چرا نرم افزار های آزاد؟

gnu

اسمش ناپایدار هست ولی خوب بازم پایداری بهتری داره. ولی خوب من رو توسعه دبیان هم کار می کنم ( البته خیلی کم وقت می کنم ) و کلا هم بسته های به روزی داره و هم برای توسعه راحت هست.

من توییترتو سمیر جان خیلی وقته دارم . ولاه مشکلاتی که می گید به نظرم زیاد مشکلات مهمی نیستند ( اگه باشند به روم نمی یارم :sweat_smile: )

مثلا سمیر جان فرمودید در مورد موس اپل و اگر شارژش تمام شه واقعیت امر اینکه من تمام زندگیمو با موس های گیمری لاجیتک گذروندم :joy: اگر تمام دنیا بیاد پایین بشه یک موشواره باز باید برم یکی از اون پد های گرون با موشواره لاجیتک بخرم

صد البته مگه می شه سیستم عامل مشکل پیدا نکنه یا ضعف نداشته باشه . مثلا همین مشکل سیستم عامل های لینوکس و مک و متاسفانه ویندوز اینکه بلند نمی شند خودشون کار های مارو انجام بدند :joy:

ولی واقعیت امر اینکه مثلا خیلی ها در مورد مشکلات صحبت می کنند جدا از شوخی ولی اصلا این مشکلات وجود نداره یا به سادگی مثلا حل می شه با نصب یک نرم افزار یا …

به نظرم همه ما به مرور زمان با سیستم عاملمون اوخت می شیم و منعطف می شیم . یعنی حتی مشکل داشته باشه به سمت حل کردنش می ریم . یعنی این وضعیت کل کسانی هستند که در زمینه برنامه نویسی فعالیت دارند . اصل منطق هم همینه وگرنه با تغییر سیستم عامل بنده حداقل یک ماه نیم کارم تعطیل می شه :joy:

منظورم اینا بود:

درسته اما فرق دقیقا تو همینه تو لیتوکس حق انتخاب دارم. همه چیم برای استفاده من کاستومایز شده. همه چی رو اونجوری که دوست دارم تنظیم کردم و یا ساختم. اما تو مک اینجوری نیست. حق انتخاب چندانی نداری. خیلی از مشکلات رو نمی تونی کاریش کنیم به جز ریست کردن سیستم.

الان لپ تاپ شخصیم حدود ۲ سال هست که روشن هست و خاموش یا ریستش نکردم. تو این مدت کرنل رو هم عوض کردم. اما تو این دوماه ۲۰ بار حداقل مجبور به ری استارت این مک بوک شدم.

از تمام این موضوعات آزاد بودن و غیر آزاد بدون هم بگذریم…
من اگه بخوام به صورت Native (نه روی نرم افزار مجازی ساز) مکینتاش رو داشته باشم باید حتما یه سخت افزار اپلی بخرم! به نظرم این سیاست خیلی خودخواهانه ست… شاید کسی پولش رو نداشته باشه این همه هزینه برای سخت افزار کنه!

معلوم نیست چیکارش کردید اپل اینجوری شده من نظرم اینکه شما خرابش کردی :yum::thinking:. ولی با این موارد بازم مشکلی نیست تلفن بردارید به پشتیبانیتون زنگ بزنید مودبانه پاسخگو خواهند بود اگر نه در انجمن اپل مطمئنن مشکلاتی که کاربران ایجاد می کنند :joy: اون ها بازم حل می کنند تا دوباره تکرار نشه

من از ۲۰۱۴ مک دارم تاحالا این مشکل رو ندیدم . لطفا از خشونت را از روی سیستم عامل اپ پایان دهید :laughing:

مثل اینکه می گند در ایران نباید اون چیز ممنوع رو بالای خونتون داشته باشید ولی همه دارند :grin: شما هم یک هکینتاش بزنید

شهریار عزیز شما دیگه چرا این حرف رو می زنید؟
به نظرتون هکینتاش میشه همون مکینتاش؟
خیلی خیلی وقت پیش نصب کردم سیستمم به معنای واقعی کلمه نابود شد…

بستگی به قطعات داره بیشتر افراد برای ساخت ios استفاده می کنند معمولا ۸ گیگ رم به بالا و پردازنده اینتل فکر کنم داشته باشید اوکی هست بلخره سیاست این گروه با فروش سخت افزار هاش پیش می ره و همین سیاست ها هست که یکی از بالاترین نقدینگی هارو در بازار داره و روز به روز بزرگ تر می شه .

یعنی می خوام بگم از مشکلاتش نیست به نظرم یک طرح تجاری هست که شرکت از اولین روز باهاش شروع کرده

جالب اینه که همه طرف دار های مک همینو می گن که خوب درست نیست. این لپ تاپ شرکت و تقریبا به جز ایمکس هیچ چیزی رو خودم نصب نکردم و همه چی مال خوب مک هست. بعدشم چرا باید واسه یه همچین باگی ادم به پشتیبانی زنگ بزنه ؟؟؟ مصرف کنندگی رو دوست ندارم مخصوصا تو زمینه تخصصیم.

همچین اتفاقی اگر تو لینوکس برام بیوفته خودم می تونم حلش کنم و حتی اون نرم افزار رو پچ کنم. اما تو مک هیچی.

پس احتمالا مشکل برای خود ایمکس هست . جدا از شوخی در ورژن های قبلی من دیدم خودم که یک لحظه می پره و کمتر از تصویر شما گزاشتید اینطور باگ می افته ولی در سه تای آخر این مشکل حل شده بلخره اپل هم راه هایی قرار داده برای دیباگ یا ریست هایی که این مشکلات حل می کنند به عنوان مثال من وقتی سیستممو گرفتم صدای یک طرف نمی اومد با یک ریستی که در سایت اپل نوشته بود مشکل حل شده بود

تنظیم کیفی در محصولات زیاد بلخره سختره با اینکه این شرکت حساسه . ببنید شما فرض کنید من مشکلی با سخت افزار خودم روی لینوکس در اولین نصبم بگیرم . به نظرتون برام جالبه حتی به عنوان یک متخصص روز ها وقت بزارم ؟ کمانگاه افرادی رو دیدم که بی خیال شدن و برگشتن سر سیستم عامل قبلی خودشون .

مطمئنان روال یک سیستم کامرشیال با یک سیستم اپن سورس فرق داره

یک مثال چرا تمام دنیا نمی رند از ERP رایگان استفاده کنند؟ این همه کد باز خیلی بزرگ ؟ بلخره چیزی که کد بازه در حقیقت پشتیبانی هم نداره یک فروم هست شاید مشکل شما یک هفته طول بکشه حل کردنش در لینوکس ولی اینجا پشتیبانی پول گرفته که حل کنه اگر حل نکنه یعنی پول اضافه گرفته.

مثل اینکه من از شما سایت بخرم بگم سمیر جان کاشکی من کد باز یک قالب می گرفتم مشکلی پیش می اومد خودم حل می کردم حالا شاید یک روز یا ۴ روز پس چرا پول دادم به شما ؟ که از خدمات پشتیبانی شما استفاده کنم ما که تو ایرانیم باید نگران باشیم کسی دور ور سیستم عاملمون نیست مشکلی پیش بیاد حتی جرعت نمی کنیم بدیم بازش کنند شما دیگه واقعا در این زمینه مشکلی ندارید

این جامعه با گزارش مشکل جلو می ره مطمئنن اپل هم همینطوره تا گزارش نشه مشکلی نیز حل نمی شه من هرجا ارور می گیرم برای اپل می فرستم از فرم دیفالتش

البته اگر یک روزی این سیستمم بسوزه من باید بیام با این وضعیت پولی مون در مورد لینوکس تعریف کنم :grin: روی یک سیستم قدیمی خاک خورده تو انبار که موشوارش دقیقا خود انگله :relaxed:

بله درسته . اما خوب من یه برنامه نویسم. و با ادم عادی فرق دارم.

جدا از اینها مثلا داستان iphone و کاهش پرفرمنس عمدی اون از طرف اپل وقتی iphone جدید release می شه چی ؟ این و چجوری می شه حضمش کرد ؟ مگه من شخت افزار رو نخریدم ؟؟؟؟

این یه تصور اشتباهه رایج هست… اصلا این طوری نیست…
چیزی هم که کد بسته باشه باید ماه ها و حتی سال ها :smile: منتظر موند تا دوستان شرکت x بشینند که آیا مشکل رو حل کنند یا نه! تعداد بسیار محدودی می خوان یه مشکل بزرگ رو حل کنند…

برای اپل این چنین چیزی وجود نداره!!

منظور من پشتیبانی مستقیم هست شما باید در انجمن ها پست بزنید به کسی زنگ می زنید یا ایمیل مستقیم با پروداکت آیدیتون ؟

اگر این چنین چیزی باشه و سند مدرک کسی بتونه ارائه بده باید شکایت کنه تا این جنایت رو بشه . یعنی به شخصه چند مقاله اینطوری دیدم که گفتن ولی خودم چنین حسی نداشتم در زمانی که آی فون ۵ اس داشتم گوشی های جدیدی اومده بود و مشکل نداشتم

ببنید اپل از سال ۲۰۱۴ داره به روز رسانی می ده مطمئنم برای مک البته خیلی راه طولانی بوده است و سیستم عامل ها نیاز به منابع بیشتری خواهند داشت دقیقا مثل نرم افزار ها اونا به سیستم های جدیدتر برای ایده پردازی دارند طبیعی هست که یک به روز رسانی مشکلی این وسط داشته باشه که باز به مرور انعطاف پذیر می شه

ولی در مورد چیزی که شما فرمودید اگر این کارو انجام می ده و می شه سند ارائه کرد دقیقا با جنایت جنگی برای من فرقی نمی کنه و شرکتش باید جریمه سنگینی بشه

همه فکر می کنند توسعه دهنده های نرم افزارهای آزاد زیر پل یا کنار خیابون می خوابند و اصلا درآمد ندارند! :smile: کافیه توی گیت هاب یا گیت لب و … هرچیزی… بهشون پیام بدید… اتفاقا باگ ها و مشکلات توی جامعه آزاد خیلی زود برطرف میشه…
یه نرم افزار انحصاری رو تعداد محدودی پشتیبانی می کنند ولی نرم افزار متن باز توسط صد ها نفر نگه داری میشه :slight_smile:
من توی تریسکل ۶ با فارسی نویسی مشکل داشتم (نمیشد CTRL + Shift) زد و تغییرش داد خیلی عذابم میداد… ایمیل زدم توی نسخه ۷ کاملا برطرف شده بود…

شما اپل رو با یک شرکت با دو شرکت زیر مجموعه که جو گیر شده به خودش می گه هولدینگ مثل این شرکت ایرانی ها اشتباه گرفتید :grin::grin: به نظرم

واقعیت امر من چنین نظری ندارم که اونا کم پول در می یارند و … واقعا چنین حرفی هم نزدم من فقط می خواستم بگم اینکه تمام سیستم عامل ها بجز ویندوز (مثل این خواننده های اون ور خطی هزار ساله دارند همون یک جور می خونند و تغییر نکرده ) بقیشون هر کدوم روالی دارند و بر اساس طراحیشون شکل گرفته همشون مشکل دارند همشون ویژگی صرفا کد باز بودن یا نبودنشون باعث نقض کردنشون نمی شه

وگرنه یک روزی کی فکر می کرد مثلا ویندوز رو می شه تا اینحد کنار زد ملت برند روی سیستم عامل های دیگه مثلا کروم بوک های چرت :smiley: نمی دونم با چه امیدی نصبش می کنند :rofl::smile_cat: الان فن کروم هم می یاد

کاربر های مک با دونسته یا ندونسته با این قضیه که یکی دیگه کنترل داره رو سیستمی که می خرن و یا اینکه یکی دیگه بجاشون تصمیم بگیره اوکی هستن.

سمیر جان مشتری منم می دونه که داره ازم سایت می خره پشتیبانی می دم بهش به اطلاعاتش دسترسی دارم ولی باهام ادامه می ده و راضیه

سرویس با سخت افزار فرق می کنه. از طرفی هم شما اگر سوء استفاده کنی از اون دیتا طرف می تونه باهات برخورد کنه. اما وقتی شما یه سخت افزار می خری از دید من شما باید صاحب بی قید و شرطش باشی. هیچ کس دیگه نباید بتونه کنترلش کنه و یا اینکه بخواد براش تصمیم بگیره. اما این سیاست فروش اپل هست که هوادار های دو اتیشه برای خودش جور می کنه و بعد با توجیه کردن بدی هاش همچنان جنساشو می فروشه. برای مثال یکی از همکارای من می که چرا کرومیوم استفاده می کنه ؟ فکر می کنی از اپل بیشتر می دونی ؟ خوب این طرز تفکر غلط هست. چون اپل به فکر سود منو شما نیست اون ها مثل همه شرکت های دیگه اول سود خودشون مهمه براشون و این که پیشفرض سافاری هست دلیل بر برتریش نیست.

اوه سمیر جان اینطور که شما نوشتید خیلی خشمگینانه بود :sweat_smile: شرکت به اون بزرگی اگر فکر کاربرانش نباشه و چیزی نشون نده که فروشی نخواهد داشت. یعنی شما می فرمایید اپل یک سیستم عامل ضعیف دو زاری هست و چون هوادار داره فروش می ره .

اگر اینطوری هست من بدشت مخالفم بعید می دونم من صاحب سخت افزارم نباشم . چرا اینطور فکر می کنید شما چه مشکلی براتون پیش اومده که چنین تصوری دارید ؟

من احساس کامل مالکیت روی سخت افزار و حتی سیستم عاملم دارم . بنده در برنامه نویسی که هیچ وقت جایگاه شما رو ندارم و خیلی سطحم پایینه ولی هیچ کمبودی احساس نکردم تو این همه سال کارم پیش می ره - به روز رسانی به موقع دارم - مشکلاتم حل می شه و هرچیزی که یکم برنامه نویس می خواد

سود یک شرکت از راضی نگهداشتن مشتریانش است. ولاه بلاه اپل الان بهم پول نمی ده پست می زنم :sweat_smile:
ولی من هیچ وقت از سیستم عاملم و درگیر شدن با همه چیز تا زمانی که اپل بخرم راضی نبودم . من روز که سیستمم باز می کنم می دونم که قراره فقط تمرکز کنم روی کار نه سیستم عاملم