فروش کُد

قراره کُدی رو به یه نفر بفروشم. میخواستم بدونم راهی هست که اسم خودم رو به عنوان کسی که این کُد رو نوشته ثبت کنم؟

به جز راه ثبت مالکیت حقوقی راهی نیست

3 پسندیده

چه نیازی به این کار هست؟

1 پسندیده

یکی اینکه احتمال خیلی زیاد اونی که کد رو ازم میخره، خودش میره به یکی دیگه میفروشه. که با این نهایتاً میتونم کنار بیام.
یکی دیگه اینکه میخواستم اسمم و ایمیلم به عنوان مولف کد باشه، که اگر بعداً کسی تو این زمینه کد دیگه ای احتیاج داشت به من بگه. یه جور تبلیغه.

عملا وقتی سورس رو داری می فروشی صاحب جدیدش می تونه هر کاری باهاش انجام بده و این کار از کنترل شما خارج هست. مگر از راه حقوقی که اونم زیاد تو کشور ما جا افتاده نیست

1 پسندیده

حدس میزدم اینجوری باشه. مثل این میمونه یه نسخه از کتابی که مدت زیادی برای نوشتنش وقت گذاشتی رو به قیمت یه دونه کتاب به کسی بفروشی، بعد طرف بره اونو به اسم خودش چاپ کنه و بفروشه و هیچ مشکلی هم نداشته باشه.
البته من خودم زیاد از اینترنت کتاب و فیلم آموزشی دانلود کردم، که در اصل باید برای به دست آوردنش پول پرداخت میکردم. پس زیاد حق اعتراض ندارم.

سلام دقیقا یه چنین سوالی رو منم داشتم.
دارم یه پروژه انجام میدم و میخوام در اتمام کار اون پایین تو فوتر جایی که copyright رو مینویسن بزنم طراحی و توسعه توسط SMMousavi و لینک سایت خودم رو بدم
دیده بودم این کارو میکنن مثلا نمونش سایت soft98 اما نمیدونم چه جوری باید از نظر قانونی ملزمشون کنم که نتونن به این دست بزنن!!

2 پسندیده

باید بخشی از قرارداد باشه

2 پسندیده

دو تا بحث وجود داره:

1. کد برنامه (سورس کد):
    میتونی با یک سری کارها مثل license header تو تمام فایل‌ها یک جوری مالکیت خودتو روی کد ثبت کنی یا حتی اگر امکانش هست کد رو ناخوانا کنی یه جاهایی (obfuscation).
  2. بحث حقوقی:
    اولین مورد اینه که نمیشه سورس کد رو جایی تو ایران ثبت قانونی کرد یا حداقل من ندیدم. قانونی هست به نام «قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزار رایانه‌ای» که یک آیین‌نامه اجرایی هم داره که از اون طریق می‌تونید پیگیری حقوقی انجام بدید. اما همه اینها منوط به اینه که شما قبل از فروش سورس کد، با خریدار، تفاهم‌نامه و قرارداد امضا کنید و حقوقی رو به خریدار بدید و حقوقی رو ازش بگیرید (مثل کپی کردن یا فروش مجدد). چند نوع قرارداد در این مورد هست مثل EULA، NDA و … . باید برای هر کدام مطالعه بشه و اگر نیاز هست، بررسی بشه که کدامیک به کار شما میاد.

در انتها، اگر فکر می‌کنید که با آزادسازی کد، نفع بیشتری می‌برید، توصیه می‌کنم این کار رو انجام بدید.

6 پسندیده

ناخوانا کردن کد نمیتونه روش مناسبی باشه و اصلا فروش کد زیر سوال میره, راستش بنظر من موضوع obfuscation در این بحث نمیگنجه.

روش حقوقی و تفاهم در قرار داد با مشتری بنظر منطقی میاد.

در مورد لایسنسینگ هم فکر میکنم وقتی موضوع فروش کد در میان هست این مشتریه که باید تصمیم گیری کنه، البته میشه به مشتری پیشنهاد استفاده از لایسنس های مورد قبول نرم افزار آزاد رو داد و با قرار دادن کد در github و غیره(gitlab, bitbucket…etc) تقریبا دیگه کسی نمیتونه ادعای خاصی در مورد کد داشته باشه.

درضمن بهتره api رو به صورت ویکی داکیومنت کرد که دیگران هم بتونن بهتر در توسعه همکاری کنند, و خود این میتونه ردپای محکمتری در پروسه تولید باشه.

6 پسندیده