درباره انگیزه در زندگی

مقدمه:

• تحقیقاتی در حوزه روانشناسی هست که نشون میده استمرار داشتن در کاری که شروع کردیم بزرگترین عامل پیشرفت انسان های موفق هست.
  • از اونجایی که موضوع صحبت موفقیت هست، انسان ها همواره بنا به شرایط خانواده، اجتماع و محیط دچار تغییراتی در جهان بینی میشن، اتفاق هایی مثل مرگ یک عزیز یا از دست دادن اعتبار اجتماعی بنا به هر دلیلی ممکنه در هدف های زندگی ما تاثیر بذاره و در نهایت تغییراتی در فعالیت های ما ایجاد بکنه.
  • رسم هست که وقتی در مورد موفقیت صحبت میشه از نتایج زندگی شخص به عنوان موفقیت یاد میکنن با این تفسیر این پیام ساطع میشه که موفقیت نتیجه نهایی یک زندگی هست اما اینطور نیست نمیشه گفت موفقیت آخرین قدم در زندگی حرفه ای هست.
  • پس موفقیت چیه؟:
    • موفقیت با اولین قدم شروع میشه به این معنی که اگر استراتژی شما در زندگی رسیدن از مبدا A به مقصد B هست، رسیدن به مقصد B حاصل و نتیجه قدم برداشتن به سمت اون مقصد هست، در این مثال به محض اینکه اولین قدم رو به سمت هدف برداشتیم و در رسیدن به اون هدف استمرار به خرج دادیم ما انسان موفقی هستیم.
    • خلاصه دوستان آرزو میکنم همیشه موفق باشید. :blush:
  • موضوعی وجود داره به اسم اصل عدم قطعیت (این اصل همنام با اصل عدم قطعیتی که هایزنبرگ در مکانیک کوانتوم مطرح کرده هست اما با اون یکسان و هم معنا نیست)که به طور خلاصه به این معنیه که قطعیتی در رسیدن به سرانجام وجود نداره، ممکنه کارها در میانه به هر دلیلی متوقف بشن چون انسان ها تحت تاثیر مسائلی هستن که از کنترل اونها خارجه، بزرگترین اونها موضوع مرگ هست که به وضوع مشخصه که نمیتونیم کنترلی در موردش داشته باشیم، کلا مرگ موضوعیه که فلاسفه و ادیان مختلف خیلی به اون توجه داشتن و در کل به نظر من بهتره توجه ویژه ای رو در زندگی به اون داشته باشیم و به یک نتیجه ی معقول در موردش برسیم.
  • خیلی ناراحت کننده هست که تمام زندگی رو صرف موضوعی بکنیم که سرانجام ممکنه به نتیجه نرسه، حالا چاره چیه؟
    • سیاستی که باید در مقابل اصل عدم قطعیت در پیش گرفت به صورت خلاصه این هست که «نهایت تلاش خودمون رو میکنیم و نتیجه رو میپذیریم».
    • بهترین کار این هست که به قسمتی از کار فکر کنیم که در کنترل ما هست.
    • تلاش و استمراره که هدایتگر ما به سمت هدف ماست و بهترین و عاقلانه ترین کار اینه که تمام تمرکز رو در این نقطه بذاریم و از فکر کردن زیادی به مسائلی که خارج از کنترل ما هستن دوری کنیم.
  • در نتیجه میشه گفت انسان موفق انسانی هست که در مسیر درست قرار داره.

جمع بندی:

انسان موفق انسانیه که در مسیر درست قرار داره و ما انسانها برای باقی موندن در مسیر درست نیاز به انگیزه داریم، تا اینجا همه ی اینها رو گفتم که در نهایت به اینجا برسم.

سوال:

• شما برای باقی موندن در مسیر و کنترل انگیزه چه کارهایی انجام میدید ؟

گوش کردن به موسیقی تو ایجاد انگیزه برای من خیلی تاثیر داشته، این اواخر آهنگ Last Call از Logic خیلی توجه منو به خودش جلب کرده.

جدا شد یکی چشمه از کوهسار

به ره گشت ناگه به سنگی دچار

به‌ نرمی‌ چنین گفت با سنگ سخت‌:

کرم کرده راهی ده ای نیک‌بخت

جناب اجل کش گران بود سر

زدش سیلی وکفت‌: دور ای پسر!

نشد چشمه‌ از پاسخ‌ سنگ‌، سرد

به کندن دراستاد و ابرام کرد

بسی کند وکاوید وکوشش نمود

کز آن سنگ خارا رهی برگشود

زکوشش به‌ هر چیز خواهی رسید

به‌هر چیز خواهی کماهی رسید