مشکل در نصب اوبونتو روی لپتاپ ایسوس

سلام دوستان من میخوام رو لپتاپ ایسوس vivobook k570ud اوبونتو 18.04.1نصب کنم . فلش رو با rufus بوتبتل کردم و خب بوت میشه ولی موقع نصب تاچ پد رو نمیشناسه (که خب مشکلی هم نیست) و توی یه مرحه دو گزینه میده که یکیش اینه که من نمیخوام الان به وای فای وصل شم و من اون رو انتخاب میکنم مرحله بعد میپرسه که میخوای به صورت نرمال نصب بشه یا مینیمال که بعد از انتخاب هر گزینه شروع میکنه به کار کردن و به مرحله ی بعد نمیره.ممنون میشم کمکم کنین الان دارم از روی ویندوز این پست رو میزارم .منو نجات بدین :weary::weary::weary:

سلام
منم همچین مشکلی داشتم که مربوط به تنظیمات uefi بود.
شاید لینک زیر بتونه کمکت کنهhttps://help.ubuntu.com/community/UEFI

1 پسندیده

ممنون از پاسختون میتونین یکم بیشتر توضیح بدین که چطور مشکلتون حل شد بازم ممنون

فکر کنم uefi رو از بایوس غیر فعال کردم و بعد با f12 به قسمت بوت رفتم و از اونجا usb نصب اوبونتو رو انتخاب کردم و بعد از نصب کامل اوبونتو دوباره uefi رو فعال کردم

1 پسندیده

در کل UEFI برای شکنجه کردن کاربران غیر ویندوزی طراحی و ساخته شده.

توی تنظیمات BIOS باید UEFI (secure boot) رو غیر فعال کنید (همونطور که دوستان اشاره کردن) و Fast-Boot هم باید غیر فعال باشه.
شاید نیاز باشه BIOS رو آپدیت کنید. بعضی نسخه‌ها باگ دارن و secure boot واقعا توشون غیر فعال نمیشه. (مادربورد PC من اینطوری بود - ASUS Z97-pro)

3 پسندیده

البته اون راهش فرق داره.
درست یادم نیست ولی یه دیتایی مربوط به secure boot باید پاک میشد (اگه اشتباه نکنم key مخصوص secure boot بود)

1 پسندیده

ممنون از پاسختون ولی خب نصب شد چجوری نمی دونم secure boot control دیسیبل بود

توی قسمت بوت، secure boot state دیسیبل هست یا نه؟

secure boot control دیسبل بود

نه اونا یه چیزایی شبیه fingerprint هستن که اگه پاک بشن، ویندوز هم بالا نمیاد!

نه اتفاقا بالا میاد :wink:
یه ویدیوی آموزشی بود طبق اون جلو رفتم، خودم هم درگیر این مشکل بودم ولی خب یادم رفته دقیقا چه چیزی بود.
فقط یادمه توی اون فیلم (که برای بایوس های ایسوس هم بود) گفته بود که باید secure boot state غیر فعال باشه، اون وقت خود secure boot رو روی other OS میزاریم.