سوال در مورد شروع برنامه نویسی از صفر

بسیار عالی :slight_smile:
فقط یه غلط املایی داشت که به جای Free/Libre از کلمه OpenSource استفاده شده بود :wink:

کجا بود؟

توی همون لینکی که محمد جان ارسال کرد…

کدوم قسمت لینک؟ و چرا OpenSource درست نیست؟ فقط کنجکاو شدم

لینوکس درواقع یه کرنل هست که با سخت افزار ارتباط برقرار میکنه و OpenSource و رایگان هستش و با این کرنل صد ها توزیع رایگان و OpenSource به وجود اومده که در واقع اینترنت رو دارن میچرخونن!

opensource یعنی متن باز و free یعنی آزاد…

درسته, اما Linux Kernel هم OpenSource هست,
Opensource و Free

Why Open Source misses the point of Free Software

نظر شما در مورد free درسته اما چیز جدیدی نیست.
همون لینکی که دادین رو با دقت بیشتر بخونید، قسمت زیرو میگم

Practical Differences between Free Software and Open Source

حدس میزنم که یک نکته ای اشتباه جا افتاده، opensource و free software هر کدام یک سری license ها رو تایید میکنند که با توجه به نوع لایسنس مشخص میشه که نرافزار در کدوم قرار میگیره، بعضی از لایسنس ها رو هر دو تایید میکنند مثل GPL پس Linux Kernel در هر دو کتگوری قرار میگیره و اصلا نمیتونید بگید که OpenSource نیست و یا free نیست چون GPL-v2 هست.

https://opensource.org/licenses
https://www.gnu.org/licenses/license-list.en.html

سلام علی جان،چون از صحبت بقیه به نظرم رسید ک شمارو حرف های دیگران نمیتونه قانع کنه پیشنهادم برات اینه ک اول برنامه نویسی رو شروع کنی،اگه دوست یا اشنایی داری ک برنامه نویس باشه با c++ شروع کن،یه کتاب تهیع کن یا اگه زبانت خوبه از منابع اینترنتی استفاده کن،یه کتاب ارزون و خوبم میشناسم ک هم دانشگاهیه و هم کاملا مفاهیم و فکر کردن الگوریتمی رو بهت میگه،و وقتی ک الگوریتم رو بفهمی دیگه فقط سینتکس زبان های دیگه رو باید یادبگیری ک چندان مشکل نیست،ولی اگه دوست داری شروعت ساده تر باشه میتونی با پایتون شروع کنی و بعد چون علاقت وب هستش به سمت جنگو و فلسک و … بری،در هر صورت موفق باشی.

سلام
با تشکر از هردو عزیز @Trisquel @toomaj
یه جورایی این قضیه خیلی مشکل ساز میشه چون اگه بنویسی Free و شخص مقابل فکر کنه منظور رایگان بودن هست حتی از OpenSource هم بدتر میشه!!!
stallman تو یکی از سخنرانی هاش میگفت که زبان انگلیسی یه نقص بزرگ در کلمه Free داره و اگه زبان اصلیتون هر زبانی به جز انگلیسی هست از زبان خودتون استفاده کنید و این کلمه انگلیسی رو به کار نبرید
پست رو ادیت کردم و به جای OpenSource کلمه آزاد رو جایگزین کردم و زیرش کاملا منظور از آزاد رو توضیح دادم
ممنون از تذکرتون در صورتی که مشکل دیگه ای هم میبینید خوشحال میشم بهم بگین

والا فعلا بحث سر اپن سورسه!
منم که هیچی نمی فهمم فقط دارم میخونم.

داداشم بحث اوپن سورس وقتی یه برنامه نویس خیلی خوب بشی میتونه تخصصی بشه ولی فعلا با گوگل کردن (اوپن سورس و استالمن و کپی لفت ) میتونی اطلاعات خوبی به دست بیاری که فعلا مهم نیست برات به نظر من ، البته این ایراد رو هم به دوستان میشه گرفت ک در مواردی غیر از بحث تاپیک صحبت میکنن و متاسفانه این مشکل تو همه ی بخش های سایت به وجود اومده ولی شما اگه تصمیم به شروع کردن برنامه نویسی با پایتون یا سی پلاس پلاس یا سی شارپ و php کردی من میتونم تا حد دانشم کمکت کنم.

ممنون
احتمالا پایتون شروع کنم.
شنیدم اونور تو مدارس و دانشگاه برای آموزش برنامه نویسی ازش استفاده میکنن.
حالا نمیدونم برا سادگیشه یا چند منظوره بودن.

سلام
هر چیزی رو که متوجه نمیشین سرچ کنید و یاد بگیرین
باور کنید هیچ کس یک روزه اطلاعات رو به دست نیاورده!
اگه به همون لینکی که من از سایت ویرگول فرستادم برین و اون بخش لینوکس رو بخونید کاملا توضیح دادم و متوجه میشین!

برای رشته ی کامپیوتر معمولا c++ تدریس میشع تو دانشگاه ها ولی پایتون رو تو مدارس برای ساده بودن تدریس میکنن

نوشتن اونور !!
احتمالا منظورشون دانشگاه های آمریکا هستش که Python درس میدن

اره حواسم نبود😂,ولی تو دانشگاه های خودمونم ب رشته هایی مث عمران و فیزیک دیدم ک پایتون اموزش میدن

حواست باشه خیلی از جاوااسکریپت بد گفتی ها! :joy:

انقد هام بد نیست. سینتکس جاوا خیلی بدتر از جاوااسکریپته

جاوااسکریپت ورژن جدید es6 خیلی سینتکس بهتری داره

:thinking: