برای بک-اند از چه زبانی استفاده کنم ؟

سلام.دوستان در برنامه نویسی آماتور هسم فقط cssو html و js فرا گرفتم بزودی میخوام react js فرا بگیرم.
بنظر شما برا بک-اند بین روبی پایتون php کدام بهتره؟
میتونم تنها از nod.js استفاده کنم؟

چیزی که من فهمیدم اینه: بدون در نظر گرفتن مهارت شخصی که کد رو مینویسه، فعلاً پتانسیل ruby on rails (برای زبان روبی) از django (برای زبان پایتون) بیشتره.

بنظرم این تاپیک رو بخونین نکته های خوبی میتونین پیدا کنین

من از php بدم میاد. ولی شاید انتخاب مناسبی برای شما باشه.
مزیتش اینه که برای راه اندازی سایت، صرفا یه هاست ارزون قیمت لازم دارید. (قبل از گرون شدن دلار با سالی ۳۰هزارتومن میشد یه هاست خیلی خفن گرفت ولی با همین میزان پول یه vps خیلی ضعیف میشد گرفت اونهم یک ماهه)
ولی اگه دنبال یادگیری یه زبان برنامه نویسی هستید، پایتون رو پیشنهاد میکنم. هم میشه برای back-end استفاده کرد و هم نرم افزار cli و gui و برای تازه‌کار ها راحته.

اگه صرفا میخواید بک‌اند کار کنید، احتمالا روبی بهتر از پایتونه. (خودم تجربه‌ی خاصی با روبی نداشتم)

میتونید بک‌اند سایت رو با js بنویسید، ولی (به نظر من) js برای فرانت-اند هم اضافیه.

منم میخوام یه نظری بدم … درسته باز این موضوع زیاد بحث شده . حتی تو این انجمن . ولی میخوام بگم که منم با پویا جان موافقم … (انتخاب پی اچ پی )
بنابه فقط یه دلیل . اونم معلومه …پول!
باور کنید من از اونایی نیستم که چشم بسته از یه ابزاری بدم بیاد … یا تحت تاثیر جو قرار بگیرم ولی واقعا اون بدی های پی اچ پی رو دیدم . خب بعضیا حق دارن بپرسن تو که مبتدی هستی و حتی پروژه واقعی درست حسابی ننوشتی و باید این حرفمو نگی … (که صد در صد درسته)
ولی باور کنید فقط کافیه با زبان های خوبی مثل کاتلین و پایتون و روبی کار کنید تا بفهمید چقدر شی گرایی تو پی اچ پی بده … و همچنین تغییرات عجیب غریب تو نسخه های مختلف و همچنین دپریکیت شدن های ناگهانی.
و چیز های دیگه که قطعا دوستان حرفه ای تر بهتر میدونن .
ولی نباید این واقعیت رو انکار کنیم که پی اچ پی تو کشور عزیزمون حرف اول رو میزنه … (از نظر استفاده شدن تو وب)
حالا اینم میخوام اضافه کنم دلیل دیگری که منم در حال حاظر و به صورت موقت پی اچ پی رو انتخاب کردم موقعیت مکانی من هستش … من تو شهری زندگی میکنم که حتی مرکز استانش یه شرکت نرمافزاری درست حسابی نداره چه برسه به خود شهرمون و حومه …
و تنها راه اینه که به صورت فریلنسری کار کرد …
حالا فری لنسری هم شما برید چند سایت که اینکارو انجام میدن . (منظور پیدا کردن کار فریلنسری)
70 درصد کار ها تحت پی اچ پی هستش (وردپرس و لاراول)
پس باید شرایط خودمون رو بسنجیم و تصمیم بگیریم …
ولی قطعا بعد پی اچ پی یه زبان دیگری هم یاد بگیرید .
من که بعدش روبی رو میخوام .:smile::slightly_smiling_face::sweat_smile:

من با دوستانم مخالفم. یادگیری php تنها چیزی که می تونه براتون داشته باشه اینه که روش های غلط برنامه نویسی رو یاد بگیرید. به نظر من انخاب مناسب برای شما با توجه به اینکه جاواسکریپت بلدید nodejs و یه فریمورکی مثل expressjs هست

بنظر شما از js به تایپ اسکریپت مهاجرت کنم؟
در js اماتور هسم.

به نظر من اول جاواسکریپت رو یاد بگیرید بعد مهاجرت کنین به تایپ سکریپت یا هر چیزی که به جاواسکریپت کامپایل می شه

انتخاب Backend به اهداف و طبیعت پروژه شما بستگی دارد:

• آیا پروژه شما فقط یک وب سایت معمولی هستش یا بیشتر یک Web App؟
  • آیا پروژه شما کارهایی انجام میده که CPU رو به نسبت بیشتر درگیر میکنه؟ (CPU Intensive)
  • آیا پروژه شما به Concurrency و Parallel Processing بالا احتیاج دارد؟ (مثل شبکه های اجتماعی و مسنجر ها)
  • آیا پروژه شما یک Startup هستش که رسیدن هرچه سریع تر به یک MVP یا Minimum Viable Product در اون مهمه؟
  • و چندین و چند آیا پروژه شما های دیگر.

در کل، در فضا ها و گروه های توسعه دهندگان حرفه ای در دنیا، JavaScript کلا زبان و ابزار بسیار بدی قلمداد می شود و Stay away from JS رو من از خیلی ها شنیدم.

به نظر شخص من، انتخاب های بسیار بهتری از JavaScript چه برای Frontend و چه برای Backend وجود دارد:

• برای Frontend :
    Elm, ClojureScript, Dart, Transcrypt, PharoJS, Scala.JS

• برای Backend :
    هر زبانی بهتر از (JavaScript (NodeJS هستش.