کدام توزیع لینوکس برای تازه کارها مناسب است

سلام.
من تصمیم دارم از ویندوز کوچ کنم و برم سمت لینوکس.
اول اینکه توزیع های مختلف لینوکس چه تفاوتهایی با هم دارند؟
دوم اینکه برای تازه کارها که میخوان از محیط ویندوز وارد لینوکس بشن کدوم توزیع مناسب هست طوریکه از لینوکس دل زده نشد؟

4 پسندیده

سلام, توزیع Ubuntu گزینه مناسبیه.
در مورد تفاوت توزیع (distribution)های مختلف هم سر فرصت میگم, اما دوستان دیگه هم حتما میان اینجا و توضیح میدن.

3 پسندیده

ممنونم آقا @toomaj که به صورت غیر مستقیم فرمودید که توزیع درسته نه توسعه.اصلاح شد

2 پسندیده

6 پسندیده

دوست عزیز سلام
اگه خیلی بخوام کلی بگم تفاوت توزیع های مختلف GNU/Linux در فلسفه و مخازن و میزکار(پیشفرض) اون هاست.
فلسفه یعنی اینکه هر توزیعی با یک شعار خودش رو معرفی می کنه مثلا:
debian: پایداری و ثبات (این توزیع تا آپدیت ها و به روز رسانی های نرم افزارها رو زمانی منتشر می کنه که مطمئن باشه اون به روز رسانی بدون باگ هست, پس گاها ممکنه ۶ ماه تا ۱ سال هم که شده از قرار دادن به روز رسانی در مخازن جلوگیری کنه, این موضوع برای کسی که می خواد نرم افزارهاش کاملا به روز باشه خوشایند نیست)
fedora: به آزادی کاملا احترام میزاره و در عین حال میشه نرم افزارهای غیر آزاد رو به مخازن اضافه کرد. (در حالت پیش فرض نرم افزارهای آزاد داره ولی می تونید امکان نصب مواردی مثل steam, spotify, sublime رو اضافه کنید)
mint: یک توزیع بر پایه زیبایی و سادگی برای کسانی که قصد مهاجرت از ویندوز رو دارند!
توی مخازن شما به فهرستی از نرم افزارها دسترسی دارید که اون توزیع برای شما قرار داده (مثل playstore و appstore و این چیزاست) که می تونید از طریق software center به صورت گرافیکی و یا از طریق ترمینال به اون دسترسی داشته باشید. (یک روش ساده و دم دست برای نصب نرم افزار)
من به شخصه فقط و فقط یک توزیع رو برای شروع پیشنهاد می کنم:
توزیع Mint با میزکار Cinnamon و ۶۴ بیتی
مینت دقیقا خود خود ubuntu هست فقط فوق العاده ساده تر شده… بنابراین بدون کوچک ترین مشکلی نیازهاتون رو با askubuntu برطرف کنید.
ubuntu به واسطه Canonical و askubuntu.com انقدر مطرح شده… من اولین بار اوبونتو نصب کردم بسیار کلافه شدم: software center اون فوق العاده کند بود و برای نصب نرم افزار ازم ایمیل میخواست از طرفی بیشتر اوقات یوزر و پسورد میزدم وارد نمیشد. خیلی خیلی کرش (هنگ) میکرد و یه بسته ای مثل gdebi رو به صورت پیشفرض نداشت (برای یه مبتدی اول کار کلافه کننده ست) البته الان بهتر شده… ضمنا یه جاهایی باید فایل ها رو با دسترسی روت تغییر بدید که Mint یه گزینه open as root گذاشته و کار خیلی ساده شده توی اوبونتو باید توی ترمینال کامند بنویسید که اول کار خسته و کلافه تون می کنه…
شما مینت نصب کنید از ویندوز کار باهاش راحت تره…
ببخشید انقدر طولانی شد :grin:
موفق باشید

5 پسندیده

برای شروع یا ubuntu یا mint

6 پسندیده

فکر کنم برای شروع این سایت کمک خوبی بهت بکنه

4 پسندیده

به نظر من Ubuntu انتخاب خوبیه برپایه ی debian هست هرچند به پایداری اون نمیرسه ولی خب بازم خوبه. @Trisquel به این موضوع اشاره کرد که Mint برای کسایی طراحی شده که قصد مهاجرت از ویندوز رو دارن ، این حرف کاملا درسته اما نظر من اینه اگه شما قصد داری از ویندوز مهاجرت کنی بد نیست که توی یه محیط لینوکسی تر قرار بگیری مثل ubuntu و یکم خودتو به چالش بکشی. اگه سخت افزارت یکم ضعیف تره میتونی از توزیع هایی برپایه ی Ubuntu مثل Lubuntu و Xubuntu استفاده کنی اینها صرفا همون اوبونتو هست با دسکتاپ های lxde و xfce
و درنهایت امیدوارم از لینوکس لذت ببری :hugs::hugs::hugs:

5 پسندیده

خیلی ممنونم از دوستان عزیز.
من فکر کنم از ubuntu استفاده کنم که همون اول آب بندی بشم (البته اگه دوام بیارم)

1 پسندیده

مینت هم امتحان کنید از نظره من راحت تر میتونید باهاش کار کنید

2 پسندیده

از وقتی ابونتو خودشو از دست unity خلاص کرده و از گنوم استفاده میکنه من دیگه طرف mint نرفتم

3 پسندیده

جدا ؟‌ بلاخره اون unity بی خود و بیخیال شد ؟

2 پسندیده

واقعا دیوانه کننده بود، اما الان دیگه از دستش راحت شدیم رفت

2 پسندیده

@toomaj, @lxsameer عزیزان بزرگوار :hugs:
خیلی کنجکاو شدم بدونم توزیعی که شما استفاده می کنید چیه؟چه میزکاری؟
اگه چند مورد از نرم افزارهایی هم که خیلی استفاده می کنید بگید که دیگه عالیه…
چرا انقدر بدتون از یونیتی میاد؟ :))
البته جناب توماج رو فهمیدم اوبونتو با میزکار گنوم…

2 پسندیده

من خیلی سال هست که از Debian Unstable استفاده می کنم. i3 استفاده می کنم. Chromium, FG42 (my Emacs), weechat برای ترمینال یه فرک دارم برای خودم از st و از tmux و zsh استفاده می کنم. واسه zsh هم فریم ورک خودم رو دارم. اینا الان تو ذهنم بود.

6 پسندیده

من مدتها از فدورا و ubuntu استفاده میکردم، بعد به سمت mint رفتم. اما الان دو سه سالی هست که بیشتر از Arch Linux استفاده میکنم، البته از توزیع Manjaro.
در محل کار هم مک و ubuntu.
در مورد دسکتاپ هم راستش گنوم (gnome) برای من بهتره. من هم از zsh و‌tmux به عنوان شل استفاده میکنم و چند وقتیه که spacemacs که مبتنی بر Emacs هست تبدیل به محیط اصلی توسعم شده و‌در اصل بعد از سالها دوباره به emacs رو آوردم، هرچند روی ssh همچنان از vim استفاده میکنم.

Gimp, iTerm2, Spacemacs, Firefox, Zsh, Tmux, terminator, uGet، slack کلا فکر نکنم به چیز دیگه ای نیاز داشته باشم، یعنی یادم نمیاد :thinking:
یعنی همین؟!! تا حالا فکر می کردم خیلی از نرمافزارهای زیادی استفاده میکنم

6 پسندیده

تا حالا با لینوکس کار نکردم. نحوه کار کردن با این توزیع های مختلف خیلی با هم فرق داره؟ دستورایی که استفاده میشه تو هر کدوم متفاوته؟ توزیعی هست که ویژگی مشترک تمام توزیع ها رو داشته باشه؟

1 پسندیده

نه خیلی فرق نداره، بیشتر package manager ها و تنظیمات پیشفرضشونه که یکمی فرق میکنه.

2 پسندیده

اول بهتون تبریک می گم که همچین دیدگاهی دارید که می خوایید کوچ کنید به سمت لینوکس چون بنده هم 4 و 5 سال پیش این کارو کردم
در مورد شروع با کدوم توزیع دو قضیه وجود داره
اول اینکه در نظر بگیری در آینده روی لینوکس چه پلت فرم های کاربردی می خوای کار کنی مثلا روی بحث شبکه و سرور و امنیت میشه یه توزیع های تعریف شده از لینوکس (debian, cent os ,…) رو کار کرد یا در بحث برنامه نویسی پلت فرم های مختلف (ubutnu ,fedora, , …) یا بحث امبدد سیستم ها که بیشتر از توزیع های سبک لینوکس مثل arch و … بهره می برن
و دوم اینکه انتخاب توزیع های لینوکس تا حدی میشه گفت سلیقه ای هم هست از پکیج منیجر هر توزیع یا توزیع بیس های لینوکس بگیرید تا مثلا desktop environment مختلف

اما اگر نظر شخصی خودم رو بخوام بگم برای شروع سعی کنید از توزیع های دبیان مثل ubuntu , mint استفاده کنید و تا حدی که مدیریت لینوکس و دستورات ترمینال و … اینا رو یاد گرفتید بعد برای درک بهتر لینوکس می تونید برید سراغ توزیع هایی مثل gentoo , arch , … که حتی نصب کردن این توزیع بیس ها باعث می شه خیلی از مباحث پایه ای این سیستم عامل رو درک کنید و دید عمیقی داشته باشید

من شخصا توزیع های مختلف لینوکس رو کار کردم چون دوست داشتم توزیع های مختلف رو مقایسه کنم و از روی کنجکاوی یا هر چیزی روی هر توزیع مدتی کار می کردم ولی در حال حاضر فعلا روی ubuntu هستم

5 پسندیده

مرسی. ubuntu رو دانلود کردم. یه جایی خوندم که debian مادر خیلی توزیع های دیگه هست (مثل همین ubuntu)… بهتر نیست خود debian رو نصب کنم؟
من هدفم برنامه نویسیه. تمرکزم هم روی فریموورک جانگو هست. اکثر کتابایی که دیدم یا مقاله هایی که خوندم، همه پیشفرضشون اینه که سیستم عامل لینوکسه. برای همینم گفتم بهتره کار کردن باشو بگیرم. با این حساب کدوم توزیع رو پیشنهاد می کنی؟

1 پسندیده