گمراهی در برنامه نویسی (داستان من)

سلام دوستان.

این داستان منه و یکم طولانیه.
من ی پسر 17 ساله ام و علاقه خیلی خیلی شدید به کامپیوتر و الخصوص برنامه نویسی داشتم و دارم.

اولین بار کلاس برنامه نویسی جاوا رفتم و قواعد جاوا رو یاد گرفتم.

بعد از یک سال وقفه به دلیل نبودن کلاس و دوره های پولی و… رفتم سراغ html و css

تقریبا دوسالی میشه که برنامه نویسی رو به طور جدی شروع کردم.

من چون معلم نداشتم شاید خیلی راه ها رو اضافه رفتم و تحربه کردم.

توی یاد گیری html و css مغرور شده بودم و از هیچ فریمورکی استفاده نمیکردم و ساعت ها وقت خودمو بخاطر یک ui ساده تلف میکردم

بعد ها که رفتم سراغ جاوااسکریپت، به صورت pure کد میزدم و باز هم به هیچ فریمورکی اعتقاد نداشتم :joy:.

Document.querySelectorAll یا…
با هنه اینا خاطره دارم

من کتابخونه ای نوشته بودم که بتونه با جی کوئری رقابت کنه و واقعا سرعتش بالا تر از جی کوئری بود ولی اصلا راحتی کار با جی کوئری رو نداشت و بعد از یک مدتی دیگه اصلا باهاش کار نکردم و گذاشتمش کنار…

سراغ php رفتم و اموزش های مقدماتی phpرو که دیدم، دست کشیدم و رفتم واسه خودم cms اختصاصی طراحی کنم و جالب تر از همه این بود که میخواستم براش ماژول بنویسم. بعدا انقد ازش بدم اومد کلا پاکش کردم

بگذریم با php pure سایتم رو نوشتم و بعد از چند مدت هک شد😁

رفتم تو گوگل جستجو کردم و فهمیدم باید یک سری چیزا مخفی باشه ( مثلا url ها)

دستی فایل htaccess ساختم و regex رو هم در حد متوسط یاد گرفتمو سایت رو اپ کردم

بعد توی مدرسمون اگهی مسابقه python زده بودن. اون هم رفتم در حد حل مسئله و قواعدش یاد گرفتم ولی به دلیل پیدا نکردن همگروهی برای مسابقه، ولش کردم😐

اموزش و پرورش هم ی جشنواره برگزار کرده بود که این رو برای اون نوشتم

https://chem-equaltion.herokuapp.com/

ی مدت بعد به دلیل تجربه داشتم و بلد بودن es6 رفتم سراغ ربات تلگرام و دوتا ربات روی node زدم و توی heroku اپلودشون کردم.

حالا چند ماهی میشه که کار با vuejs رو با codeigniter و bootstrap شروع کردم و دارم اصول رو یاد میگیرم.

من تازه دارم یادمیگریم چطور باید کد بزنم و از این همه وقتی که تلف کردم ناراحتم.

من هنوز درست و حسابی بلد نیستم کوئری بزنم به دیتا بیس و کار با گیت و گیت هاب رو بلد نیستم و…

راستش من توی این انجمن ها میگردم میبینم بعضی ها با kotlin و elixir و go و… کار میکنن و من واقعا میترسم چیزی رو شروع کنم مخصوصا اگر سینتکس عحیبی داشته باشه

راستی اینم اکانت من توی codefights.com

https://codefights.com/profile/hamid_b80

اگر شما توی این چنین زمینه ها تخصص دارید ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

3 Likes

دوست عزیز بسیار عالی که تو سن 17 سالگی مشغول به برنامه نویسی و این حوزه هستید میشه قدم به قدم بفرمایید که قصد تون از راهنمایی چی هست ؟

من که سر در گم شدم کلا :exploding_head:

2 Likes

مثلاتجربه های خودتون رو به من هم بگید اگر ممکنه

خوب این فروم تقریبا برای به اشتراک گذاری تجربیات و پرسیدن سوال هست خیلی خوب میتونید توی دسته بندی ها برید مطالب رو بخونید و سوال کنید و حتی اگه موجود نیست تاپیک ایجاد کنید .

چ راهکاری پیشنهاد میدید برای ترس من از تجربه جدید؟

من واقعا از کار با node میترسم از بس که ارور داده و دهنم سرویس شده

مثلا میترستم از webpack توی پروژه هام ازش استفاده کنم😐

2 Likes

سلام حمید جان
من هم هم سن و سال شمام :wink: البته ۱ سال و نیم بزرگترم :yum: … اول داستانی که نوشتید برام خیلی جالب بود :grin: من هم دقیقا کلی روی HTML, CSS, JS یا همون VanillaJS خودمون وقت گذاشتم… حس کردم خودم این متن رو نوشتم!
اتفاقا خیلی درست و خوب کار کردید… من هم خودآموز دارم کار می کنم… قطعا هر کسی در این راه اشتباه می کنه… اما اینکه اون زبان ها رو به صورت pure کار کردید اتفاقا اصلا بد نیست شما عین آب خوردن می تونید فریم ورک هاش رو یاد بگیرید. سایتتون هم قشنگ بود :))
به نظر من مبتدی شما همین مسیر رو ادامه بده فقط درگیر database, kotlin, elixir,python نشو… همین مسیر Front End رو ادامه بده… با back end چی کار داری آخه :))

1 Like

ببخشید باز پیام میدم!
به نظر من برنامه نویسی فقط این نیست که یک فرد, بدون داشتن هدف, انواع و اقسام زبان ها رو یاد بگیره… وگرنه یادگرفتن یه زبان جدید برای کسی که برنامه نویسی بلده اصلا سخت نیست خودتون بهتر می دونید مفاهیم پایه ای زبان ها مثل همه… شما پایه یک زبان رو می تونید توی یک روز یاد بگیرید! بنابراین هنر نیست که من بگم ۱۰ تا زبان رو بلدم…
به جای یاد گرفتن زبان های دیگه می تونید وقتتون رو به یادگیری چیزهای دیگه ای اختصاص بدید. مثلا اگه از ویندوز استفاده می کنید به گنو/لینوکس مهاجرت کنید یا کار با ادیتورهای فوق العاده ای مثل vim یا emacs رو یاد بگیرید کار با terminal رو یاد بگیرید و همین git که فرمودید…
ضمنا مغرور هم نشید :relaxed:

2 Likes

اوبونتو از ورژن 16.04 به بعد با کارت گرافیک amd مشکل داره.

به علاوه من هربار اوبونتو نصب کردم کلافه شدم😐

یادمه میخواستم روش سرور php راه بندازم ( خیلی مسخره بود هی ارور دسترسی میداد باید به ترمینال براش دسترسی تعیین میکردم و…)

یا یادمه میخواستم روش nodejs نصب کنم ( خودش از اول نود ورژن 4 داشت و من هرچی ورژن جدید رو نصب میکردم اپدیت نمیشد)

و توی لینوکس من روزی نزدیک به 50 باید شاید توی گوگل مینوشتم how to…

2 Likes

احتمالاvim همونی نیست که حتی code auto complete هم نداره؟ :neutral_face:

1 Like

شما Mint نصب کنید بهتون قول میدم هیچ مشکلی نخواهید داشت…
اوبونتو راستش با بعضی از سخت افزارها مشکل داره (مثل سیستم خودم)…
خب قشنگیش به همینه :)) شما اگه بخوای localhost روی ویندوز داشته باشید کلی مشکل دارید بهتون قول میدم با کلی از برنامه های ویندوزی از جمله teamviewer, skype و خلاصه خیلی دیگه درگیر هستید و گاها وصل نمیشه اعصاب خوردی داره…

خب اگه قرار بود همه چیز رو آماده در اختیار میشد همه از ویندوز استفاده می کردند… چرا انقدر از برنامه نویسا عاشق گنو/لینوکس هستند… در نهایت همه این موارد به یادگیری بیشتر ختم میشه!

نفرمایید دوست من :))
vimی که در حالت اولیه نصب می کنید یه حالت خام داره… شما می تونید ازش یه ادیتور فوق العاده حرفه ای بسازید. برای شروع کافیه spacevim و حتی spacemacs رو ببینید.
دوستان حرفه ای با این ادیتورها کار می کنند…
ویم مثل توزیع آرچ هست… همه چیزش رو خودتون از اول میسازید.
انواع و اقسام پلاگین ها و تم ها براش وجود داره…

راستش سیستم من با linux mint هم مشکل داره حتی بیشتر از ubuntu

یعنی از vs code هم قوی تره؟
میتونه در حد ide باشه مث phpstorm?

1 Like

spacevim
spacemacs
مدتی با اینا کار کردم الان با یه vim خام دارم هر پلاگین و تمی که دوست دارم روش نصب می کنم…
VSC با با الکترون نوشته شده فریم ورک الکترون خیلی بد ساخت هست من قبلا داشتمش پاکش کردم… انقدر هنگ میکرد و مشکل داشت…
محصولات شرکت جت برینز مثل همون phpstorm و webstorm رو دیدم اتفاقا لایسنس دانشجوییش رو بهم دادن فوق العاده کند هست…
شما می تونی یه ادیتور با هر ویژگی که فکر می کنید بسازید :))
چرا نشه خیلی خیلی هم قوی تر میشه…

1 Like

موضوع مزیت هایی که گنو/لینوکس نسبت به ویندوز داره . من هم سیستمم مشکل داشت باهاش و بالا نمیومد یه سال اینقدر نصب کردم و گشتم و حذف کردم تا بالاخره چند ماه پیش ردیف شد.مشکلی نیست که حل نشه . به نظرم خوبیای لینوکس و ویندوز رو با هم مقایسه کن بهتر متوجه میشی

1 Like

من کانفیگ سیستمم خوبه و مشکلی با سرعت محصولات jetbrains ندارم

ولی من از manual config میترسم

1 Like

کارت گرافیک شما دقیقا چیه؟

1 Like

Amd r9 285

1 Like

اینجا رفتین؟
https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Radeon-Software-for-Linux-Release-Notes.aspx

1 Like

من دارم یک سایت ازمون انلاین مینویسم. با چیز های جدیدی مثل cron job اشنا شدم به نظرتون برم دنبالش؟