ترس های من از ایجاد پروژه متن باز در گیتهاب

سلام دوستان.

چند وقته شروع کردم به برنامه نویسی و الان دارم روی پروژه «شبکه اجتماعی ازمون انلاین» کار میکنم که از جنگو و vue استفاده کردم.

دو به شک هستم که بزارمش توی گیتهاب یانه

من چند تا ترس دارم در موردش:
1 ترس از سو استفاده و اینکه یکی بیاد کل پروژه رو به نام خودش بزنه

2 راستش فکر میکنم کد هام کمی گیح کننده هست واسه کسی که میخواد ازش استفاده کنه یا فورک کنه

ممنون میشم راهنماییم کنید

پروژه رو می خوای متن باز کنی ؟ یا آزاد ؟

3 پسندیده

به صورت private بزار توی gitlab یا bitbucket بعد که به نتیجه بهتری رسیدی همونجا سورس و باز کن و حتی میتونی به راحتی با تغییر لینک ریموت بفرستی به github

4 پسندیده

متن باز

به نظرم اگر نمی خواهید رایگانش کنید یا آزاد بهتره همون پرایوت باشه

حرفی که توماج عزیز زد .

2 پسندیده

اگر پرایوت باشه میتونم از کسی درخواست همکاری کنم؟

از یک طرف شما صحبت از این دارید که کد های شما گیج کننده است و از یک طرف دیگه این سیستم رایگان نیست و از طرف دیگری هم می خواهید همکاری بگیرید.

همکاری شما چطور هست با طرف اگر مستقیم آشنا هستی بله طرف رو اد می کنید . اگر سایتی دارید که تبلیغات این نرم افزار می کنید و اونجا با طرف آشنا می شید بازم طرف رو اد می کنید

ولی می خواهید بزارید تو گیت هاب یکی گزرش از اون ور گذشت ببینه نه نمی شه

به نظرم شما اول باید فکر کنید اصلا چطور می خواهید همکار جذب کنید؟

1 پسندیده

بله میتونید همکاری بگیرید، اصلا هدف از ورژن کنترل همینه. کافیه افراد رو به ریپو اضافه کنید یا بهشون دسترسی لازم رو بدین

3 پسندیده

میتونی تحت یه لایسنس خیلی محدود کننده مثل AGPL سورس کد رو منتشر کنی

3 پسندیده

چقدر حیفه که اکثر لایسنس ها ترجمه فارسی براش نیست.

2 پسندیده

خب ترجمه کردن یه متن حقوقی خیلی خیلی کار سختیه .

2 پسندیده

سلام
ببنید شما باید هدف از ایجاد پروژه های آزاد رو اول درک کنید
فرض کنید من برای یه پروژه مجبور میشم یه بخشی رو خودم بنویسم و به جنگو اضافه کنم و اینو میام به صورت آزاد رو گیت هاب منتشر میکنم
از چند نظر به سود من و البته به سود همه هستش
کسای دیگه ای که در اون ضمینه فعالیت میکنن نظرشون جلب میشه و میان تست میکنن اگه مشکلی وجود داشته باشه بهم میگن و من میتونم برناممو دیباگ کنم
افراد خیلی حرفه ای که در اون ضمینه فعالیت میکنن ممکنه بیان و برای کار خودشون هم که شده برنامه من رو توسعه بدن و بهتر کنن که این هم به نفع منه و هم خودشون!!
طبیعتا من نمیام پروژه ای که میخوام بفروشم رو آزاد کنم!!

2 پسندیده

سلام
پروژه ای که آزاد هست دلیل بر رایگان بودنش نیست . کسی هم که بخواد از پروژه ای کسب درآمد بکنه حتی اگر اون تحت gpl هم باشه میتونه اینکارو انجام بده . کسی که نمیاد از برنامه ای که نوشته کسب درآمد بکنه میاد از خدماتی که در کنار اون ارائه میده کسب درآمد میکنه مثل فروش آموزش یا پشتیبانی اختصاصی . حالا اگر پروژه تحت کپی رایت باشه اون یه مطلب دیگست

4 پسندیده

آفرین… واقعا احسنت… :ok_hand::+1:
این بهترین جوابی بود که برای این تاپیک دیدم…
متاسفانه ما فکر می کنیم کسانی که نرم افزار آزاد می نویسند کاسه گدایی به دست گرفتند و به نون شب محتاج هستند! همین شرکت موزیلا و ردهت کلی پول در میارن… مثلا وقتی فایرفاکس رو نصب می کنیم می بینیم به صورت پیش فرض صفحه facebook, amazon, youtube رو favorite کرده و کلی پول ازشون گرفته… یا ردهت که از پشتیبانی نرم افزارش کلی پول در میاره…
روش های درآمدزایی این شرکت ها فوق العاده هستند که با کمی سرچ میشه پیداشون کرد…
دیگه اون دوران عصر یخبندان تموم شد که شرکت ها بسته نرم افزاری close source بریزن روی cd و بفروشن…! شرکت هایی هم که به این روش درآمد کسب می کنند عقب مونده هستند! الان بزرگترین و بهترین نرم افزارها آزاد هستند و دیر یا زود بقیه هم ناچار هستند همین راه رو ادامه بدن…

6 پسندیده

بهتره ردهت و موزیلا رو در این زمینه با هم مقایسه نکنیم چون ردهت یک شرکت بزرگ تجاریه مثل آامازون, IBM یا اوراکل و غیره اما موزیلا یک بنیاد و جامعه که مسیر و اهداف اختصادی کاملا متفاوتی دارند. درضمن یک راه اصلی درامد نرمافزار های آزاد و اپن سورس کمک های مردمی و غیره هست که البته اصلا چیز جدیدی هم نیست و میشه گفت از اواخر دهه هشتاد و ابتدای دهه نود میلادی به همین شکل بوده.

3 پسندیده

بله البته مقایسه ای نکردم فقط دو مورد که از نرم افزارهای آزاد درآمد دارند رو مثال زدم :slight_smile:
مقصودم این بود که همیشه قرار نیست نرم افزار رو مستقیم بفروشیم. مثلا من می تونم حداقل یه پروژه خوب رو به صورت آزاد توی گیت هاب یا گیت لب قرار بدم و به یه نمونه کار برام تبدیل بشه و حتی ممکنه افرادی اون رو ببینند و اون پروژه به وسیله ای برای استخدام یا همکاری پروژه ای با یه شرکت برای من تبدیل بشه…

1 پسندیده

وقتی دوتا عضو در یک مجموعه قرار بگیرند یعنی احتمالا بینشون مقایسه ای انجام شده، منظورم از مقایسه بیشتر در کنار هم قرار دادنشون بود، بنظر نمیاد ردهت خیلی در زمینه نرمافزار آزاد فعال باشه یعنی درآمد ردهت از نرمافزار آزاد نیست, اما به بعضی از پروژه های آزاد کمک میکنه مثل linux kernel که بیشتر برای کنترل بازار و تسلط به لینوکس هست

2 پسندیده