پارتیشن بندی در لینوکس

سلامی دوباره و خسته نباشید …
واقعیتش اینه از وقتی رفتم رو لینوکس اولش ویندوز که داشتم یه قسمت از پارتیشن رو shrink کردم و وقتی یه قسمت از هاردم unallocated شد از گزینه install mint along side windows10 استفاده کردم و بقیه پروسه نصب به صورت اتوماتیک انجام شد و راستشو بگم خوب بود … و استرس پارتیشن بندی رو نداشتم …
ولی بعدش که دیدم مینت توضیعی هست که میخوام نگهش دارم با نرم افزار gparted اون پارتیشنی که ویندوز توش بود رو پاک کردم :sweat_smile: و خلاص .
ولی وقتی یه نگاهی به هاردم کردم دیدم وای که چقدر در هم بر هم شده و چند پارتیشن کوچیک و عجیب غریب ظاهر شدند ---->. به این صورت

و فقط دو پارتیشن اخری تو فایل منیجرم قابل مشاهده هستند و میخوام یه کمکی کنید که فضا هایی که موندند به دو پارتیشن اخریم اضافه کنم … و بگید که کدومش مهم نیستند تا حذفشون کنم …
راستش این مشکلو پ خ کردم ولی هر کاری کردم نتونستم فضا های unallocated رو به پارتیشن های اخر اضافه کنم .

راستی هر اطلاعاتی که باعث میشه کمک کنه خواستید بگید تا به اشتراک بزارم …
مرسی از همتون :rose::hibiscus:

منم مشکل مشابه شما رو داشتم
هارد آدرس داره
به صورتی که مثلا میگه این درایو از آدرس 1 تا 1000
مشکل این جاست که درایو های unallocated شما آدرساش پشت سرهم نیست که یکی بشه بینشون فاصله هست
یعنی اولی 1 تا 1000 دومی 3000 تا 4000 و …
برای این که بتونید یکی کنید باید اون درایو های بینشون رو هم delete کنید

1 پسندیده

اهاااا … خیلی ممنون …
اوکی ولی مشکل اینجاست که اون درایور های بینشون رو نمیدونم واس چی هستند … و میترسم پاک کنم … چون
حال حاظر نمیتونم بکاپ بگیرم و طبق تجربه بدی که داشتم … زیاد طرفدار حذف یه درایور نیستم مگر اینکه مطمعن شم :sweat_smile:

ببینید سه تای اول مال ویندوز هست
ویندوز که به صورت uefi نصب بشه اون سه تا رو ایجاد میکنه
اون unallocated ها هم که پارتیشن های دلیت شده هست و مشخصه
بقیشون بین 500 تا 700 مگ هستن و ntfs که این مشخص میکنه مال ویندوزه و احتما خیلی زیاد به خاطر حجم کمش مال دفعات قبلی ای هست که ویندوز نصب کردین که ویندوز برای recovery و boot و … در نظر گرفته
فک نمیکنم پاک کردن اینا براتون مشکل ساز بشه چون اولندش که حجمش کمه و تو 500 مگ چه چیز ضروری و مهمی ممکنه داشته باشین؟ و با توجه به file system اشون که ntfs هست مال لینوکس هم که نیست پس پاک کردنش بی خطره با این حال توی لینوکس mount کنید دقیق تر ببینید برای چیه و ضمنا من مسئولیتی رو قبول نمیکنم در قبال پاک کردنشون :smile:
میمونه دوتای آخر
آخری که / هست یعنی همون روت
یکی مونده به آخری خیلی حجمش زیاده ntfs هست و در حال حاظر هم mount شده میتونید تو file manager تون ببینیدش

1 پسندیده

اره منم شکم تو اون بود … چون یادمه یه بار هاردم فرمت شده بود و اول که با حالت بایوس ویندوز مینصبیدم اینبار اومدم سراغ uefi و یادمه اوایل پارتیشن بندی مجدد و تازه … همه اون یکباره ناخوداگاه بوجود امدند …
راستی اون که حجمش زیاده که کلا اطلاعاتم توش هست که شدیدا بهش نیازمندم .
ولی نه دیگه خودت راهنمایی کردی و سلب مسعولیت پذیرا نیستیم :rofl: (شوخی)
حالا میگم بذار ببینم عزیزای دیگه هم یه نظری بدن ببینم اونا چی عرض میکنن راجع به درایور ها .
…راستی خودتم با این gparted اکستند کردی فضا های خالی رو؟

1 پسندیده

ببین در دو مورد شک نکن
یکی این که از بالا 3 پارتیشن اول مال ویندوزیه که قبلا داشتی و الآن کلا درایو c شو زدی پاک کردی
دوم این که اون پارتیشن های ntfs با حجم 500 تا 700 مگ ربطی به لینوکس ندارن و نمیتونن بهش آسیبی بزنن
و بازم میگم mount کن نگاه کن توش چیه این که واقعا خطری نداره!!!

1 پسندیده

اقا محمد مرسی …
من حذفشون کردم و مشکلی پیش نیومد …
در ضمن طبق گفتتون با حذف کردن درایور های اضافه و نداشتن فاصله بینشو الان میتونم به درایور خودم فضای خالی رو extend کنم .
ولی نتونستم رو root اضافه کنم … یعنی unmount نمیشد که فضا بهش اضافه کنم … ولی مشکلی نیس .
به هر حال خوب پیش رفت مرسی از راهنماییت

1 پسندیده

فکر کنم بشه ولی قطعا زنده زنده که نمیتونی این کارو بکنی :joy:
منظور من این بود که کلا بخوای از این unallocated ها یه پارتیشن بسازی نمیشه چون اصلا کنار هم نیستن و بینشون فاصله هست
یه اشتباه بسیار بسیار احمقانه ای که من کردم و ازت عذر میخوام اینه که فکر کنم سیستمت رو reboot کنی دیگه بالا نیاد
پس این کارو نکن و قبلش مشکل رو حل کن
چون از بالا پارتیشن دوم با mount point

/boot/efi

مال لینوکسه و تو همین الآن پاکش کردی برای همین فکر کنم reboot کنی سیستمت بالا نیاد
توی این پست راه حل گندی که من زدم موجوده:

2 پسندیده

محمد جان این چه حرفیه … به خودت ظلم نکن … اقایی تو …:v::rose:
راستش نه من میدونستم که اون بالایی boot هستش و حذفش نکردم .:joy:
کلا راهنماییت هات خیلی خوب عمل کرد و الان مشکلی ندارم.

1 پسندیده

سلام
به نظرم شما از lvm استفاده کنید . مشکلتون حل میشه . اینکه بیاید اونایی که unallocated هستند رو تبدیل به یک پارتیشن بکنید . یعنی هر کدوم یک پارتشین جدا که ext4 باشه . بعد با lvm اونا رو بندازین توی یک گروه که باعث میشه حجم همشون با هم جمع بشه . بعد اونا رو به پارتشین های مجزا تبدیل کنید . اینطوری نیاز پارتیشن بندی مجدد هم نیست . هر وقت خواستید هم میتونید حجمش رو کم و زیاد کنید ولی خب این روش مزایا و معایبی داره که میتونید در موردش تحقیق کنید و این مورد رو روی فلش تست کنید تا بهش مسلط بشین

1 پسندیده

پارتشین هایی که فرمت ntfs هستند مسلما برای ویندوز هستند . چون لینوکس نمیاد همچین پارتیشینی رو درست بکنه و فرمت پارتشین های لینوکس ext هست . ولی با این حال لینوکس روی پارتشین های غیر متعارف هم نصب میشه ولی توصیه نمیشه که این کار انجام بشه .

1 پسندیده