شروع کار با نرم افزار بلندر

به نظرتون از کجا شروع به یادگیری کنم برا اشنایی با این نرم افزار بلندر؟؟؟؟؟

از اینجا blenderguru.com

به جز blenderguru توی udemy هم چیزای خوبی پیدا میشه.
اگر پایتون کار نکردی سعی کن یکمی پایتون یاد بگیری، البته ضروری نیست.
در سایتهای نرمافزار ایرانی یکی دوتا ویدیو آموزشی خوب هست اما ممکنه بروز نباشن آخه بلندر خیلی امکانات و تغیرات توی هر ریلیز اضافه میکنه، هر جا گیر کردی هم تو همین سایت پست بزار یا مستقیم پیام بده.

آموزشهای رایگان زیاد هست. توی یوتیوب میشه راحت پیداشون کرد. ایشون آموزشهای خوبی داره. تمرکزش روی game modeling هست ولی نکته اینجاست که اگه کسی بتونه برای بازی مدلینگ کنه، مدلینگ انیمیشن هیچ تفاوتی براش نداره.

تو https://blenderartists.org/ عضو شو. بجز مزایای ارتباط با کامیونیتی، یه سری weekly challange دارن که با یه تم خاص باید مدلینگ انجام بدی و بعد رای‌گیری میشه و سازنده‌ی بهترین مدل میتونه تم هفته‌ی بعد رو تعیین کنه.
خیلیوقته با بلندر کار نکردم و به این سایت سر نزدم. فقط هر چندوقت یه بار میام کارهای جدید (که همیشه ۶تا از جدیدترینها و بهترینها بالای سایت هست) رو میبینم حسرت میخورم.

سایت blenderguru هم خیلی عالیه ولی فعالیتش کم شده.
بلندر فقط مدلینگ و رندر گرفتن نیست (همونطور که برنامه نویسی فقط حفظ کردن سینتکس نیست) برای ساخت یه اثر هنری باید خیلی چیزهای دیگه در نظر گرفته بشه. این آرتیکل برای شروع به درد میخوره.

مطمئنا blender.stackexchange.com میتونه بهترین محل برای پرسش و پاسخ باشه.

یاد گرفتن پایتون آپشنال هست. من یه مدت طولانی با بلندر کار میکردم و بعد نیاز پیدا کردم یه پلاگین بسازم و این باعث شد برم سراغ یادگیری پایتون.
الآن که به خودم میام میبینم ۳سال توی یه شرکت با پایتون پروژه نوشتم ولی هنوز نرفتم سراغ نوشتن پلاگین :smiley:

ممنونم از راهنمایی دقیقتون ولی من میخوام از صفر شروع کنم منابعی که از صفر شروع کنه سراغ ندارین ؟؟

پکیجهای آموزشی Lynda خوب توضیح داده.
خود blender foundation هم یه سری ویدیوی خوب و رایگان تو یوتیوب داره. این صفحه رو نگاه کنید. میتونید از اینجا شروع کنید.

رایگان نیستن متاسفانه :slightly_frowning_face:

ویدئوهای blender foundation رایگانه.
آموزشهای خیلی زیادی تو یوتیوب هست.

دوست من شما خودتون از چه منبعی شروع کردین اولین بار؟؟؟

والا من اول با 3DsMax کار میکردم. یه نفر پیشنهاد داد با Blender کار کنم و رفتم یه پک CD آموزشی بلندر که برای ورژن 2.4 (خیلی قدیمیه و با نسخه‌ی پایدار فعلی خیلی فرق داره ولی اونموقع آخرین ورژن بود) گرفتم و یه کم باهاش کار کردم. ولی نه زیاد.
بعد سویچ کردم به لینوکس (و از اون به بعد به خوبی و خوشی از ویندوز دور موندم) و به طور کامل سویچ کردم روی بلندر (2.5 که چند ماه بعدش 2.6 اومد)

یه سری ویدیو‌ی آموزشی از lynda و یه سری شرکتهای دیگه گرفتم و دستم راه افتاد (چون خیلی با نرم‌افزارهای دیگه فرق میکنه از نظر روش کلی کار) و شروع کردم به مدلینگهای ساده و اپلای کردن متریالهای ساده (بدون استفاده از UV map) و هرجا نیاز داشتم میرفتم یه سرچ تو youtube میزدم. (مثلا برای مدلینگ ماشین و چهره که یه سری تکنیکهایی داره)
یه سری پکیج آموزشی دیگه هم دانلود کردم مثل mastering modeling in blender که ۱۶گیگه (با اینترنت شبانه‌ی نامحدود ایرانسل میشه راحت دانلود کرد) و ویدیوهای blender foundation که 800مگابایته و فکر کنم از youtube دانلود کرده باشم. ۶گیگ آموزش blender101 دارم و یه سری pdf برای blender internal game engine و…
خیلی از این ویدیوها رو ندیدم. فقط تاپیکهایی که نیاز داشتم رو نگاه کردم.

برای یادگیری یه سری چیزهای سطح بالا تو بلندر هم blenderguru رو پیشنهاد میکنم. یارو هر ورژن جدیدی که میاد میره دانلود میکنه و با featureهای جدیدش کار میکنه و یه آموزش ازش میذاره. (تقریبا)
یه آموزش fur ball داره که خیلی بهم کمک کرد تو درک hair particleها. تاپیکهای مفیدی‌هم توی سایتش میذاره.

tl;dr
برای یادگیری بلندر فقط کافیه کار کردن با محیطش رو یاد بگیرید. بقیش دیگه با تمرین به دست میاد و نیاز خاصی به آموزشها نداره.
ولی ویدیوهای آموزشی به درک بهتر کمک میکنن و چیزهایی که از زیر دستمون دررفته رو بهمون یادآوری میکنه.
در کل نیاز نیست تمام پکیج آموزشی رو نگاه کنید. همینکه چندتا ویدیو برای هر تاپیک ببینید (یوتیوب) بهترین راه برای پیشرفته.

عااااالی یه دنیا سپاس

سلام ببخشید کتاب هم میتونین معرفی کنین ممنون میشم

کتابی نمیشناسم که خوب باشه و اصلا هیچوقت کتاب رو پیشنهاد نمیکنم (حتی برای برنامه نویسی)
ولی میتونید به داکیومنت رسمی مراجعه کنید. مثل یه کتاب مرجع هست. البته میشه تمامشو به صورت یه فایل زیپ دانلود کرد. (لینک دانلود توی صفحه‌ی اول هست)