‌ای حرفه‌ایه و یه پروژه نیاز به همه‌ی زمینه‌ها داره.
از طرف دیگه معمولا پروژه ها نیاز به یه سری خورده کاریها دارن که از کار اصلی دوره و زمان زیادی میبره برای انجام دادنشون. مثلا خوشگل بودن یه وبسایت برای کسی که بک-اند کاره، کاملا وقت تلف کردنه. بک-اند کار اگه کلا css نزنه هم قابل قبوله :smiley:

برای کارآموزی توی سطح نت از جابینجا میتونین شروع کنین و کلی درخواست های کارآموزی برای حرفه خودتون رو ببینین و اونجا میتونین دقیق بفهمین که از یه کارآموز چه انتظارهایی دارند و طبق اونها واسه خودتون یه رزومه فرضی بسازین و سعی کنین که همه اون موارد رو یاد بگیرین و بطوری که در پایان اون رزومه فرضیتون رزومه واقعیتون بشه و نمونه کار هم داشته باشین حتمااااا و حتما قبل اینکه برین جایی واسه مصاحبه درمورد شرکت مورد نظر یه تحقیقی بکنین و پیش زمینه داشته باشین

بعد چند مصاحبه حتما ترستون میریزه و طبیعی هست و مدتی پیش خودمم درگیر این مسائل بودم که با بعضی شرکت ها روبرو شدم که خود شرکته سایت با قالب آماده ووردپرس داشت درحالی که از بنده یه سوالایی پرسید که فقط گفتم خداحافظ، هدفم این بود که بگم اگه با چنین شرکت هایی هم روبرو شدین یدفعه اعتماد بنفستون رو از دست ندین که

من هیچی نمیدونم باید برم بازم یاد بگریم

ادامه بدین حتما، و نذارین تله رهاشدگی بهتون غلبه کنه .

اضافه کنم که تاجایی که متوجه شدم توی کارآموزی بیشتر به soft skill ها دقت میکنن مثلا خودآموز بودن ، مهارت ارتباطی داشتن و…

اگه سوالی هم به مثال فلان فریموورک رو بلدین یانه اگه درموردش اطلاعاتی دارین میتونین در جواب بگین که بلد نیستم ولی آشنایی کاملی دارم و میتونم سریع شروع به یادگرفتنش بکنم.

خیلی ممنونم از پاسختون من جُدا از ترس مصاحبه، دغدغم مدرک تحصیلی بود که نمیدونم چه واکنشی نشون میدن که دوست عزیزمون اشاره کردن که شرکت های خصوصی زیاد حساسیت نشون نمیدن ولی خب احتمالش هست شرکتا و مصاحبه کننده ها نظراشون یکسان نباشه

شرکتی که ازتون مدرک درخواست بکنه مطمعن باشین شرکت مناسبی برای کار کردن نیست بیخیالش بشین بهتره

بعضی از شرکت های معتبر خیلی براشون مهم هست کجا درس خوندید ولی کاری به معدل و نمرتون ندارن.

خیلی جمله دقیقی نیست.

پیشنهاد می کنم الکی و خوش خوشکی برید با شرکت ها صحبت کنین. اگه نگران باشین که استخدام می کنن یا نه، غیر از استرس چیزی براتون نمی مونه. فردا پس فردا رفتین بیرون، شرکت نزدیک بود برید داخل و باهاشون صحبت کنین ببینین کاراموز میخوان؟

محیط رو ببینین باهاش کم کم راحت میشین. بنا رو هم بزارین که مهم نیست جوابشون چی باشه و بخوان برتون دارن. رزومتون رو هم داشتین پرینت بگیرین (رزومه با رنگ و لعاب مناسب باشه تا یک سری تکست نوت پدی)

اینطوری امتحان کنین، توی همین پروسه هم یاد می گیرین و خودتون رو اصلاح می کنین برای بهتر شدن در مصاحبه.

پیشنهاد می کنم این کانال رو هم ببینین. زرنگ باشین در مورد مصاحبه شاید همون اول برتون داشتن :slight_smile:

هر چی آشنایی بیشتر داشته باشین به کسانی که باهاشون کار می کنین موفق تر میشین:

و اینها

https://www.youtube.com/results?search_query=andrew+lacivita+interview+questions+