توزیع سبک لینوکس برای سیستم های قدیمی

سلام دوستان من چند تا سیستم و لپتاپ نسبتا قدیمی دارم از سی پی یو اطلاعی ندارم ولی می‌دونم ۲ گیگ رم دارن میخواستم بدونم سبک‌ترین انتشار لینوکسی چی هست ؟ ،lubuntu و ،kubuntu , xubuntu جالب نبودن :confused:

1 پسندیده

Lubuntu هم خوبه ها.
هیچ کدوم از که دیسترو های خیلی سبک جامعه ی بزرگی ندارن .
یه گزینه ی نسبتا مناسب میتونه آرچ باشه

3 پسندیده

میخوای این رو امتحان کن
https://www.bodhilinux.com

2 پسندیده

مواردی رو دوستان معرفی کردند که خیلی خوبه…
@rezaqqq فرمودن جامعه بزرگی ندارند کاملا درسته ولی مسئله مهمی نیست چون همشون گنو/لینوکس و این ها مشتق شده از اوبونتو هستند…
من یه بار روی یه سیستم بیش از حد نفتی که همه ازش قطع کردند کرده بودند Puppy Linux نصب کردم و زنده ش کردم :wink: بی نهایت سبکه سرعتش فوق العاده زیاده!
از Puppy سریع تر پیدا نکردم :slight_smile:

2 پسندیده

سریع بودن و یا میز کار مهم نیست اجرا شدن روان و بدون گیر کردن کافیه صرفا قراره از bash و چند تا ادیتور استفاده بشه

1 پسندیده

لینوکس آرچ چه فرقی با توزیع های دیگه داره ؟ پکیج منجرش Pacman هست و … ؟

1 پسندیده

در مورد پکیج منیجرش که درست می فرمایید…
آرچ توزیعی هست که همه چیزش رو از صفر خودتون می سازید…
محیط نصب آرچ, گرافیکی نیست و تمامی قسمت ها رو با command نصب و کانفیگ می کنید.
هیچ نرم افزار یا میزکاری در حالت پیش فرض نصب نیست و تک تکشون رو باید خودتون نصب کنید.
بنابراین کاملا آزاد هستید بنا به سلیقه خودتون نرم افزارها و میزکار رو انتخاب کنید. به عنوان مثال مثل اوبونتو یا فدورا نیست که به صورت پیش فرض میزکار گنوم یا Firefox, vlc و … نصب شده باشه.
راه اندازی آرچ نسبت به بقیه توزیع ها سخت تره و حتما حتما باید حوصله wiki خوندن داشته باشید.

2 پسندیده

درسته, اما میتونید از Manjaro استفاده کنید

https://manjaro.org/

4 پسندیده

دبیان برای هر جا و هر شرایطی :slight_smile:

7 پسندیده

این نسخه رو دانلود کردم امید وارم سخت افزار ها ام راحت بشناسه :confused:

1 پسندیده

کرنل همشون لینوکس و همشون به یه شکل با سخت افزار شما کار خواهند کرد مگر اینکه نیاز به درایور انحصاری داشته باشی که بعضی توزیع ها دارن بعضی ها ندارن. اما خوب دسکتاپی که انتخاب می کنی رو پرفرمنست تاثیر داره.

3 پسندیده

مینی‌مال ترین دسکتاپ i3 هست ؟

1 پسندیده

نمیدونم از همه سبکتره یا نه اما خیلی قابل توسعه و واقعا سبکه و یکمی نیاز به زمان داره برای یادگیری، پیشنهاد میکنم حتما امتهان کنید، روی آرچ میشه نصبش کرد،

https://wiki.archlinux.org/index.php/i3

2 پسندیده

i3 دستکتاپ نیست و نباید انتظارات یه دستکتاپ رو ازش داشت. یه مدیر پنجره ساده هست اما بشدت سبک هست. انتخاب های دیگه هم می تونه awesome و یا dwm باشه.

3 پسندیده

وقت بخیر
۱- میشه میزکار رو کاملا حذف کرد و به جاش یک مدیریت پنجره مثل i3 رو جایگزین و استفاده کرد؟
۲- بعد از نصب i3 برای مدیریت فایل باید چه کار کرد؟ آیا یک فایل منیجر cli مثل ranger می تونه کارایی لازم رو داشته باشه؟ یا خود i3 این قابلیت ها رو داره؟
دقیق تر عرض کنم میزکار من lxde هست اگه پاکش کنم i3 نیازهام رو برطرف می کنه؟
خیلی ممنون…

بستگی به نیاز هات داره. شخصا بجز i3 محیط دیگه ای ندارم واسه فایل منیجر از dird که ابزار ایمکسی هست استفاده می کنی. اما از ranger و pcmanfm و چیزای دیگه هم می شه استفاده کرد.

1 پسندیده

من تا حالا دبیان رو استفاده نکرده بودم به نظرم خیلی سر حال تر توزیع های کاستوم شده هست . :+1:

فقط درایور wifi رو ندارم که اونم با lan وصل کردم :face_with_raised_eyebrow:

دبیان یکی از ۳ تا توزیع مادر هست. کارش خیلی خوبه اما برای شروع پیشنهاد نمی کنم. درایور wifi رو هم احتمالا داره اما یا روی contrib یا روی non-free.

wifi ی که داری چی هست ؟

1 پسندیده

دلیل خاصی داره ؟ و اینکه خیلی به نظرم باحال تر از Ubuntu ایناست و نصبش خیلی مرتبط تر بود . compaq presario w6000 روی این فقط کار نکرد