یادگیری پایه ای دبیان

سلام و درود

چند سال پیش رفتم یه شرکتی واسه کارآموزی و لینوکس اوبونتو کار میکردن من کنار دستشون کار کردم یه چیزایی یاد گرفتم. حالا میخوام ادامه بدم و دبیان و ردهت کار کنم. اگر دوستان اهل فن که تجربه کار تو حوزه مدیریت سمت سرور (Server-Side Administration) داشتن توصیه ای دارن خیلی خوشحال میشم اطلاع پیدا کنم تا تو این حرفه با بینش پیش برم. بیشتر هدفم این هست که چون آینده بیش از پیش لینوکس بیس میشه و میخوام مدیریت سیستم (Sys Admin) کار کنم مفاهمیش رو یاد بگیرم که البته فکر میکنم کتاب خیلی کمک باشه تا فیلم. حداقل برای خودم

یه نگاهی به لینک زیر بنداز شاید به کارت بیاد
https://www.udemy.com/courses/search/?src=ukw&q=linux&p=1&price=price-free

1 پسندیده

پیشنهاد من اینه که زیاد درگیر توضیع‌های مختلف نباشید.
توضیعهای لینوکس خیلی زیادی داریم که خیلی با هم فرق دارن و کار کردن با هرکدومشون یه تجربه‌ی خاصه.
ولی نکته اینه که هر توضیعی رو میشه تا بیشتر از ۹۹درصد تبدیل کرد به یه توضیع دیگه.

توضیعهای لینوکس، چیزی بجز هسته‌ی واحد (kernel) و یه سری نرم‌افزار و کانفیگ نیستن.
شما باید فلسفه‌ی کار رو درک کنید و نرم‌افزارها رو بشناسید. صرفا تجربه‌ی توضیع‌های جدید به درد نمیخوره.

یه توضیع firewalld داره، یکی دیگه iptables. یه توضیع app-armor داره یکی دیگه selinux. برای کار با این دو فایروال، نیاز نیست حتما هردوتا توضیع رو تجربه کنید.

استفاده از توضیعهایی که قابلیت کاستومایز زیاد دارن (و همه چیز توشون به صورت دیفالت کانفیگ نشده) رو پیشنهاد میکنم. توضیعهایی که برای کسانی هستن که میدونن دارن چیکار میکنن! (نه توضیعهای خیلی عمومی و پرطرفدار)
مثلا Archlinux (که خودم خیلی دوسش دارم)، gentoo و اگه میخواید نصبش راحتتر باشه، debian (دبیان هم وقتی نصب میشه خیلی از نرم‌افزارها رو نداره و به کاربر اجازه میده خودش اونها رو نصب کنه. برعکس ubuntu)
ولی مثلا ubuntu و fedora و contos خوب نیست. (کار کردن با centos خوبه چون سیستم عامل محبوبیه برای سرورها) چون آدم چیز زیادی یاد نمیگیره موقع کار کردن باهاشون.

یه جمله‌ای یه جا خوندم «کسی که با یه توضیع کار کنه، اون توضیع رو یاد میگیره. کسی که با gentoo کار کنه،‌لینوکس رو یاد میگیره»

برای مباحث حرفه‌ای‌تر کانفیگ سرور و امنیت، پیشنهاد میکنم یه نگاهی به DVL بندازید. (Damn Vulnerable Linux) یه دیسترو که سازندش تمام تلاششو کرده که خرابش کنه! شما وقتی روشنش میکنید، فقط یه ترمینال و یه موس و کیبورد سالم دارید :grinning: بقیش خرابه (یا به بدترین شکل کانفیگ شده یا مشکل امنیتی داره) و باید درستش کنید.
توی یه تاپیک lxsameer عزیز یه دیستروی دیگه معرفی کرده بود که فرصت نشده باهاش کار کنم. Linux from Scratch که البته یه دیسترو‌ی واقعی نیست که نصب کنیم رو سخت‌افزار و شروع به کار کنیم، یه سری tutorial و package هست که با اونا میتونیم توضیع خودمون رو بسازیم و در حین این مراحل، باید بفهمیم که چرا هرکدوم از این قسمتهایی که درست کردیم، کار نمیکنه :joy:

خلاصه، قدم در مسیر خوبی گذاشتی. ایشالا تا پایان مسیر، کامپیوترت رو از پنجره پرت نکنی تو خیابون :slight_smile:

3 پسندیده

اتفاقا واسه همین خواستم برم سمت دبیان که بفهمم بک گراند سیستم چه خبره اصلا

1 پسندیده

(منبع عکس)

2 پسندیده

اقای عباسی میشه از اون منبع استفاده کرد؟؟ مانعی نداره؟ واقعا عکسای جالبی داشت .

عکسها قبلا تو گیتهاب بودن (هنوز هم هست تا ۳ روز دیگه) ولی به خاطر اینکه preview نداشت، فعلا منتقل شد به مگا.
بعدش احتمالا یه سایت براش درست کنن.

اینطور که خودشون نوشتن، مشکلی برای استفاده وجود نداره. licence ندیدم ولی نوشته بودن که «برای حمایت از ما، میتونید یه تیشرت با یکی از این طرحها سفارش بدید ولی اگه خودتون بخواید دانلود کنید و باهاشون استیکر و تیشرت درست کنید، ناراحت نمیشیم.»

1 پسندیده

بسیار عالی … واقعا طرح هاشون جالب بودن … مرسی از پاسخ گویی.