نصب درایورهای سخت‌افزاری کمیاب در دبیان

سلام!
قضیه از اونجایی شروع شد که من به ArchLinux خیانت کردم :upside_down_face:
نگه‌داری rolling release روی دوتا سیستم (PC و Laptop) مخصوصا با این وضعیت اینترنت خیلی سخته. برای همین روی لپتاپ Debian Stable نصب کردم.

لپتاپ من دوتا سخت‌افزار عطیقه داره که توسط یه شرکت به نام Elan تولید میشه و اون شرکت دوست نداره نسخه‌ی لینوکس برای درایورهاش (لایبرری که بشه با این سخت‌افزارها ارتباط کامل پیدا کرد) ارائه بده.
روی آرچ این مشکلو نداشتم (AUR متچکریم) و درایور touch-pad و fingerprint-sensor خیلی عالی کار میکرد ولی توی دبیان نمیدونم باید چیکارشون کنم.

سنسور اثر انگشت اصلا کار نمیکنه (که زیاد مهم نیست) و تاچ‌پد به طور کامل شناخته نمیشه (تقریبا تمام تنظیمات مربوط به تاچ‌پد توی KDE غیر فعاله) و خیلی برام مهمه که حساسیتش رو بالا ببرم. (بقیه‌ی تنظیمات عالیه و مشکلی نداره)

لایبرری‌هایی که تو ریپازیتوری debian بود رو نصب و تست کردم (چیزهایی که توی سرچ بهشون رسیدم) ولی مشکل حل نشد.

چند تا سوال:

• چیزی میشناسید که توی چند دقیقه بتونه مشکلمو حل کنه؟
  • از اونجایی که خود‌آزاری دارم، پیشنهاد میدید چه مسیری رو طی کنم برای یاد گرفتن ماژول نویسی کرنل و ساخت library برای این مدل سخت‌افزارها؟ قبلا یه مقدار دنبال یادگرفتن ماژول نویسی رفتم و خوشحال میشم اگه رفرنس خوبی سراغ دارید بهم بگید. (از بچگی دوست داشتم تو kernel کامیت بزنم :joy:)
  • از اونجایی که همه‌ی لینوکس ها یکی هستن، به نظرتون منطقیه که نسخه‌ی ArchLinux این لایبرری رو پورت کنم به Debian؟

شما باید مطمئن شین درایور نصب هست و X11 تنظیمات درست رو داره. ( قسمت دوم خیلی مهمه).

اصلا کار ساده ای نیست. علاوه بر شناختن کامل سخت افزارتون ( کامل یعنی اینکه بتونین spec بنویسین براش)‌ باید زبان C رو در حد دان 7 8 بدونید و کرنل رو هم در حد دان ۲ یا ۳ بلد باشی. اگر علاقه دارید که هیچ اما اگر واسه حل مشکلتون می خواید، فکرش هم نکنین.

کاملا منطقی و شدنی هست اما فراموش نکنید صرفا بودن و لود شدن درایور کافی نیست و تنظیمات X11 خیلی مهم هستند.

1 پسندیده

اگه ساده بود که دلیلی نداشت برم سمتش :wink:

با استفاده از درایور ویندوز و درایوری که برای Arch نوشته شده فکر میکنم بتونم یه چیز‌هایی ازش بفهمم. ولی این سخت‌افزار اصلا داکیومنت درست حسابی نداره.

خوب زبان مادریم C/Cpp بوده ولی نسبت به سورس کرنل، به کمربند مشکی هم نرسیدم :joy:
رفرنس برای رسیدن به درجات بالای عرفان سراغ دارید؟ (هم C و هم Kernel)

درایور Arch و دبیان یکی هستند مطمئنا و فقط تنظیمات فرق می کنه.

امیدوارم این حرف من رو بد برداشت نکنی (‌من خودم هم اولش اینجوری فکر می کردم ) اما C که منو شما توی user space می دونیم در مقایسه با kernel space خیلی خیلی فرق می کنه. مثلا هیچ کتابخونه ای وجود نداره، کل ستک باید کمتر از 4k باشه ( البته بستگی به پلتفرم داره) و خیلی چیزای دیگه که این کار رو سخت می کنه.

اما اگر علاقه داری یه پست جدید بزن که اونجا صحبت کنیم و مطالب رو به اشتراک بزاریم.

2 پسندیده

میدونم که بلد نیستم!

خوب من تجربم توی user space خیلی کمه. تمام تجربم روی Micro Controller هست که کلا ۸کیلوبایت جا داره و ۲کیلوبایتش هم bootloader میگیره.
یه مقدار مطالعه کردم درمورد ماژول نویسی کرنل و یه ماژول ساده هم نوشتم. برای همین فکر میکنم بیشتر شبیه micro controller باشه تا user space.

الآن نه. سر کارم. ولی امروز پست میذارم. متشکرم.

1 پسندیده

اینکه روی میکرو کنترل ها کار کردی می تونه خیلی خیلی کمکت کنه

1 پسندیده

خوب مثل اینکه مشکل touchpad مربوط به کرنل میشد. احتمالا کرنل debian قدیمی بود چون دیروز آپدیت کردم و مشکل حل شد.
بریم به سمت تاچ‌پد (اگه وقت کنم)