تفاوت میزکار و ویندوز منیجر

سلام.
من دو روز هست که اوبونتو نصب کردم. خواستم که ویندوز منیجر i3 رو نصب کنم و از اون برای مدیریت پنجره ها استفاده کنم ولی وقتی وارد i3 شدم دیدم کلا دسکتاپ اونی نیست که قبلا بود و انگار کلا یه چیز دیگه شده محیط کاری.
حالا سوال اینه که ایا تصور من از دسکتاپی که باهاش آشنا هستم از ویندوز با این دسکتاپی که الان رو گنو لینوکس هست تفاوت داره؟

1 پسندیده

محیط دسکتاپ چه تو ویندوز و چه تو لینوکس تشکیل شده از یه سری ابزار که با هم بخوبی و به صورت پیش فرض با هم کار می کنن. مثلا فایل منیجر، مرورگر، ویندو منیجر، لانچر، موزیک پلیر و …

یه سری از دسکتاپ های معروف تو لینوکس عبارتند از: Gnome, KDE, XFCE, Unity و …

اما ویندو منیجر یه قسمتی از یه محیط دسکتاپ هست و می شه ازش به تنهایی استفاده کرد. تنها کاری که انجام می ده اینه که پنجره هایی که باز می شن رو مدیریت می کنه همین و بس. حلا اگه می خواین از یه ویندو منیجر استفاده کنین باید حتما قسمت هایی که کم داره و شما نیاز دارین رو یا ابزار های مورد علاقتون پر کنین. مثلا برای فایل منیجر از pcmanfm استفاده کنین یا لانچر خودتون رو داشته باشین و غیره.

اما شاید بپرسین که چرا این همه دردسر بکشیم پس؟ اگر دستکتاپ ها خوبن چرا بریم سراغ یه ویندو منیجر؟

اول اینکه کاملا سلیقه ای هست. برای همین من دیدگاه خودم رو عرض می کنم.
مهمترین نکته اینه که ویندو منیجر ها عموما بشدت سبک تر از یه محیط دسکتاپ هستند. دوم اینکه بشدت می شه کاستمایزشون کرد و از ابزار های مورد علاقتون به جای پیشفرض ها استفاده کرد. نکته بعدی هم اینکه عموما ویندو منیجر ها حالت های مختلفی دارن برای پنجره ها مثلا به راحتی متونن پنجره ها رو کنار هم بچینن تا به کاربر اجازه استفاده بهینه رو از فضای صفحه نماشی بدند و عموما نیاز به موس رو خیلی کم می کنن.

4 پسندیده

یعنی اول ویندوز منیجر هست بعد قسمتهای مختلف مثل لانچر و هر چیزی که نیاز هست رو بهش اضافه میکنن و بعد میشه دسکتاپ درست فهمیدم؟

تقربیا. مثلا gnome همه اینها رو خودش از اول ساخته

1 پسندیده

سلام
یعنی شما desktop تون رو کاملا پاک کردید و فقط از i3 استفاده می کنید؟
file manager شما چی هست؟ مشکل من فقط سر همینه اگه Ranger بتونه جایگزین کاملی برای PCManFM باشه من همین الان LXDE و PCManFM رو پاک می کنم! ولی به نظرم خیلی محدوده…
آیا توی یک محیط CLI میشه نیازها رو برطرف کرد؟ شما توی مود cli کار می کنید؟
خیلی ممنون میشم اگه توی این موضوع کمکم کنید GUI خیلی دست و پا گیره :))

1 پسندیده

بله من فقط i3 دارم و هیچ دسکتاپی رو نصب نکردم. pcmanfm رو می تونین با i3 هم استفاده کنین. ranger رو زیاد استفاده نکردم اما می دونم کارایی مناسبی داره. من اگر نیاز داشته باشم از همون dired+ که برای Emacs هست استفاده می کنم. اما CLI 99% اوقات کفایت می کنه.

3 پسندیده

:sweat_smile: تو cli که موزیک و فیلم پلی نمیشه ؟ نکنه ۰ و ۱ رقص میکنن :sweat_smile:

1 پسندیده

منظورم ترکیبی از i3 و ranger بود. کافیه یه پلیر مثل vlc داشت در اون صورت میشه موزیک و فیلم پخش کرد :slight_smile:

1 پسندیده

من mpv استفاده می کنم و خیلی راضی هستم

2 پسندیده

mpv فوق العاده ست سبک و سریع! البته الان gnome mplayer دارم.

من وقتی توی i3 در chrome اسکرول میکنم یه پرش کوچیک رو دارم که انگار کارت گرافیک نصب نیست ولی این مشکل فقط توی i3 هست و توی دسکتاپ دیگه این مشکل نیست.میخواستم بدونم این مشکل از خود i3 هست که گرافیک خوبی نداره یا نه؟

i3 کاری به این قضیه نداره. حدسی ه می زنم اینه که اون دسکتاپتون درایور کارت گرافیک رو لود می کنه اما i3 کاری به این داستان نداره. البته لود کردن درایور معمولا تو ستیج های اولیه انجام می شه ولی باز بعید نیست

1 پسندیده