سوال در مورد شروع برنامه نویسی از صفر

سلام
مرسی از سایت خوبتون
من می خواستم برنامه نویسی رو شروع کنم و هیچ تجربه ای در این رابطه ندارم.
خیلی اشتیاق داشتم ولی وقتی اینجا رو دیدم کمی سرد شدم. چون من 29 سالمه و دیدم اکثر افراد اینجا همسن من یا جوون ترن ولی با چندین سال تجربه و تازه اون ها هم الان از جایگاهی که دارن راضی نیستن.
به نظرتون شروعش تو این سن دیر نیست؟
مثلا 10 سال دیگه کسی یه برنامه نویس 40 ساله رو با 10 سال تجربه استخدام میکنه؟!

درود
بی پرده بهتون بگم اگر دنبال درآمد سریع و مناسب هستید شاید حوزه برنامه نویسی براتون زمان بر باشه مخصوصا اگر اصولی بخوایید شروع کنید البته بستگی داره برنامه نویسی رو به خاطر علاقه ای که دارید انتخاب کرده باشید یا از نظر درآمد چون خود بحث به درآمد رسیدن تو برنامه نویسی بالا و پایین زیادی داره و متاسفانه تو کشور ما هم هیچ سازمان حقوقی خاصی براش تعریف شده نیست بر خلاف دیگر حوزه ها مثل پزشکی و عمران و … برای همین اگر واقعا درآمد خوبی از برنامه نویسی انتظار داشته باشید باید فرنسلر کار کنید که افرادی که بیشتر فرنسلر هم کار می کنن باید سطح فنی و تجربه بالایی تو کارشون داشته باشن تا بتونن تنهایی یه پروژه رو نیازسنجی و پیاده سازی کنن
در هر صورت بهترین کار اینکه اول نسبت به وضعیت و شرح حالی که دارید هدف اصلی خودتون رو معلوم کنید و با چشم اندازی به آیندتون قدم بردارید

شما اگر کارتون خوب باشه سن مساله ای نیست. من کسانی رو دیدم که ۴۰ سالگی شورع کردن و ۴۲ ۴۳ یه شغل مناسب پیدا کردند. البته تو ایران نبودن

علی جان سلام
به خاطر تصمیمی که گرفتی بهت تبریک می گم.
حرفم مرتبط با برنامه نویسی نیست ولی برادر من توی سن ۲۸ سالگی 3D Max رو شروع کرد و بعد از یک سال توی یه شرکت بازی سازی خیلی خوب استخدام شد! الان هم داره حقوق میگیره هم Maya, Zbrush رو داره یاد میگیره!
سن فقط یه عدده هیچ وقت این رو فراموش نکن…

ممنون
ببینید مسأله پول نیست فقط.
من الان تو شغل فعلیم درآمدم بد نیس. حداقل می‌دونم چند برابر دوستانی که تو شرکت ها به عنوان برنامه نویس کار میکنن هست.
اولا ۱۰-۱۵ ساله که این کارو دوست دارم و احساس بی سوادی میکنم وقتی بلد نیستم.
ولی به هر حال پول هم مسئله است.
من میخواستم کنار کارم شروع کنم تا وقتی به درآمد قابل قبول برسه.
ولی دلیل اصلی سوالم همونی بود که گفتم.
اینجا اینقدر اصطلاحات و تکنولوژی های مختلف شنیدم که احساس میکنم سالهای سال باید فقط مطالعه و تجربه کرد.
و مهم تر اینکه نمی‌دونم از کجا اصلا باید شروع کرد.
البته من علاقمند به وبم. دنبال دسکتاپ و اپلیکیشن اندروید و آی دیوایس نیستم

اگه هدفتون صرفا پول هست پیشنهاد می کنم سمت این کار نیاید. چون خیلی زود از این کار زده میشید…
وب دنیای وسیعیه… انواع و اقسام زبان ها, فریم ورک ها, سیستم های مدیریت محتوا وجود داره که می تونید برای توسعه سایت ازش استفاده کنید.
مثلا اگر نمی تونید وقت زیادی بزارید می تونید wordpress رو یاد بگیرید و کنار دستش کمی html, css, php هم کار کنید.
شاید بهترین نقطه شروع برای برنامه نویسی وب سایت w3schools.com باشه از همونجا میشه پایه وب رو یاد بگیرید.

این که می‌فرمایید درسته.
ولی ابعاد این موضوع خیلی وسیعتره انگار.
به نظرم انیمیشن موضوعیه که بیشتر به خلاقیت برمیگرده تا موارد فنی و تکنیکی!

ببینید یادگیری یه بحثه درآمد یه بحث دیگه…
۷۰/۸۰ درصد فعالیت هایی که شخصا توی کامپیوتر انجام میدم اصلا برای درآمد زایی نیست و صرفا برای علاقه و یادگیری خودمه…
من دوستی دارم واقعا یک خط کد نوشتن بلد نیست… جوملا رو توی آموزشگاه و همینطور تجربی یاد گرفته… چند تا قالب رایگان از اینترنت دانلود و سر هم می کنه می ده دست مشتری و ازش پول میگیره :grin:
عوامل خیلی زیادی روی درآمد تاثیر گذار هستند ولی صرفا حرفه ای بودن به خیلی چیزها بستگی داره… و لزوما باعث افزایش درآمد نمیشه…

اوجا رو دیدم. تا آخر css هم خوندمش.
اینکه میگم نمی‌دونم از کجا شروع کنم برا اینه که هر کسی یه پیشنهادی میده.
یکی میگه پی اچ پی بخون یکی دیگه میگه نه اون به درد نمیخوره!
تهش هم میگن هر کدوم بسته به پروژت کاربرد داره و همه خوبن!
خب من الان پروژه ندارم که! کاری ندارم که دنبال ابزارهای مناسبش باشم.

می دونم این حرف رو بگم دوستان همه عشق پایتون و روبی هستند و میان سراغم :grin:
ولی با شرایطی که شما دارید php بهترین انتخاب به نظر میرسه…
php به نظرم برای پروژه ها و استارتاپ های کوچک همچنان بهترین انتخابه… (دوستان عزیز کاری به syntax زبان ندارم ولی باور کنید منطقی نیست برای یه کار خیلی کوچیک با Django و on rails کار کرد!). php انواع و اقسام پروژه هاش هست… ترابایت تا ترابایت آموزشش چه به فارسی چه به انگلیسی توی اینترنت هست… کافیه به آگهی های استخدامی نگاهی بندازید که می بینید همه دنبال پی اچ پی کار هستند… این زبون های دیگه که توی انجمن خوندید در مقایسه با این زبان فرصت های شغلیش خیلی کمتره چون توی ایران فکر می کنند وب یعنی asp . net و php!

با عرض پوزش و ارادت به شما
به نظرم کسایی که پول و علاقه میکنن و میگن اگه دنبال پولی فایده ندارد و اینا اون دوستای متخصصی هستن از نظر درآمد مشکل دارن و یه حس سرخوردگی دارن از این از نظر فنی خیلی بالان ولی افرادی بدون تخصص یا اونا رو به کار می‌گیرند یا درآمد بیشتری دارن.
وگرنه پول اصل و اساس هر کاریه و بدون پول اصلا کار جدی نمیشه.
شما فرض کن کمپانی های غول تکنولوژی اگه بحث تولید ارزش و ثروت نبود اصلا بوجود نمیکند و پیشرفتی حاصل نمیشد.

صبر میکنم بقیه بیان نظر اونا رو بشنوم!

متوجه عرض بنده نشدید!
این مسیر پر در سر و سخت هست… باید توی اون زحمت کشید… من اصلا نگفتم پول بده یا نباید دنبالش بود… ولی قبلش هم باید به این کار علاقه داشت! خیلی ها مثل شما رو دیدم با عشق و علاقه می خواستن وارد این حوضه بشن ولی زده شدن و کاملا بی خیالش شدن… قطعا پول مهم هست و از حرف من اشتباه برداشت کردید…

به نظر من شما قبل اینکه برید سراغ برنامه نویسی سعی کنید لینوکس رو کامل مسلط بشید همین لینوکس به شما تفکر و طرز دیدی رو میده که این حوزه رو عمیقا درک کنید و تصمیم بهتری بگیرید

من دلایل خوبی برایش دارم.
اول اینکه برا ما که تو ایرانیم و امکانات نداریم برنامه نویسی تنها جاییکه میشه بروز بود. یعنی امکانات خاصی نمی‌خوایم. کپی رایتم که نداریم.
دوم اینکه من ذاتا آدم منزوی هستم.
اینکه تو یه اتاق بشینم صبح تا شب جذابتره تا برم بیرون با مردم سرو کله بزنم.
سوم اینکه من از نوجوانی به دوتا چیز علاقه داشتم، الکترونیک و کامپیوتر.
اولی که الان دارم باهاش سروکله میزنم مونده دومی!

این که فرمودین رو توضیح میدین؟!
مسلط بشم یعنی چی؟
یعنی برم نصب کنم و همین کارای عادیمو انجام بدم؟

شما اگر الکترونیک رو کار کردید و وارد هستید
خیلی خوبه به لینوکس مسلط باشید و بعد زبان برنامه نویسی سی رو یاد بگیرید و برید روی پلت فرم امبدد سیستم ها کار کنید چون الکترونیکم مسلطید از این طرف لینوکس و برنامه نویسی رو هم یاد می گیرید بنابراین می تونی کارهای بزرگی ارایه کنید و سریع پیشرفت کنید
امبدد سیستم ها شامل
برنامه نویسی روباتیک ، هوشمند سازی ساختمان ها و قطعات و اینترنت اشیا و که با برنامه نویسی رو قطعاتی مثل رسبری پای و اردینو انجام میشه خیلی مناسب شماست

ببینید من دنبال وبم.
من که تجربه ای ندارم ولی فکر میکنم با این دنیایی که همه چی داره کلاود میشه در آینده فقط وب مهمه.
دوم اینکه اون چیزی که شما میگید به درد اینجا نمیخوره.
وقتی ما تکنولوژی نداریم، سرمایه گذار نداریم، یه چیزی بسازی فردا یه نفر می‌ره با نصفه قیمت و صد برابر سرمایه از چین میاره!

من هم دیدم این مورد حتا در ایرن

سلام
یه مطلب توی ویرگول نوشتم احتمالا بهتون کمک میکنه که چه کار کنید!
دوست داشتین بخونید
http://vrgl.ir/3DpWN