کپی رایت محصولات کد باز ولی توسعه با اجازه سازنده

با درود خدمت دوستان گرامی . فرض کنید محصولی داریم کد باز و حتی رایگان در اینترنت قرار می دهیم برای دانلود ولی دنبال کپی رایت هستم که کسی بدون اجازه بنده حق توسعه اون رو نداشته باشه یا حتی ویرایش و حق فروش و … جز با اجازه خود سازنده .

این کدام نوع کپی رایت می باشد ؟
با تشکر

این جوری باید لایسنس خودت را داشته باشی. من لایسنسی نمشناسم که اینجوری باشه. علاوه بر اون دیگه باز بودن کد به چه کار خواهد اومد ؟

1 پسندیده

درود سمیر جان . کد باز بودن اون این امکان ایجاد می کنه افراد با دیدنش اطمینان کنند و در سایت هاشون به صورت رایگان استفاده کنند
و همینطور ازش در صورت امکان یاد بگیرند

مشکل اینجاست که این پروژه به فاندر های بزرگ بازار پیغام داده ولی خیلی ها جواب مناسبی ندادند یک بار قبلا هم جواب ندادند ولی افزونه که منتشر شد یک برنامه نویس آوردن در دو روز افزونه به خودشون متصل کرده و اون اتصال + افزونه رو به راحتی قرار دادن توی سایتشون

و تمام زحمت تیم از بین رفت مشکل اصلی اینه

من نمی خوام پروژه محدود کنم ولی می خوام جلوی اینم بگیرم

حتی دوست دارم افرد در پروژه همکاری کنند ولی در ریپازیتوری اصلی و ما هم به معرفی این افراد به پردازیم

پیشنهاد شما چی هست؟

به نظر من برای پروژتون دو لایسنس استفاده کنید AGPL و یه لایسنس تجاری

1 پسندیده

شهریار جان شما الان داری میگی هم خدا رو داشته باشم هم خرما رو. :smile:

اگر باز بذاری کد رو هر لایسنسی هم بزاری دیگران در نهایت با خوندن کد شما می تونن شبیهش رو درست کنن. پس هر چی محدودیت هم اعمال کنی روش طرف نهایتا میاد کد رو می خونه و از روش یکی می سازه.

یا باید محصولت رو ثبت کنی بری سراغ کار های حقوفیش که هر کس خلاف لایسنست عمل کرد رو خفت کنی یا باید با این واقعیت کنار بیای.

اما می تونی کلا اوپن بزاریش حالا AGPL یا Apache و یا هر لایسنس دیگه ای ولی راه های درآمدیت رو تغییر بدی. مثلا سرویس رو بفروشی به جای نرم افزار. یا ساپورت بدی و …

1 پسندیده

تقریبا همینه :sweat_smile:

سمیر جان کار ثبت حقوقیش در ایران می تونم برم انجام بدم ولی متاسفانه در خارج از کشور نمی تونم . یعنی از داخل امکان پذیر نیست.

آخه همش مشکل از طرف این برادرای داخلی هست . بهشون پیغام می دم با مبلغ کوچیک اسپانسر بشید ما محصول رو داریم در حج بالایی منتشر می کنیم ولی متاسفانه قبول نمی کنند بعدکه منتشر شد دیدن کاربر داره چون سیستم پلاگین محور درست شده می یاد و به خودشون با یک پلاگین ساده متصل می کنند.

درست می فرمایید به این مورد هم به شدت یا فارسی سخت :sunglasses: بگم خیلی زیاد فکر کردم . فکر کنم راهی نباشه و همینطور شما فرمودید باید عمل کنم

1 پسندیده

اگر کارایی سیستم رو بدونم شاید بهتر بتونم کمک کنم.

1 پسندیده

کامپوننتی هست برای جوملا بجای اینکه هر سیستم تک به تک به انک متصل کنه ۶۰ کامپوننت معتبر جوملایی رو به بانک متصل می کنه بدون هیچ کار خاصی فقط باید کلیک کرد

از تمام این کامپوننت های یک سیستم اطلاعاتی کوچیکی درست می کنه مثل فروش مبالغ برگشت داده شده و …

حتی در برخی از این کامپوننت های معروف امکاناتی مثل درگاه های پستی نیز اضافه می کنه

هر کدوم از موارد بالا زیر سیستم های زیادی دارند که واقعا برای یک کاربر جوملایی و در آینده وردپرسی خیلی خوبه چون یک سیستم زنجیره تامین می سازه از شروع یا فروش رو در بر می گیره ولی در مقیاس کوچیک

به کل واسط کامپوننت های معتبر با مدیر سایته که همه ضعف هایی که اونا دارند این پوشش می ده و امکانات اضافه می کنه دیگه نیازی به استفاده از چندین افزونه مختلف نیست یا مدیریت سخت نیست راحته یا حتی می خوام توش مدیریت پروژه درست کنم برای راندمان کاری برای ارسال محصول و بعد از مدتی با مطالعه می خوام یک crm فروش کوچیک درست کنم توی جوملا

چه کسانی از این افزونه سود می بره ؟

۱. درگاه های پستی واسط
۲. درگاه های فروش پیامک واسط
۳. درگاه های پرداختی واسط

نسخه متفرقه برای تست که امکانات خیلی کمی داره و اصلا این نیست ۷ هزار بار دانلود شده فقط یک گروه با کپی رایت کامل ما قرار داده بقیه گفتن نه ما نیازی نداریم ولی بعد از انجام اومدن و برنامه نویس آوردن مثلا به لیست درگاه های بانک درگاه واسط خودشونم اضافه کردن!!

این مشکل انقدر جدی هست بخاطر همین خیلی ها کد شده دادن بیرن و فروشی کردنشون و باعث شده کاربران این جامعه به کل از دست بره و به سیستمی دیگه مهاجرت کنند و من خیلی از این مشکل ناراحتم ولی محدودیت های کاری هم داره اذیت کننده می شه

این میشه SCGPL

1 پسندیده

این چه لایسنسیه آقا توماج؟؟؟
باز استالمن رو ولش کردن برداشته واسه خودش لایسنس نوشته؟؟؟:worried::worried:

1 پسندیده

Shahryar’s Commercial GPL

4 پسندیده

:joy::joy::joy:

2 پسندیده

من برم تا نیومده با الیکسر هکمون کنه

5 پسندیده

iOS یک احمق به تمام معنیه، چرا وقتی کیبرد من روی us english هست باید به جای Commercial به من comercial که اسپنیش هستو پیشنهاد کنه؟؟؟
قبلا هم زیاد این کارو کرده با واژگان دیگه البته، ولی من فکر میکردم اشتباه از منه، الان دیگه اطمینان پیدا کردم که بخشی از مشکل iOS ا

2 پسندیده

فکر کنم از دست این شرکت ها باید چنین لایسنسی رو بلخره پیاده کنم

1 پسندیده

کاشکی یه تاپیک در مورد لایسنس های موجود بزنید به جای کشف کردن بدونیم استفاده کنیم :sweat_smile:

1 پسندیده
2 پسندیده

@shahryarjb هرچند کریتیو کامنز برای نرم افزار توصیه نمیشه ولی خب این لایسنس هم هست
https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/
این هم نسخه ای که فقط برای کارهای غیر تجاریه
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

1 پسندیده

ممنونم دارم مطالعه می کنم ببنیم بهترین لایسنس چی هست . خیلی لطف کر

1 پسندیده

تا جایی ک یادمه . روی GPL3 یه جنجالی به پا شد … ک استالمن اومده بود چند تا بند حذف و اضافه کرده بود … خلاصش اینجور بود ک . کسی نباید از محصول کدباز تو پروژه تجاری و فروشی استفاده کنه . .بخاطر همینم خیلیا موندن رو GPL2 و لایسنس های دیگه رو انتخاب کردن . .

اما نکتش همونیه ک گفتی… تو ایران لایسنس و نرم افزار کمترین ارزش رو داره … (و رشد عقلی به حدی نبوده ک بفهمن برای نرم افزار هم باید پول پرداخت کرد… و طرف فک میکنه چون اندازه اروپاییا حقوق نمیگیره بنابرین نباید نرم افزار بخره : ) )

5 پسندیده