تربیت کار آموز

سلام خدمت دوستان عزیز قصد داشتم نظره شما اساتید رو در مورد نحوه آموزش و تربیت کار آموز بدونم ، چند مدتی هست به فکر گسترش کارم بودم که محل کارمو بزرگتر کردم و ۳ نفر کار آموز که آشنایی بیسیک رو از نحوه کار با کامپیوتر دارند و فوق العاده باهوش هستن ، ابتدا سعی کردم ابزار های گرافیکی رو بهشون یاد دادم از قبیل سری ادوب و الان html , css ،js تا اینجا خوب پیش رفتیم ولی برای بقیه مسیر نیاز به همفکری دارم . در حوزه فعالیت هم بخوام بگم در شهرستان به صورت تخصصی به مباحث کامپیوتری و اینترنتی نگاه نمی‌کنند ولی فعالیت های که انجام میشه در حد ساخت وب اپلیکیشن ، طراحی گرافیکی و یه سری اسکریپت دست ساز :sweat_smile: برای نیاز های مشتریانم هست . برنامه نویسی هم از پایتون شروع کردیم و اینم خوب پیش رفته ولی این یه فرصتی برای خودم که با آموزش دادن هم بیشتر یاد بگیرم هم بتونم به هدفم برسم . نکته ای ، توصیه ای پیشنهادی باشه خیلی خوشحال میشم بدونم :cherry_blossom:

بهترین توصیه که بنده می تونم بکنم . هیچ وقت باهاشون رفاقت و دوستی نزدیک ایجاد نکنید . بزارید خودشون برند دنبال چیزی که می خواند هر وقت شما دوست بشید و بخواهید به سختی اونا رو ارتقاع بدید محکوم به شکست هستید.

مسائل شخصی مورد نظرم نبود بیشتر در مورد فنی نیاز به همفکری دارم

با کمال احترام و ادب در مورد نظرتون ولی اینکه شما می فرمایید دوستی و رفاقت نباشه رو قبول دارم ولی ترجیح می به اینه فضا خیلی سنگین هم نباشه امکانات تفریحی هم می‌تونه جای رفاقت رو پر کنه و جای صمیمیت لحظات شاد می‌تونه جایگزین بشه حالا با کنسول ، ویدیو دیدن ، تغذیه و خلاصه هممون انسان هستیم و نیاز به یه سری آزادی ها، که سعی میکنم در چهار چوب مشخص حرکت کنه

:sweat_smile::face_with_raised_eyebrow::zipper_mouth_face::grimacing:
شهریار عزیز عرض ادب
یه چیزی رو فراموش کردید بگید:
بهشون چیزی یاد ندید براتون دست زیاد میشه…!!! ازشون بیگاری بکشید…!!!
برادر بزرگوار این چه توصیه ای بود :face_with_hand_over_mouth::smile:
شما عشق اپل هستید سیاست هاتون هم اپلی هست! (close source) (جسارت نباشه بزرگوار شوخی کردم :rose:)
متوجه نشدم آخه چرا دوستی و رفاقت نباشه؟ چرا کمکشون نکنیم که راهشون رو درست انتخاب کنند؟

امید وارم هیچ وقت به این تجربه نرسید بنده کارم بر اساس تدریسه و تجربه های گوناگونی داشتم و تکرار مورد مذکور

من نگفتم بیگاری بکشید اتفاقا من فکر می کنم صحبت های بنده رو کامل نخوندید ببنید بنده پیشنهاد می کنم محیط خودتون رو کاملا خط قرمز هایی رسم کنید اگر طرف می خواد خودش باید زحمت بکشه شما فقط مشخص کننده مسیر هستید

می خواهید فول استک ببرید
می خواهید فرونت ببرید
می خواهید بکند ببرید
می خواهید اپلیکیشن ببرید

بار ها بار ها انقدر در این انجمن بحث شده واقعا مسیر ها مشخصه یعنی بستگی به نیاز شما کاملا می تونید مدیریت کنید ولی اگر نیرو کاری مدیریت نشه شما اون هارو و مهمتر زمانی که قرار دادید رو از دست می دید.

ببنید افرادی که تازه واردند به این کار که طرف داره از css, html شروع می کنه هیچ وقت آنچنان زحمتی برای یادگیری نکشیده مطمئن باشید . یعنی اون یا پایه کامپیوتر نداره یا اصلا دنبالش نرفته بر اساس یک فرصتی وارد این ماجرا شده اون هیچ وقت درک نمی کنه چون حتی همین css, html که دارید بهش نکته می گید چقدر براش اشتباه پیش اومده جستجو و … بعد یک مثلی می زنم شما کاملا درک کنید

نیکی چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند

یا

پاسخ حکیم ارد بزرگ :

آنچه از اندازه ، بیشتر است ، نابودی در پی دارد. آب مایه زندگی است اما زیادش آدمی را غرق و نابود می کند . این ما هستیم که باید اندازه بدانیم و دیگران را از خود بیخود نکنیم .

مسیری هست که شما باید طی می کردید حالا می خواهید یک دفعه گوله کنید بدید به طرف . حالا یک سوال آیا براش قدردان است آیا طرف زحمت برایش می کشد ؟ یا بر اساس رفاقتی پیش رفتید و فکر می کنید اون نفر رو پیشرفت بدید به سودتونه و …

برنامه نویسی اینجوری از نظر شخصی بنده با کامال احترام پیش نمی ره . برنامه نویس باید همراه داشته باشه برای آموزش اگر کاراموزه ولی کسی که مدیریت کنه نه همه چیز رو آماده جوییدن .

منظور من این هست ببنید بنده خانواده بنده حتی درجه دوم و سوم اقوام بنده همه معلمند یعنی کنفلیکون معلمیم ( نمی دونم چرا املای من انقدر ضعیف شده :smile: ) همه این افراد بیش از ۲۰ سال تدریس کردند و همه دقیقا این حرف رو می زنند

یعنی انقدر این موضوع تکرار شده حتی برای خودم که خواستم خدمت شما هم بگم

خلاصه خودتون می دونید چی براتون بهتره.

به شخصه در همین انجمن افرادی جای معلم بنده بودند و هستند و بدون اونا اصلا نمی تونستم از جایگاه قبلیم یک اپسیلون جابه جا شم مثل سام عزیز توماج عزیز سمیر و …

یکیشون ۱۷ سالشه توقع این رو ندارید که اسمبلی بلد باشه خلاصه از جایی باید شروع کرد . جالبه این قضیه میزان علاقشون هست و اشتیاقی که فعلا در این مدت رو به رشد است ، واقعا قصدم از زدن این تاپیک قضاوت کردن و یا اینطور مبحثی نبوده و صرفا دوست داشتم بدونم به صورت تیمی یاد گرفتن چه مباحثی واجب و الویت بیشتری دارند حالا اینکه هر کی چه تجربه ای داره می‌تونه همیشه یکسان نباشه ، من با قدر ندونستن الانشون اصلا مشکل ندارم حتی راضیم چندین سال بعد قدرشو بدونن چیزی که برام مهمه پیش بردن کار های خودمه در مرحله اول بعد اینکه دوست ندارم زده بشن از این کار و بتونن بازم خودشون رو بالا بکشن

مثال سنتی تو دنیای مجازی چندان کاربرد نداره :sweat_smile:

حالا چند مبحث حداقل نام ببرید بتونیم روش فکر کنیم ، اصلا یه کاری کردی از فردا یه چوب بگیرم دستم تنبیهشون کنم :joy:

آیا شما پلن تجاری دارید ؟ بازار هدف شما چی هست؟ قراره محصول بزنید برای فروش یا قراره پروژه ای کار کنید؟
شما به نظرم باید اطلاعات بیشتری بدهید. اصلا هدف اصلی چی هست تا دوستان بسیار حرفه ای که در انجمن هست و بنده شاگردشونم حتی نیستم بتونند کمک بکنند.

اگر بخواهیم مسیر بدهیم بر اساس سلیقه مسیر های زیادی داده می شه

فقط یک چیزی هم یادم رفت بنده در شرکتم دو چیز رو همیشه فراموش می کردم جز یک سال اخیر

فکر می کردم همه چیز باید دور کامپیوتر بگرده ولی اینطور نبود

من امسال دو چیز رو بسیار ویژه کردم :

۱. ورزش ضروری
۲. تقویت زبان انگلیسی

وحشت ناک سود داشت یعنی من اگر ۵۰۰ تا زبون در گروه می آوردم انقدر فایده ای نداشت

Requirement که باعث انتخاب شدن این کار آموزان تنها از روی بلد بودن زبان انگلیسی بوده .
نه طرحه تجاری ای ندارم و نیازی به استفاده از این افراد در این موارد ندارم ، صرفا علاقه دارم هم یاد بگیرند هم کمی کارای ساده خودمو اونا سبک کنن که اینا رو موفق شدم انجام بدم

دقیقا منم هدفم از این تاپیک شنیدن همین مسائل هست