چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟

شاید کمی به سایت بی ربط باشه اما چون میدونم همه ما ساعت زیادی رو صرف نشستن و کار با کامپیوتر میکنیم گفتم شاید این مطلب به درد خور باشه !

تا مدتی پیش صندلی کار خود را به عنوان قطعه ای بی گناه از زمین می دیدید، اما ناگهان تیتر های وحشتناک سرو کله شان پیدا شد:
نشستن مانند سیگار کشیدن است!
بیماری نشستن رو به رشد است!
قبل از اینکه نشستن بکشتتان از آن بپرهیزید!
و بعد از این اتفاقات متوجه شدید آن صندلی آنقدرها هم پاک و معصوم نیست.
مشخص شده است نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تجربه بیماری قلبی و یا انواع سرطان را افزایش می دهد

مشکلات سلامتی
متخصصان بر این نظرند که نشستن به اندازه سیگار کشیدن ضرر دارد، البته اگر ضررش بیشتر نباشد.

مشخص شده است نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تجربه بیماری قلبی و یا انواع سرطان را افزایش می دهد.

در یک تحقیق که به مدت 14 سال انجام شد و شامل 185 هزار شرکت کننده می شد، محققان به این نتیجه رسیدند که:

زمان هایی که صرف نشستن می شود خطر مرگ و میر را بالا می برد.

نتایج این تحقیق آنقدر واقعی بود که بیشتر متخصصان آن را تایید کردند و هشدار دادند که نشستن برای مدت طولانی باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی می شود.

مخصوصا نشستن روی صندلی تاوان سنگینی برای بدن دارد چرا که اساسا اجازه می دهد بدن به حالت خاموشی برود.

وقتی روی صندلی می نشینید :

عضلاتتان دیگر درگیر نیستند
باسن سفت می شود
ستون فقرات نیز بی تحرک است.
جریان خون زمانی که نشسته اید کند می شود، که می تواند روی عملکرد مغز، سلامت قلب و رشد سلول های قرمز تاثیر بگذارد.
 تاثیر زیادی روی کند شدن تولید آنزیم های چربی سوز و کالری سوز دارد.

بدن انسان برای اینکه تمام طول روز روی صندلی بنشیند ساخته نشده، ما تکامل یافته ایم تا بایستیم و فعالیت کنیم.

وقتی از صندلی بلند می شویم مانند این است که بدن خود را بیدار کرده ایم.

ایستادن نیازمند درگیر کردن عضلات بیشتری است و باعث می شود جریان خون فعال شود.

در حالت ایستاده هوشیارتر و نیرومند تریم، ران ها بیشتر از هم فاصله دارند و ستون فقرات نیز آزاد است و می تواند به راحتی بچرخد.

چطور کمتر نشستن را تمرین کنیم

پادزهر نشستن در طول روز، این نیست که تمام روز بایستید.

وقتی تنوع حرکت داشته باشیم بدنمان بهترین پاسخگویی را دارد – پیاده روی، ایستادن، خم شدن و حتی اسکات رفتن.

پیدا کردن راه هایی برای تنوع در نشستن می تواند روی صندلی چالش برانگیز باشد.

در ادامه راه هایی را به شما آموزش می دهیم که می توانید مقدار زمان نشستن تان را از همین حالا کم کنید.

1- وظیفه ای انتخاب کنید که مجبورتان کند بایستید.

این کار می تواند صحبت با تلفن، بررسی پرونده ها یا حتی چک کردن شبکه های اجتماعی باشد.

وظیفه هر چه باشد آن را بردارید و ادامه اش دهید.

انجام بعضی کارها به صورت ایستاده می تواند کمک کند در طول روز کمتر بنشینید.

2- یکی از وعده های روز را در حالی که ایستاده اید میل کنید.

غذا خوردن در حالت ایستاده ی تواند مدتی از زمان نشستن تان را کم کند.

مثلا سعی کنید صبحانه را روی اوپن آشپزخانه میل کنید یا به دنبال میز ناهار خوری باشید که بلند باشد.

در حالت ایستاده غذا خوردن به این معنا نیست که باید سریع غذا بخورید یا غذایی نا سالم انتخاب کنید.

وقتی ایستاده اید می توانید غذایی سالم درست مانند زمانی که نشسته اید میل کنید.

3 تا 15 دقیقه را به صورت نشسته روی زمین بگذرانید.

در فرهنگ صندلی گونه این روزها مرسوم نیست که افراد بالغ مدت زمان زیادی را روی زمین بگذرانند.

برای بدست آوردن تحرکی که با نشستن روی صندلی از دست می دهیم باید مدتی را روی زمین بگذرانیم.

مطمئنا اگر کودکی دارید اون نیز برای خواندن داستان یا بازی کردن به شما ملحق خواهد شد.

یک نیمه از بازی ورزشی مورد علاقه خود را نشسته روی زمین تماشا کنید و یا حتی می توانید نشسته کتاب بخوانید.

هر شب صندلی میز خود را کنار بکشید تا فردا صبح به شما یادآور شود که مدتی را ایستاده بگذرانید.

صبح که از خواب بیدار می شوید به جای نشستن راه بروید و بدن خود را بکشید با این کار هم فعالیت می کنید و هم بدن را به خوبی بیدار می کنید.

منبع:

• Sedentary time in adults and the association with diabetes, cardiovascular disease and death
• Get Up! Why Your Chair Is Killing You And What You Can Do About
• Sedentary behavior increases the risk of certain cancers
• Leisure Time Spent Sitting in Relation to Total Mortality in a Prospective Cohort of US Adults
• Excessive occupational sitting is not a “safe system of work”

9 پسندیده

کاشکی کمی محتوای ویدیو هم تهیه می‌کردید حتما به دردمون میخورد با نوشته خوندن من که از جام تکون نمی‌خورم :sweat_smile:

1 پسندیده

ادیب عزیز ممنون از مطلب بسیار خوبی که نوشتی :rose:
راستش بعد از خوندن متن شما یاد محیط کار آقای Linus Torvalds افتادم!
ایشون فکر همه چیز رو کرده! در حین کدنویسی روی تردمیل راه میره! هم کدنویسی هم ورزش! هم فال هم تماشا! واقعا این مرد فوق العاده ست…

3 پسندیده

من بیشتر مواقع تا راه نرم نمیتونم فکر بکنم :sweat_smile: بصورت مادرزادی این مشکل بی تحرکی حل شده برام

البته اگه بحث سلامت باشه ضعف چشم رو هم یاد آور باشم

2 پسندیده

به طور کلی زمان راه رفتن قدرت تفکر انسان ها تحریک میشه:smiley:
درباره چشم هم اگه مطلبی دیدم حتما میزارم

3 پسندیده

چرا که نه . اتفاقا چند تا ورزش برای جلوگیری از قوز کردن کمر هم هست به صورت ویدئو میزارم

1 پسندیده

ایده جالبیه ولی واقعا سخته چند کار همزمان انجام داد :grinning:

1 پسندیده

در مورد گردن درد هم لطف بفرمایید :sweat_smile:

3 پسندیده

راستش به خاطر حجم بالای گیف ها و فیلم ها نتونستم بزارمشون
اما با توجه به رشتم و مطالبی که خوندم چندتا مهمشو میگم :
۱ : سعی کن مانیتور رو دقیقا جوری تنظیم کنی که رو به رو صورتت باشه (مثلا چندتا کتاب بزاری زیرش که نخوای خم بشی ) و اگه لپ تاپه یه کیبورد هم نیازت میشه
۲: با اینکه نرمش خوبه و ورزش هایی برای کم کردن اسیب وارده هست اما اگه به طور جدی ورزش نکنی (مخصوصا هوازی ) اسیب بدی میبینه بدن . چون بدن ما انسان ها برای نشستن ساخته نشده
۳ : اگه میخوای خم نشی باید سعی کنی عضلات فیله کمر و شکم رو تقویت کنی تا بتونن زمان بیشتری رو در حالت خوب بمونن(مثل حرکت پلانک)
۴ : میتونی از کمربند هایی استفاده کنی که باعث ساف نگه داشتن کمر و سینه میشن
۵ : اگه وقت کافی برای ورزش نداری میتونی ورزش هوازی به صورت اینتروال کار کنی که سر جمع ۳۰ دقیقه در روز بیشتر وقتت رو نمیگیره و برابر با حتی یک ساعت ورزش استقامتیه
بعد از چند روز ورزش هوازی یا قدرتی واقعا حسش میکنی که مغزت فعال تر شده
برای گردن هم ماساژ گردن و حرکات کششی خوبه
۶ : از دستبندای سلامتم میتونی استفاده کنی اگه چند دقیقه نشسته باشی بی تحرک بهت الارم میدن
اینم خیلی حال میده
images

2 پسندیده

بله خیلی ها این کارو انجام میدن اما احتمالا برای استراحت کوتاه و نه هنگام کار، البته کسانی رو هم دیدم که آروم آروم راه میرن و کار میکنن. اسم درست اون آقا هم Linus Torvalds هست.

Linux یک recursive acronym هست که در شکل کامل به این صورته؛
Linux is not UNIX

مثل GNU که میشه; Gnu is not UNIX

احتمالا اولین حرف Linux از Linus گرفته شده.

3 پسندیده

به به… آقا توماج :rose::heart_eyes:
بله ببخشید اشتباه تایپی بود! دقیقا همینطوره که شما می فرمایید Linux از ترکیب Linus و Unix گرفته شده… ببخشید واقعا اشتباه تایپ کردم عادت کردم انقدر نوشتم Linux :sweat_smile:

1 پسندیده

راستش کسی دقیقا نمیدونه، اما احتمالش زیاده

1 پسندیده

راستش این مطلب رو بارها خوندم… از خودم نگفتم :hugs: (حتی توی مستند GNU/Linux دیدم)

منظورم گنو نبود، احتمالا در جایی هم که شما خوندین قطعی نگفته

1 پسندیده

من اگر توی یک مسئله گیر کرده باشم، تا بلند نشم حل نمیشه.

انگار توی اون لحظه خون به نغز نمیرسه

1 پسندیده

این شاید بدرد یکی بخوره

2 پسندیده

البته خیلی خوبه که ورزش هم جزيی از برنامه روزانه و هفتگی باشه مخصوصا برای افرادی که زیاد روی صندلی میشینن اما به شخصه حال همچین کارایی رو ندارم و به یه نرمش روزانه قناعت کردم

1 پسندیده

ای بابا سانسور به اینجاها هم رسیده اخه کی با کتف منقلب میشه :woozy_face: خدا لعنت کنه باعث بانی شو

از این سه ویدیو واقعا جواب گرفتم درحالی که صندلی و میزکارم اصلا ارتفاعشون برام استاندارد نیست خیلی از کمر درد و گردن دردم رو رفع کرده :older_man:

درود
به دوستان
پست خوبیه وقتی این مطلب رو دیدم گفتم حتما باید یه کامنتی منم بزارم شاید خیلیا استفاده کنند

دوستان نشستن صرفا بیماری ایجاد نمی کنه هرچند باید یه فعالیت حداقلی رو هم امثال ما ها داشته باشیم اما موضوع اصلی روش زندگیه که سلامتی رو تحت تاثر قرار میده

شاید باورش براتون سخت باشه ولی من سال ها بیمار بودم حداقل 6و 7 تا بیماری داشتم که بدترینش یه بیماری خود ایمنی و ژنتیکی بود که کل ستون فقرات از کمر و گردن و زانوهام تا پوست و چشم و گوش و … رو تحت تاثیر قرار داده بود البته این مربوط به نزدیک 8 ساله پیشه
در کنار این بیماری اصلیم من 5و 6 تا بیماری دیگه هم داشتم مثل
پرولاپس دریچه قلب
آلرژی ریه
میگرن
ورم معده
فشار و غلظت خون
سنگ صفرا

و عوارضی که از بیماری خود ایمنی که باعث دیسک کمر و کمی گردن شده بود و کلا مفاصلم رو داشت از بین می برد

جای باور نکردنیش اینجا من همه این بیماری هارو فقط با تغذیه جسمی و روحی سالم درمان کردم البته در مدت دو و سه سال و مسلط شدن به اصول درمانی و طبی و تو این مدت بیماری بد خیلی از افراد رو هم درمان کردم

7 سال درگیر درک رموز درمان با تغذیه در روش مختلف درمانی و طبی با تغذیه بودم و اگر بگم تسلطم به درمان بیشتر از حوزه برنامه نویسیه دروغ نگفتم با اینکه 15 سال در حوزه برنامه نویسی حداقل فعالم اما اونجا با مرگ طرف بودم

نمیشه اون مباحث بسیار گسترده نوع روش زندگی و تغذیه درست جسمی و روحی رو اینجا بیان کنم چون هم خیلی جامع و پیچیدست و هم برای هر شخصی منحصر به فرد می تونه باشه باید اون شخص بررسی بشه ولی سعی کنید تغذیه درستی داشته باشید تا اگرم مستعد بیماری بودید خودشو نشون نده :slight_smile:

2 پسندیده