ترفند برای خواندن کتاب های لاتین

چطور یک کتاب لاتین رو برای برنامه نویسی و مباحث کامپیوتر میخونین ؟؟؟

اولین کتابی که به زبون انگلیسی خوندم همون اوایل به زبان سی پلاس پلاس, کتاب deitel and deitel بود و بعد bjarne stroustrup… اول کار خیلی اذیت شدم کلمه به کلمه رو با دیکشنری ترجمه می کردم و هر صفحه ای که می خوندم کلی وقت ازم می گرفت بعد از اون توی stackoverflow, askubuntu تند تند سر میزدم و تاپیک های جدید رو می خوندم همون طور فیلم های زیادی توی youtube میدیدم. الان دیگه بدون استفاده از دیکشنری مطالب رو می خونم.
کافیه خودتون رو مجبور کنید فقط و فقط از منابع انگلیسی استفاده کنید اصلا از فیلم ها و کتاب های فارسی استفاده نکنید. یه دیکشنری هست به اسم goldendict اون رو دانلود کنید و بعد از چند وقت انقدر لغات تکرار می شن که دیگه خیلی ساده همه رو می فهمید.

4 پسندیده

میتونی از اپلیکیشن گوگل ترجمه هم برای اندروید و ای او اس استفاده کنی . هم با وویس میتونی سرعتت بالا ببری هم میتونی از صفحه کتاب عکس بگیری و هر کلمه یا جله که بلد نیستی رو خیلی راحت بزنی روش ترجمه میکنه
از برنامه های کتاب خوان هم میتونی استفاده کنی که خودشون دیکشنری دارند

منظورتون از ویس چیه؟؟

سلام
این goldendict که @Trisquel عزیز گفت خیلی عالیه حتما نصبش کن
انواع و اقسام دیکشنری حتی دیکشنری ها تخصصی مثلا پزشکی کامپیوتر یا هر چیز دیگه رو بهش اضافه میکنی بعد هر جا نیاز به ترجمه داشتی کلمه رو مارک کن دوبار ctrl + c رو بزن خودش ترجمه میکنه

1 پسندیده

اتفاقا نصبش کردم ولی نمیدونم چرا فقط ترجمه رو با ویکیپدیا بالا میاره

بله چون دیکشنری هاشو نصب نکردین
توی نت سرچ کنید آموزشش هم به فارسی و هم انگلیسی هست حتی فایل ها دیکشنری بابیلون رو هم پشتیبانی میکنه
من خودم یه دیکشنری فارسی و دیکشنری انگلیسی به انگیسی oxford رو اضافه کردم

2 پسندیده

به خاطر اینه که glossary های لازم رو بهشون اضافه نکردید.
اول glossary های انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی رو از اینجا دانلود کنید و اون ها رو جایی در هارد سیستم ذخیره کنید که در دفعات بعدی لازم نباشه دانلودش کنید. در صفحه ای که خدمتتون فرستادم روی هر کدوم از لینک ها مثلا hFarsi - advanced version کلیک کنید و بعد دانلود رو بزنید.
بعد از دانلود, همه رو در یک دایرکتوری و یک فولدر قرار بدید و حالا goldendict رو باز کنید و کلید F3 رو بزنید (یا مسیر Edit/Dictionaries) در صفحه جدیدی که براتون باز میشه در منوی sources و گزینه Files روی …Add کلیک کنید آدرس اون گلاسری ها رو بهش بدید و Apply و بعد Ok بزنید. حالا روی هر چیزی در مرورگر یا فایل pdf یا هر چیز دیگه CTRL + C + C (کنترل رو بزنید و c رو دو بار بزنید) کلیک کنید ترجمه فارسیش رو می بینید.

3 پسندیده

عالیه ممنونم:heart_eyes:

1 پسندیده

چرا disable فایل دیکشنری:disappointed_relieved:؟

دو نسخه داره باید اصلیش رو نصب کنی که قابلیت انلاین داره software center اوبونتو البته اینطوری حل شد مشکلم

میشه تلفظ رو هم توش فهمید یعنی بتونه کلمه تکرار کنه؟؟

غیر فعاله فایل متاسفانه باید چیکارش کنم؟؟؟؟؟:pray:t5:

برای اضافه کردن قابلیت تلفظ کلمه باید پلاگین espeak رو نصب کرد:

sudo apt install espeak

اگر جواب نداد به صورت دستی نصبش کنید. از اینجا دانلودش کنید و فایل رو extract کنید و بعد goldendict رو باز کنید و F3 بزنید در نهایت در مسیر Sources و قسمت Sound dirs گزینه Add و بعد Apply رو بزنید. بعد از این باید فایل های صوتی رو دانلود کرد.
خودم از voice speech استفاده نمی کردم. فایل های صوتی غیر رایگان زیادی توی اینترنت به صورت رایگان گذاشتن! ولی برای دانلود غیرقانونیه… دارم دنبال یه منبع خوب رایگان میگردم اگه پیدا کردم لینکش رو می فرستم…

2 پسندیده

اون فایل با پسوند bgl رو توی یه فولدر مثلا به اسم glossary قرار بدید و بعد آدرس اون فولدر رو به goldendict بدید و apply بزنید. روی دسکتاپ قرارش ندید ولی به هر حال اگه این مسیر رو بهش بدید مشکل حل میشه:

/home/payman/Desktop

راستی اگه دیکشنری فارسی به انگلیسی می خواید این (لینک) رو هم دانلود کنید.

1 پسندیده

@payman تونستید دیکشنری ها رو بهش اضافه کنید؟

1 پسندیده

نه متاسفانه درست نمیشه بازم غیرفعاله نمیدونم دیگه چیکار کنم با این که شدیدا بهش نیاز دارم اخه قرار یه پروژه با ریلز طراحی کنم و منابع درکشون برام سخته

الان درست شد مشکل همون سطح دسترسی بود ممنونم درست میگفتین نمیشه رو دسکتاپ باشه عالیه کارتون ممنون:pray:t5:

1 پسندیده

فقط مشکل تلفظ هست اگه اینم میشد درست میشد عالی میشد
با این که اون فایل رو هم نصب کردم

1 پسندیده

همه glossary هاشو می تونی از اینجا دانلود کنی لینک هاش فعاله
http://hamid1.ir/گلدن-دیکت-goldendict/

2 پسندیده