انتخاب توزیع لینوکس فدورا یا آٰرچ لینوکس

سلام .

من از اوبونتو خسته شدم احتمالا به دبین تغیرش بدم .

میخوام در کنارش یک توزیع دیگه نصب کنم که یک پله سخت تر یا حرفه ای تر باشه.

نیاز دارم که بسته های جدید رو هم داشته باشه مثله سنت او اس بسته هاش قدیمی نباشه .

بنظرتون فدورا نصب کنم بهتره یا آٰرچ .

اگر توزیع بهتری میشناسید معرفی کنید ممنون .

1 پسندیده

آرچ بد نیست اما خیلی کامیونیتیش هر کی هر کی هست. اگر بسته های به روز می خوای دبیان تستینگ انتخاب مناسبی می تونه باشه. اما باید با دبیان خیلی آشنا باشید و بدونید دارید چه کار می کنین.

4 پسندیده

با دبین کار کردم عالیه .

1 پسندیده

سلام
من مدتی هست antergos نصب کردم و خیلی راضیم یه توزیع بر پایه آرچ هست
البته کلا سیستم من با لینوکس مشکل داره و تاحالا توزیع بدون مشکل نصب نکردم ولی این از همشون قابل تحمل تره
یه خوبی ای که داره مثل خود آرچ نیست که نصب گرافیکی نداشته باشه
نصب گرافیکی داره به همراه چنیدین آپشن برای نصب دسکتاپ مثل gnome و …

2 پسندیده

دبین رو جایگزین اوبونتو میکنم اما برای توزیع دوم بنظر شما آرچ رو انتخاب کنم یا فدورا ؟

توزیع دوم می خوای چکار ؟

2 پسندیده

دوست دارم با یک توزیع متفاوت از خانواده دبین هم کار کنم.

برای اینکه بتونی یه توزیع رو انتخاب کنی شاید راه مناسبی باشه اما در نهایت فقط به یه توزیع نیاز دارید و به جای نصب همه اینا می تونین virtualbox نصب کنین و روی اون امتحان کنی.

2 پسندیده

ممنونم حتما در موردش مطالعه میکنم .

دارم برنامه مجازی ساز رو .

بیشتر افراد در مورد فدورا و آرچ صحبت میکنن فکر کردم شاید بد نباشه با دوتا لینوکس کار کنم .

هر دورو دانلود و روی ماشین مجازی نصب میکنم فقط میخواستم بدونم بنظرتون کدوم یکیش بهتره از لحاظ کارایی و اجتماعش .

ممنون از راهنمایی شما .

سلام
اگه از ظاهرش خسته شدید که میشه خیلی راحت تغییرش داد.
توزیع حرفه ای تر که نداریم ولی اگه دنبال دردسر هستید Gentoo رو پیشنهاد می کنم.
آرچ هم اصلا سخت نیست بعد از اینکه نصبش کردید و میزکار هم بهش اضافه کردید دیگه کار باهاش مثل اوبونتو میشه… آرچ توزیع فوق العاده به روزی هست و همیشه آخرین پکیج ها رو توی مخازن قرار میده و به قول خودش میخواد روی لبه تکنولوژی باشه. ویکی و جامعه ش هم انقدر بزرگ و کامل هست که کوچکترین مشکل رو می تونید به سادگی حل کنید.

آقا سمیر هم توزیع های دیگه رو اصلا به رسمیت نمیشناسن :grinning: پیشنهادهاشون همیشه بین دبین هاست…

3 پسندیده

اگه میخواید Fedora یاد بگیرید، Fedora نصب کنید.
اگه میخواید openSuse یاد بگیرید، openSuse نصب کنید.
و…
اگه میخواید linux یاد بگیرید، فقط ArchLinux یا Gentoo.

من چندسالی میشه با ArchLinux کار میکنم، اینترنت بیشتری میخواد نسبت به لینوکسهای دیگه چون تقریبا هر آپدیتی برای نرم افزارهاتون بیاد، روی سیستم شما نصب میشه. (حجم آپدیت بستگی کامل به نرم افزارهایی داره که نصب میکنید)
تو تجربه‌ی من و اطرافیانم، ناپایداری خاصی حس نکردم (به خاطر اینکه از پکیجهای old-stable استفاده نمیکنه، به اندازه‌ی Debian پایدار نیست) یه بار grub خراب شد و چند باری هم با درایور Nvidia مشکل پیدا کردم. (بیاید منطقی باشیم. کی با Nvidia مشکل نداره؟ :neutral_face:)

سختترین قسمت نصب ArchLinux نصب کردنشه که تا به شما نحوه‌ی صحیح پارتیشن بندی و نحوه‌ی کار boot-loader و… رو یاد نده، نمیتونید نصبش کنید. (سیستمی که نصب و کانفیگ بشه مشکلی پیدا نمیکنه که بخواد آدمو اذیت کنه)
باحال‌ترین قسمت قضیه اینه که اگه دونفر آرچ نصب کنن، نتیجه‌ی کارشون مثل هم نمیشه. هر کسی یه جور کاستومایز میکنه. (درحالی که هرکسی Fedora gnome نصب کنه به یه نتیجه میرسه)

سیستم آرچ، rolling release هست. یعنی مثل Ubuntu هر ۶ماه یک بار نسخه‌ی جدید نمیاد. هرروز نسخه‌ی جدید میاد (لزوما نباید هرروز آپدیت بشه) و همیشه آخرین نسخه‌ی kernel رو در اختیار دارید (یه سری نرم افزارها همون لحظه ای که release بشن توی ریپازیتوری آرچ قرار میگیرن، یه سری بعد از چند روز تست) یادمه یه دانگل Wifi خریده بودم که روی Arch بدون مشکل شناسایی میشد و روی ubuntu چند ماهی منتظر موندیم تا kernel جدید بیاد.

آرچ‌لینوکس، برای مدیریت پکیجها از pacman استفاده میکنه. پکیجهای اصلی ArchLinux رو میشه با pacman نصب کرد.
در کنار پک‌من، یه پکیج منیجر دیگه (بیشتر از یکی) هم هست به نام yaourt (باید مجزا نصب بشه) و با استفاده از این، میشه پکیجهای داخل AUR (Arch User Repository) رو نصب کرد (که بعضا پایدار نیستن) البته میشه بدون استفاده از yaourt و با دانلود کردن پکیج (یه فایل متنی حاوی meta-data مورد نیاز دانلود و کانفیگ اتوماتیک نرم افزار) و اجرای یه کامند توی ترمینال، اونها رو نصب کنید.
نرم افزارهای زیادی توی ریپازیتوری اصلی Arch هستن، از firefox تا نرم افزارهای کم‌کاربرتر. و نرم افزارهای خیلی زیاد دیگه‌ای توی AUR موجوده. حتی نرم افزارهایی که توی وبسایت سازنده حرفی از نسخه‌ی ArchLinux اونها زده نشده. (به عنوان مثال MinerGate)

با این مطلب زیاد موافق نیستم. درمورد انجمنها نظری ندارم و تاحالا مسیرم سمتشون نخورده :sweat_smile: ولی آرچ، قویترین wiki رو داره!

3 پسندیده

بله درمورد آٰرچ لینوکس این هارو شنیدم . جنتو فکر کنم برای من هنوز زود باشه .:blush:

ممنون از شما .

1 پسندیده

سلام .

من از i3 استفاده میکنم خیلی کارمو راحت تر کرده .

ممنون از راهنماییتون .

1 پسندیده

منظور من از کامونیتی هر کر هر کی ویکی و این چیزا نیست. روال مدیریتی و توسعه توزیع هست. توی Arch هر کسی می تونه هر پکیجی رو روی AUR اپلود کنه حتی اگر باگ داشته باشه یا مشکل امنیتی و … اما توی دبیان به این شکل نیست بسیار سخت گیرانه تر و با سیستم درست و درمون هست چند فیلتر رو باید رد کنه بسته و توسط افراد خاصی ساین شه تا به ریپو experimental راه پیدا کنه و بعد از گذروندن یه سری مرحله می ره تازه جزو unstable می شه و این پروسه ادامه داره تا به stable برسه و در نهایت به release. اما Arch اینجوری نیست یادمه چند سال پیش روی یه سیستمی Arch داشتم. یه روز اپدیت کردم و دیدم سیستمم ترکید بعد از دیباگ کردن فهمیدم یهو تصمیم گرفتم جای باینری های توزیع رو تغییر بدند که یه تغییر backward incompatible بود و بهمین سادگی باعث شد چندین ساعت سرش وقت بزارم تا درستش کنم. این جور چیزا تو دبیان وجود نداره.

Debian چند تا نسخه داره که rolling release هستند مثل unstable, testing و stable که هر روز می تونین اپدیت هاشو نصب کنین.

3 پسندیده

آقا پویا عزیز عرض ادب :rose: ببخشید ولی این جمله بسیار برام عجیب بود!!!
اجازه بدید جمله تون رو تغییر بدم. توزیع x و y و z و … رو یاد نگیرید! سیستم عامل گنو/لینوکس رو یاد بگیرید!
کسی که گنو/لینوکس رو واقعا فهمیده و درک کرده اصلا براش مهم نیست با کدومش کار کنه می خواد خود کرنل رو از سورس کامپایل کنه و باهاش کار کنه یا یه توزیع آماده نصب کنه. واقعیت این هست که تفاوت توزیع ها چندان با هم زیاد نیست شما روی همشون میشه فلان نرم افزار رو نصب کنید ماهیت کلیشون یکیه… دستورات terminal همه مثل همه و طبیعی هم هست چون همه از کرنل Linux استفاده می کنند.
انتخاب توزیع یه موضوع کاملا درصد سلیقه ای هست و هر فردی باید بر اساس خصوصیات رفتاری و علایقی که داره نصب کنه و اصلا ربطی به حرفه ای بودن یا غیر حرفه ای بودن نداره مثلا Linus Torvalds فدورا رو از همه بیشتر دوست داره…
من یه سیستم عامل ۱۰۰ درصد آزاد می خوام بنابراین گزینه های محدودی پیش رو دارم: Free GNU/Linux distributions خب در این صورت گزینه هایی مثل اوبونتو, مینت, فدورا, دبین, آرچ و … برام خط می خورن و (بین گزینه های کاملا آزاد) به عشقم :sunglasses: یعنی Trisquel اون هم از نوع minimalش میرسم.
کسی بخواد یاد بگیره توی mint هم کاملا فرصت یادگیری وجود داره…
اما در مورد جنتو! جنتو یه سخت افزار قوی, اینترنت سریع, زمان آزاد و اعصاب سالم نیاز داره… به نظرم بهتره روی ماشین مجازی یا سیستم عامل دوم نصب بشه و بیشتر به عنوان fun باهاش کار کرد…

2 پسندیده

جمله‌ی شما بهتر از منه. ولی چیزی که من گفتم ترجمه‌ی فارسی یه جمله‌ی انگلیسی بود که توی یه سایت خونده بودم.

مساله اینه که (با توجه به چیزی که من دیدم) وقتی یه نفر فقط با ubuntu کار کرده، هیچی از پارتیشن بندی نمیدونه. نمیدونه ext4 و luks یعنی چی و قطعا نمیدونه MBR و GPT یعنی چی. نمیدونه grub یعنی چی. چون تا حالا اینا رو ندیده. تا حالا بهشون دست نزده.

موافقم.
نمیشه گفت کسی که حرفه‌ایه حتما میره سراغ slakware و کسی که مبتدیه میره سراغ ubuntu ولی میشه گفت کسی که با slakware کار میکنه مبتدی نیست.

صددرصد موافقم. به شرط اینکه دنبال دستکاری کردن سیستم باشه.
به نظر من، سیستم‌عاملهایی مثل Arch و gentoo، کاربر رو میدازن تو استخر تا شناکردن یاد بگیره :upside_down_face:

ArchLinux رو به خاطر rolling release بودنش دوست دارم و البته minimal و full customize بودن.
از Gentoo زیاد خوشم نمیاد. به نظرم یه کم غیر منطقیه (با منطق من جور در نمیاد)

2 پسندیده

ممنون از پیامتون :slight_smile:
راستش کسی که اوبونتو کار می کنه و پارتیشن بندی بلد نیست مقصر فقط و فقط خودشه :wink: چون مطالعه ای در این زمینه نداشته و به قول آقا سمیر, گنو مثل ویندوز نیست و باید کتابی چیزی خوند.
بله… این حرفا همیشه بوده و هست :slight_smile: مثلا فدورایی ها اوبونتو و اوبونتویی ها رو قبول ندارن و …!

2 پسندیده

خداروشکر من بلدم :grin:

2 پسندیده

هرکی هرکی بودن آرچ فقط در کامیونیتیش نیست، متاسفانه در مورد پکیج ها هم به همین صورته، همین باعث شد که من به خوانواده دبین و ابونتو برگردم.

اه مثل اینکه شما هم توی پست بعدی همینو گفتین، من دیر خوندم و‌بله معنی درست کامیونیتی همونیه که شما فرمودین.

3 پسندیده