سوال: آشنایی با گیت هاب

سلام :raised_hand:
مدت زیادی نیست که شروع کردم به یادگیری Front-End Developing زیاد هم با جامعه برنامه نویس ها آشنا نیستم.
بعد از چند بار برخورد با سایت گیت هاب سوال واسم به وجود اومد که اصلا این سایت چی هست ؟ چه کاربردی داره؟ اصلا هدف از ساخت این سایت چیه؟ و اینکه به درد من که میخوام در زمینه Front-End برم جلو میخوره؟
ممنون میشم کمک کنید :heart:

سلام :rose:
سایت گیت هاب, محل و مخزنی برای نگه داری پروژه های متن باز (opensource) هست.
برنامه نویس هایی که نرم افزارها یا فریم ورک هاشون رو به صورت متن باز تولید می کنند, کد منبع (source code) رو در اونجا قرار میدن.
بنابراین سایر برنامه نویس ها قادر خواهند بود که در پروژه ها مشارکت داشته باشند, مثلا هزار نفر روی یک نرم افزار کار کنند.
سورس کد فریم ورک های javascript مثل React.js - Vue.js , … و در زبان css مثل Bootstrap, Foundation و … خیلی دیگه از فریم ورک های Front End اون جا قرار داره… css, js خیلی فریم ورک داره بعضی ها خیلی کوچک و ساده و بعضی دیگه بسیار وسیع و پیچیده. در صورت نیاز می تونید نگاهی به اون ها بندازید…

2 پسندیده

گیت هاب فقط برای پروژه های اپن سورس نیست، یعنی لازم نیست پروژه حتما اپن سورس باشه و پروژه های متن بسته هم در گیت هاب بسیار زیاد هستند

2 پسندیده

بله خواستم یه جواب کلی بنویسم…
مبحث لایسنس ها و نرم افزارهای آزاد و غیر آزاد یه دنیا حرف داره…

1 پسندیده

منظورم لایسنس نبود، در گیت هاب میتونید پروژه سورس باز یا بسته داشته باشید

2 پسندیده

منظورتون که سطح دسترسی private برای پروژه نیست؟
منظور من پروژه های public هست.
راستش هرچقدر گشتم نرم افزار closed source توی گیت هاب ندیدم…
چون از bitbucket معمولا برای نرم افزارهای متن بسته استفاده میشه.

1 پسندیده

اگر میدیدین که دیگه اپن سورس بود.
برای پروژه های پرایویت در گیت هاب باید حساب تجاری خرید. میلیونها پروژی سورس بسته در گیت هاب هست.
از bitbucket هم برای هر دو استفاده میشه.

1 پسندیده

بله… منظور من هم از open source پروژه هایی بودند که می تونیم ببینیم یا همون public ها :wink: خب قطعا private ها رو نمی تونیم ببینیم پس اوپن سورس نیستند دیگه.
اگه اشتباه نکنم gitlab امکان ساخت پروژه private رو به صورت رایگان میده البته ظاهرا تعدادش محدودیت داره…

2 پسندیده

دوستمون در مورد گیت هاب توضیح دادند، منم اینو اضافه کنم که استفاده از ورژن کنترل مثل git برای مدیریت و نگهداری کد بسیار مهمه و گیت هاب یکی از سامانه های ارائه دهنده git هست، پیشنهاد میکنم از آموزش زیر شروع کنید

http://git.coderz.ir/en/latest/

1 پسندیده

Gitlab برای private repo به صورت رایگان، در تعداد مخازن محدودیتی نداره و با توجه به سقوط github به دره مایکروسافت، توصیه میکنم از gitlab استفاده کنید.

1 پسندیده

منم دارم به gitlab مهاجرت می کنم. انتظار این همه امکانات رو ازش نداشتم انصافا. تا اینجا راضیم ازش

4 پسندیده

I’m not happy with #Microsoft acquiring #github. So I’ll move from here. :wink:

حالا که بحث گیت هست یه سوال بپرسم. شرمنده به خاطر اسپم… نمیشد جای دیگه بپرسم.
این میل آدرس [email protected] رو چطوری بدست آوردید؟

رو پروژه های GNU کار می کنم. یه ۱۰ ۱۱ سالی می شه

3 پسندیده

آموزش گیت جادی

3 پسندیده

عرض ادب آقا حسین :rose:
واقعا حیف نیست تا زمانی که انقدر منبع آموزشی خوب و معتبر وجود داره آدم سراغ این آموزش های بی کیفیت و البته پولی بره! :wink:
حداقل اگه آموزش فارسی می بینید از این سایت!!! استفاده نکنید…
دوست عزیز (@RezaAghajani) اگه منبع برای یادگیری Git می خواید:

۱- کتاب Pro Git: این کتاب کاملا رایگان هست و باید به جرئت گفت یکی از بهترین منابع یادگیری گیت هست.

۲- Udemy Git Tutorials: اگه اهل فیلم دیدن باشید یودمی فوق العاده ست… آموزش های یودمی بر خلاف سایت هایی مثل لیندا کاملا پروژه محور هست و مدت زمان آموزش ها گاها به ۳۰ - ۴۰ ساعت هم میرسه…
(آموزش های این سایت رو خیلی راحت میشه به صورت رایگان در اینترنت پیدا کنید و دانلود کنید! -> روم به دیوار! ببخشید!)

۳- youtube !: باور کنید youtube رو از pluralsight, lynda و هر سایت دیگه بیشتر قبول دارم! تا حالا آموزشی نبوده که نتونسته باشم پیدا کنم… بارها پیش اومده که کیفیت سطح آموزش ها از همین آموزش های غیر رایگان خیلی بیشتر بوده. باور کنید اگه بخوام فیلم ببینم انتخاب اولم یوتیوبه!
شما همین فیلم های یودمی رو برای گیت ببینید خیلی خوب یادش میگیرید… تازه معمولا زیرنویس انگلیسی رو همراهش قرار میدن :hugs:
نکته پایانی) پیش نیاز برنامه نویسی, زبان انگلیسی هست. اگه خودتون رو به آموزش های فارسی وابسته کنید فرصت یادگیری خیلی از چیزها رو از دست خواهید داد!

3 پسندیده

منظورتون آموزش جادیه؟؟؟:open_mouth::open_mouth::open_mouth:

عرض ادب
منظورتون اینه کیفیت آموزش فرادرس از udemy بالاتره؟ :wink:
به شخصه آموزش فارسی درست و حسابی ندیدم…
هر آموزشی از این سایتا نگاه کردم مدرس بی انرژی و آهسته حرف میزده و اصلا حس خوبی رو به کارآموز منتقل نمیکرده… گاها حتی دیدم عطسه زده :joy:
نظرم کلی بود چون من این آموزش و آموزش های این جور سایتا رو نمیبینم نظر خاصی در مورد مدرسان اون سایت ندارم :slight_smile:
وقتی نگاهی به آموزش های رایگان همین سایت انداختم خیلی بد بود…

1 پسندیده

درود برادر
من به طور کلی نگفتم من دوره ی جادی رو گفتم .البته من این دوره رو ندیدم ولی خب جادی فرق میکنه.
من دوره ی درک برنامه نویسی و قسمت هایی از پروژه ی بستون جادی رو دیدم(کانال آپارات جادی) . به شدت پر انرژیه و باحال (البته نه مثل این برنامه های صبحگاهی رادیو).

1 پسندیده

حرفتون درست ولی این آموزش ماله جادی هست و همچنین رایگانه :wink:، درسته منابع انگلیسی بهترینن حرفی نیست :zipper_mouth_face: ولی توی آموزش های فارسی هم مدرس های فوق العاده ای داریم

1 پسندیده

به نظرم داشتن یه cheat sheet خیلی کمک میکنه برای استفاده و میتونید با مراجعه کردن بهش نیازتون رو برطرف کنید

https://www.google.com.ua/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://services.github.com/on-demand/downloads/github-git-cheat-sheet.pdf&ved=2ahUKEwinypfX0pvcAhXCmuAKHYxzCDUQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw3RoN21aynhcDHqKncV31el

1 پسندیده