آینده جاوا اسکریپت

سلام می خواستم بدونم جاوا اسکریپت تا چند سال دیگه دوام میاره و جا برای پیشرفت داره؟
و همینطور در خارج از کشور تا چند سال دیگه می تونه کاربرد داشته باشه؟

اول می خوام این رو بدونین که من کلا از جاواسکریپت خوشم نمیاد و بنظرم زبان بی خودی هست. اما زبانی نیست که حالا حالا ها بخواد کنار بره. وب با این زبان گره خورده و سر جاش هم می مونه. بماند که جایگزین های بهتری هست براش اما در نهایت هسته همه اون ها جاواسکریپت هست. خارج از کشور هم بازار خوبی داره.

سلام و با اجازه از دوستان.

JavaScript متاسفانه یا خوشبختانه (به نظر من متاسفانه) با کمک Node به خارج از محیط Browser هم نفوذ کرده، مثلا سرور و یا حتی Electron که با کمکش دارن برنامه های Desktop هم مینویسن، که برای زبانی که در فقط ۱۰ روز طراحی شده، بدک نیست !
همونطور که @lxsameer هم گفتن، بازار کار فوق العاده ای هم داره و مثل اکثر اوقات Money is king !

ولی آیا این به این معنیه که همه یه گوشه بشینن و خار و تیغ ها و مشکلات عمیقی که اصلا در Design این JavaScript هست رو تحمل کنن؟ خوشبختانه خیر.

در ۲ زمینه میشه این ‘خوشبختانه خیر’ رو بررسی کرد :

در زمینه Web که میشه راجب Frontend و Backend صحبت کرد :

در زمینه Backend :
واقعا از دید من هر زبانی از JavaScript بهتره و من صحبتی ندارم.

در زمینه Frontend :
اینجا هم زبان هایی مثل TypeScript هستش که کار رو راحت میکنن و همچنین لیست بلند بالایی از زبان هایی که Transpile میشن به JS هم هستن که از دید من بسیار بهتر از JS و حتی TypeScript هستن.
ولی خبر خوب، تکنولوژی WASM هستش که تا به حال پیشرفت عالی داشته و این قابلیت رو به ما میده که از زبان های دیگه برای Frontend و Browser استفاده کنیم و این یه جورایی به سلطه JavaScript پایان میده (البته کامل جایگزین JS نمیشه، ولی خوب یه تحول و قدم بسیار بزرگ رو به جلو حساب میشه).

در زمینه خارج از وب هم که میشه راجب Desktop و Mobile و غیره صحبت کرد :‌

باز هم واقعا هر زبانی از JavaScript بهتره و من صحبتی ندارم.

بله ممنون بابت راهنمایی هاتون