چرا نرم افزار های آزاد؟

gnu

بد نیست از دیدن این ویدئو شروع کنیم:

ارزش یک ساعت دیدن رو داشت ثانیه به ثانیه جذاب بود :dove:

سمیر جان عالی بود . منتظر مطالب بعدیتون هستیم

آقای سمیر (@lxsameer ) سلام :rose:
اکثر کسانی که گنو/لینوکس نصب می کنند معمولا اون رو چیزی شبیه مثل مکینتاش یا ویندوز می بینند و درک کاملی از فلسفه و تاریخچه اون و تفاوتش با سایر سیستم عامل ها ندارند.
بعد از مطالعه زیادی که در سایت GNU انجام دادم و همینطور کلیپ های بسیار زیادی که از آقای ریچارد استالمن دیدم تصمیم گرفتم یه سری محتوا تولید کنم که به بررسی موضوعاتی از جمله موارد زیر بپردازم همینطور کلیپ هایی رو با زیرنویس فارسی ارائه بدم…

۱- فلسفه نرم افزار آزاد چیست؟
۲- چه کسانی باید / نباید گنو/لینوکس نصب کنند؟
۳- چرا نباید در گنو/لینوکس نرم افزار غیر آزاد نصب کرد؟
۴- چرا باید گفت گنو/لینوکس نه لینوکس؟
۵- یه سری مقالات ایشون در سایت شخصیشون در رابطه با عدم استفاده از گوگل و فیس بوک و …
۶- و …

خواستم قبلش از شما اجازه گرفته باشم که این جور مباحثی رو بنویسم یا موجب دلخوری دوستان میشه؟ :smile: در این که هیچ شکی ندارم آقای توماج با چوب و چماق من رو می کشه :joy: ولی حس نوشتنم حسابی گرفته… و خیلی خیلی وقته دوست دارم در این زمینه بنویسم. به دفعات دیدم متاسفانه در این سیستم عامل فتوشاپ, DirectX, MS Office رو با هزار دردسر نصب می کنند! میشه توی سایتتون شروع به نوشتن ترجمه مقالات و فیلم و حتی بر اساس مطالعات شخصی که داشتم کنم؟ اگه مخالف هستید خیلی راحت بفرمایید. ضمنا آقای توماج طی صحبتی که قبلا با ایشون داشتم فرمایش کرده بودند یه سری کلیپ با زیر نویس فارسی ارائه بده و در سایت بزار…
ممنون…

مکینتاش چشه ؟ :thinking: چرا فکر می کنید کسی که روی مکینتاشه یک جوریه :expressionless:

ایجاد محتوا اجازه نمی خواد که :slight_smile:
مطمئنم کسی از ایجاد این مطالب دلخور نمی شه. جای دلخوری هم نداره البته تا زمانی که توهین نشه به کسی.

عالیه حتما بزار

آزاد نیست…

خوب برای خیلی ها این مهم نیست.

من به استالمن احترام میزام چون حرکتی رو که شروع کرد باعث شد بتونیم سیستم عامل [تقریبا]آزاد داشته باشیم .
ولی بعضی وقت ها خیلی تند میره مثلا یه نمونه اش: در مورد جاوااسکریپت ایشون پیشنهاد میکنه که LibreJS نصب کنیم جالبه بدونین این add-on همین سایت رو هم بلاک میکنه . اگه بخوایم به شیوه ای که ایشون میگه پیش بریم اصلا نمی تونیم مشکلات امروز رو حل کنیم.
البته من نمیگم که هر حرفی میزنه اشتباهه نه حرفای خوب هم خیلی میزنه ولی آزادی ای که پیشنهاد میده عملی نیست.

یه نکته ی جالب ایشون خواسته بود که این سخنرانیش توی که نمی خواد توی یوتوب منتشر بشه و اگه خواستین جایی ویدیو رو پخش کنین تحت لایسنس کریتیو کامنز نو دریوتیو منتشر کنین. چقدر هم بهش گوش دادن :laughing::laughing:

من یه تجربه کاری تو جایی رو دارم که باعث نگرانی افرادی مثل استالمن می شد. بعد از اون تجربه ۱۰۰۰ جور اکستنشن و چیزای دیگه برای مقابله با این داستان استفاده می کنم. اگر بدونین با اطلاعات شخصی شما چه کار هایی که نمی کنن مو به تنتون سیخ می شه. ( یادم یاشه تگ گوگل رو از سایت حذف کنم‌ ).

در مجموع اینکه آزادی ممکنه برای خیلی ها مهم باشه و واسه خیلی ها هم مهم نباشه. شخصا دوست ندارم دیگران و مخصوصا شرکت های بزرگ اطلاعات شخصیم رو داشته باشن. شاید بگید که بابا داری سخت می گیری اطلاعات شخصی تو رو می خوان چکار. اما حقیقت اینه که خیلی از این اطلاعات دست کسانی می رسه که می تونن از این دیتا استفاده کنن به ضرر من. از دولت ها گرفته تا افرادی که می خوان یه چیزی رو بهت بندازن. یکی دوتا مثال واقعی از این قضیه هم دارم در مورد خودم. مطمئنم اگه یه روز روبات ها بخوان مثل فیلم ترمیناتور انسان ها رو بکشن ، روی سینه این روبات ها یه G بزرگ حک شده :smile:

یا از نگاه دیگه من دوست دارم حق انتخاب با من باشه به عنوان صاحب یه وسیله. دوست دارم با دیوایسم هر کاری که دلم می خواد انجام بدم. دوست دارم من تصمیم بگیرم که سیستمم چطور کار می کنه. این موضوع در مورد پروداکت های اپل صادق نیست. اون ها برای تو تصمیم می گیرند. حتی اگر صاحب وسیله شما باشید باز یه سری از کار ها رو نمی تونین انجام بدین.

دنیا داره به سمتی می ره که شرکت های بزرگ مردم رو به بردگی می گیرن و به کاربر به چشم یه موجود پرورشی نگاه می کن. هر کدوم از این شرگت ها با یه ابزاری مردم رو کنترل می کنن. شاید الان مهم به نظر نیاد اما با گذشت زمان این موضوع اهمیت خودش رو نشون می ده. چند سال پیش هیچکس اهمیتی به این موضوع نمی داد اما الان که DRM و اینها پاشون باز شده یه سری ها به خودشون اومدن. خطر رو احساس کردن. خیلیا می گن که این تکنولوژی برای حمایت از تولید کننده هست اما چرا باید یکی بتونه از سیستم من اطلاعات رو بدون نظارت من و بصورت کد شده برای خودش برداره ؟؟؟؟؟ من این وسط چه نقشی درام. یا این دلقک بازیهایی که دارن اینترنت رو از بی طرفی در میارن که دیگه فاجعه هست. حداقل ما نمونشو تو کشورمون دیدیم که چجوری با بی عدالتی دارن از این پیام رسان های داخلی پشتیبانی می کنن و بی طرفی شبکه رو زیر سوال بردند. بنیاد نرم افزار های آزاد و بیناید EFF تلاششون این هست که این اتفاق ها نیوفته

عرض ادب آقا رضا عزیز :rose:
قطعا هیچ چیز و هیچ کس از اشتباه مبرا نیست. آقای استالمن به قانون کپی رایت هیچ اعتقادی نداره و یه جای دیگه خوندم که میگه حتی باید تمام کتاب ها به صورت رایگان در اختیار همه قرار بگیره و نباید پولی پرداخت بشه… من شخصا این موضوع رو اصلا قبول ندارم و تا زمانی که هزینه یک کتاب رو پرداخت نکنم به هیچ عنوان دانلود نمی کنم.

تا جایی که اطلاع دارم شما ubuntu استفاده می کنید :slight_smile: این توزیع, بسته های غیر آزادی رو روی سیستم عامل و حتی مخازن داره و مورد تایید بنیاد GNU نیست! که البته میشه به وسیله نرم افزار vrms شناسایی و حذفشون کرد.
من یه سیستم عامل [کاملا] آزاد دارم (Trisquel 8.0 minimal) و باهاش هیچ مشکلی ندارم و فوق العاده کار می کنه و خیلی وقته ازش استفاده می کنم… دیگه فقط با این کار می کنم. بنابراین تریسکل نمونه یه توزیع ۱۰۰ درصد آزاد هست.
در مورد LibreJS که بله صد در صد حرفتون رو قبول دارم درست می فرمایید…

واقعا لذت بردم :blush: بله همه جا همینطوریه…
توی ایران هم که دیگه بحث پیام رصان صروش تموم شد و فهمیدن کسی نصب نمیکنه حالا نوبت به یه اپلیکیشنی به اسم ((ر و ب ی ک ا)) شده… متاسفانه عده ای برای دریافت جایزه نصب می کنند من چیزای زیادی در مورد جاسوسی اطلاعات چه در اینترنت خوندم و از دوستام شنیدم.

ممنون بابات پاسختون
من نمی گم که به حریم خصوصی اهمیت نمیدم چرا واقعا مهمه و شرکت هایی مثل گوگل و فیسبوک و … خطرناکن نمونه اش هم همین چند ماه پیش فیسبوک.
نظر من اینه که اگه صرفا یه برنامه ای Shared source باشه یا حتی توی سند باکس اجرا بشه و هیچ دسترسی به اطلاعات کار بر نداشته باشه (کاملا حریم خصوصی تضمین بشه) کافیه در صورتی که استالمن تاکید میکنه باید بتونیم نرم افزار رو تغییر بدیم منتشر هم بکنیم خب به شخصه دوست دارم که بتونم سورس یه نرم افزار رو تغییر بدم و خودم کنترلش کنم ولی خب با استفاده که از غیر آزاد (با شرایطی که بالا گفتم) هم مشکلی ندارم ولی خب استالمن این هارو محکوم میکنه مخالفت من با حرفای استالمن اینجاست

بله درسته ولی توی خود کرنل لینوکس هم هست . البته کرنل شما پاکه GNU/linux libre

خوب نکته اینه که این که کد یه سرویسی آزاد باشه به شما این امکان رو می ده که بتونی از سالم بودنش مطمئن شی. برای مثال یه چیز ثابت شده هست که سیستم عامل ها عموما یه بک دور دارن واسه NSA. ویندوز، مک، FreeBSD و حتی یه سری از توزیع های لینوکسی روی کرنل پیشفرضشون ممکنه این بکدور باشه. استالمن ممکنه روی یه سری چیزا از دید ما تند بره ولی خوب باید این رو در نظر گرفت چیزی که ما داریم در موردش الان بحث می کنیم و در کل نهایتا ۱۰ ساله بحث می کنیم، اون ۴۰ ساله که باهاش درگیره و احتمالا دلیل های خوبی برای اینکار داره. اگر این جوری حس می کنی بد نیست بهش میل بزنی و نظراتت رو باهاش در میون بذاری و ازش بپرسی. آدم باحالیه جواب می ده

چند وقته توی همین فکرم

حرف حساب استالمن و بنیاد گنو اینه که کسی که می خواد گنو/لینوکس نصب کنه باید برای رسیدن آزادی بیاد نه به خاطر کارایی بهتر سیستم عامل یا مثلا بهتر بودن نرم افزارهاش یا نداشتن ویروس… چون گنو/لینوکس اساسا ایجاد شد که با نرم افزارهای غیر آزاد مقابله کنه بنابراین کسی هم که می خواد از گنولینوکس استفاده کنه خب اگه بخواد نرم افزارهای غیر آزاد نصب کنه دیگه با سیستم های غیر آزاد مثل ویندوز و مکینتاش چه فرقی داره!
کسی که سیستم پایدار و بدون ویروس می خواد مکینتاش بهتر انتخاب هست. کار کردن باهاش ساده ست… نرم افزارهای خیلی زیادی داره (هر چند کمتر از ویندوز) تازه shell ش هم فوق العاده قدرتمنده… حتی یه سری نرم افزار داره که فقط و فقط مال خودشه…

به نظرم اصلا مهم نیست . به روز رسانی هاش ثباتش و خیلی از صحبت هایی که قبلا شد واقعا این سیستم عامل رو خاص می کنه. من لینوکس رو هم خیلی دوست دارم روی سرور هام هست ولی بعید می دونم این نظر زیاد در انتخاب من تاثیر بتونه بزاره

همممممممم.

یه سری به توئتر من بزن مشکلات اخیرم رو با مک ببین :smile:
سالهاست دبیان نشخه ناپایدار استفاده می کنم. اینقدر که این ۲ ۳ ماه مک برام مشکل ایجاد کرده طی این ۱۵ ۱۶ سال با لینوکس نداشتم. نکته عذاب آورش اینه که چون بسته هست شانس چندانی برای دیباگش نداری.

البته بد برداشت نکن. به نظر من سلیقه ای هست و شما مک دوست داری و باهاش راحتی اما خوب یه سری حقایق رو هم نمی شه نادیده گرفت :wink:

آقا سمیر راستی یه سوال برام پیش اومده…
همه دبیان رو به خاطر پایداریش نصب می کنند چرا شما نسخه unstable ش رو نصب کردید؟ ببخشید فضولی نباشه فقط سوال شده بود برام… وقتی غیر پایدار نصب کردید چرا اوبونتو نصب نمی کنید؟