ربات‌های موسیقی یاب چجوری کار میکنند؟

سلام ، بعضی ربات‌های تلگرام هستند که اسم موسیقی رو میزنی برات چندتا لینک از آهنگ خواننده مورد نظر میفرستن و گاهی وقتا با کیفیت متفاوت!
سوالی که دارم اینه که از کجا و چجور پیدا میکنند آهنگها رو و در اختیار کاربر قرار میدن؟ حتی اسم خواننده خارجی ناشناسم میزنی آهنگشو پیدا میکنن!
دوستان راهنمایی کنن ممنون میشم

یه سریاشون که خودشون وبسایت و دیتابیس دارن از داخل اون سرچ میکنن، یه سری دیگه هم apiهای قدیمی soundcloud دارن. با اون کار میکنن.

مطمئنی انقدر ساده هست؟ چون بعضی هاشون هرچی میزنی برات پیدا میکنن و خودم فک میکردم حتما یه چندتا خزنده دارن یا حداقل به دویست سیصد تا سایت موسیقی وصلن و لینک آهنگ ها رو از اونا پیدل میکنن

خوب چیزایی رو پیدا میکنن که با سرچ نمیشه بهش رسید!
فلان خواننده رو هرچقدر سرچ کنیم، فقط ۱آلبوم ازش پیدا میشه تو سایتهای ایرانی.
همچین چیزی رو نمیتونن با crawler پیدا کنن.

مساله اینه که از بین سایتهای خارجی هم نمیشه گیر آورد موزیک رو.
من خیلی سعی کردم از spotify موزیک دانلود کنم، ولی فقط تونستم ۱۰ثانیه ی اول موزیکها رو بگیرم. بعدش رو نتونستم دیکد کنم.
داستان DRM و حفاظت از کپیرایت و اینجور صحبتهاست.

میشه یکم از اینا تا حدی توضیح بدی که بتونم گوگل کنم ممنون میشم

از دید شرکتهای بزرگ (Digital rights management):
DRM سیستمیه که باعث میشه کسی نتونه محتواهایی که بهش میفروشیم رو کپی بزنه و به دیگران بده.
از دید ما (Data restriction management):
DRM سیستمیه که باعث میشه ما نتونیم صاحب چیزی باشیم که میخریم. حتی وقتی پولشو میدیم، شرکت سازنده (یا توضیع کننده) صاحب اون چیزه و هروقت بخواد از رو سیستممون پاکش میکنه یا تغییرش میده و ما حق نداریم هیچ کاری باهاش انجام بدیم.

کشمکش‌های زیادی بود سر اینکه این قوانین به رسمیت شناخته بشه یا نه.
یه طرف قضیه شرکتهای تولید کننده و واسطه بودن، یه طرف دیگه فعالان آزادی نرم‌افزار.
آخرش هم تایید شد و به رسمیت شناخته شد و بدبخت شدیم!
این باعث میشه وقتی من یه موزیک میخرم میکنم، نتونم اونو کپی کنم توی mp3player شخصیم و فقط بتونم از توی همین دستگاهی که دانلودش کردم و پولشو دادم ازش استفاده کنم (itunes مثلا)
یا کتابی که میخرم رو فقط بتونم توی دیوایسهایی که شرکت سازده تعیین کرده ببینم و هیچوقت نتونم (مثلا) چاپ کنم رو کاغذ و بخونمش.

شرکتهای خبیث خیلی سریع رفتن سمت اجرای DRM رو محصولاتشون چون تضمینی بود برای جلوگیری از سرقت و شرکتهای مهربون (mozilla) هم مجبور شدن DRM رو وارد محصولاتشون کنن وگرنه توی رقابت با شرکتهای دیگه کم میاوردن (اگه فایرفاکس از DRM پشتیبانی نکنه، نمیتونه توی سایتهایی که DRM روشون اعمال شده کار کنه)

سیستمش معمولا اینطوریه که یه serial number به من داده میشه (یا توی دستگاهم ثبت شده مثل kindle یا توی نرم‌افزار ساخته میشه مثل firefox که صفحه‌ی spotify.com رو باز کرده یا نرم‌افزار دسکتاپ spotify) و سرور مبدا، دیتایی که میخواد برام بفرسته رو طوری رمز نگاری میکنه که فقط با همین serial number (یا بهتره بگیم کلید) باز بشه و با کلید دیگه نتونیم بازش کنیم.

توی تستهایی که روی وبسایت spotify انجام دادم، ۱۰ثانیه‌ی اول هر موزیک، به صورت خام و بدون رمز فرستاده میشه. ولی از اون به بعد دیگه قابل خوندن نیست. (کلا سیستمش اینطوریه که موزیک رو به صورت packetهای ۱۰مگابایتی ارسال میکنه و اگه درست یادم باشه هر پکت ۶۱۰کیلوبایته)
تستهایی که انجام دادم زیاد نبودن. وقت زیادی براش نذاشتم. ولی اینطور که مشخص بود، دیتایی که برای هر کاربر ساخته میشه با دیگری فرق داره. (یعنی اون تیکه موزیک، با یه کلید دیگه رمزنگاری میشه برای هر کاربر)

حالا برای بعضی از DRMها نرم‌افزار رمزشکن ساخته شده. مثلا DRMهایی که روی کتابهای آمازون گذاشته میشه رو میتونیم بشکنیم و ایبوک رو روی کامپوتر بخونیم یا حتی convert کنیم. (به شرط اینکه اون ایبوک رو برای یه دستگاه kindle که توی آمازون ثبت شده خریده باشیم و serial numberی که پشت دستگاه نوشته شده رو توی این نرم‌افزار بنویسیم. وگرنه نمیتونه بازش کنه)

پ.ن:
یه سری از کتابها، لازم نیست serial number دستگاه رو داشته باشیم. احتمالا اینا از سری قدیمی drmهای آمازون هستن که یه رمزنگاری کلی روش هست و برای هر دستگاه یه کد سوا ساخته نمیشه.

ممنون اطلاعات خیلی جالبی بود و استفاده کردم

چندتا راه وجود داره یکیش soundcloud و youtube عه که خیلی راحت میتونی با youtube-dl از جفتشون دانلود کنی و پارس کنی و این قضایا ! moozikestan رو اگه دقت کنی یکی از api هایی که استفاده میکنه youtube عه خیلی راحت میتونی چک کنی ! یه اسم از یه ویدیو یوتیوب پیدا کن سرچ کن ببین چطوریه ! یه راه حل دیگش دیتابیس داخلی عه که احتمالا melobot داره از اون استفاده میکنه ! برای اسپاتیفای هم اتفاقا ابزار وجود داره که اونو میتونی بگردی پیدا کنی ! یه سریاشون با پرمیوم کار میکنه یه سریاش با یه حرکات دیگ دانلود میکنه از اسپاتیفای ! یه مقداری که سرچ کنی تو گیتهاب میتونی پیدا کنی مشابهشو ! اگه دنبال این باشی که مثلا ویس بدی طرف برات موزیکو پیدا کنه این میره تو کار music fingerprinting که تو ابزارایی مث شزم میتونی پیداش کنی ! اتفاقا اونم یه شرکتی بود که ابزار فینگر پرینتشو مجانی گذاشته بود ولی برای استفاده از دیتابیس پول میخواست! البته بازم برا اون هم دیتابیس مجانی هست که میتونی از سایت music brainz پیداش کنی :slight_smile:

آقا دمت گرم اطلاعاتت خیلی مفید بود برم یه جستجو کنم بر اساس اینها ببینم چی به چیه ! اگر سوالی داشتم بازم خدمت میرسم ممنون