زبان برنامه نویسی مناسب برای سمت سرور

با سلام خدمت دوستان ، لطفا به سوالم پاسخ دهید
من برنامه نویس جاوا هستم و کم و بیش توی جاوا تجربه دارم ، حقیقتا دوست دارم زبان های دیگه تجربه
کنم
با توجه به زبان های گوناگون برنامه نویسی مخصوصا تکنولوژی های جدید ، از دوستان می خوام یک زبان برنامه نویسی یا یک تکنولوژی سمت سرور بهم معرفی کنید که به سمتش برم
چیزی که انتظار دارم مناسب برای پروژه های اینترپرایز باشه ، سرعت توسعه ، امنیت و performance خوبی داشته باشه
البته در جریان هستم که همه اینها به زبان یا تکنولوژی مربوط نمیشه خیلی عامل ها ی دیگه توی این موارد تاثیر داره از جمله توان شخص
ممنونم

سلام خوش اومدین
ای کاش یه سرچ میکردین. دوستان در مورد این موضوع خیییییلی بحث کردن
حتی تو موضوع های مختلف که ربطی به انتخاب زبان برنامه نویسی نداره هم بحث شیرین و بسیار حرفه ای شده
این تاپبک خودم هم یه قسمت هاش مربوط به سوال خودتم میشه جواب های عزیزان بسیار به من کمک کردند

موفق باشید :rose::rose:

GoLang

امید عزیز از فن های GO هستند .:grin:

clojure

بنظر من با توجه به تجربه شما در جاوا، به لحاظ اکوسیستم و پرادایم، مقصد بعدی شما میتونه scala باشه که از نظر شغلی هم خیلی عالیه.

اگر هدفتون پیشرفت کردن هست خیلی پیشنهاد می کنم یه زبان متفاوت با جاوا رو امتحان کنین. مثلا پایتون یا روبی. ولی در غیر این صورت اسکالا یا کلوژر می تونی انتخاب های مناسبی براتون باشه.

از همه دوستان تشکر می کنم بابت راهنمایتون
:tulip::tulip::tulip::tulip::tulip:

آقای رحمانی ازتون تشکر میکنم بابت راهنماییتون
سوال : روبی یا پایتون که پیشنهاد کردید آیا مثل جاوا دارای فریمورک یا libهای متعددی هستند ؟
راستش تصمیم دارم که پیشرفت کنم و متکی به یک زبان نباشم ولی یه کم تردید دارم که زبان های دیگه نیازهامو برطرف نکنه ، چون جاوا خیلی وسیع و دارای بسیار از فریمورک و lib هستش

شما نه در اسکالا / نه در کلوژور نه مخصوصا در روبی به مشکل بر نخواهید خورد و و با ورود به این زبان ها حجم زیادی از کتابخونه های خوب برای شما گشایش خواهد یافت. بعید می دونم مشکلی پیش بیاد اگر شما بخواهید برای کاری که این زبان ها استفاده شده اند ازشون استفاده کنید.

چرا کتابخونه زیاد نیست؟

کتابخانه های جاوا در Clojure و Scala یا Kotlin قابل استفاده هستند

توماج جان فکر کنم مطلب منو سریع خوندید بنده گفتم بعید می دونم برای دوستمون مشکل پیش بیاد. یعنی کتابخونه های خیلی زیادی وجود داره براش

شما نه در اسکالا / نه در کلوژور نه مخصوصا روبی دارای کتابخونه های زیاد و قدرتمندی هستید

من اینو گفتم نه جمله دوم, اما الان منظورتو گرفتم

ویرایش کردم توماج جان . کمی گنگ نوشته بودمش

من اگه برگردوم عقب . جاوا EE رو ادامه میدم . و سایر زبونایی ک بلدم رو برای فان کار میکنم …
java, king of Enterprise : )
500بیزینس برتر دنیا بلاشک یا روی jvm هست یا بصورت موازی با سایرین بکار رفته …

اما برای یه پیشرفت رو به جلو من rust رو به شما پیشنهاد میدم و همینطور برای پروتوتایپینگ سریع پایتون …

و همینطور شاید براتون مفید باشه که هدفتون صرفا “تعویض زبان” نباشه و سعی کنید paradigmهای دیگه رو هم کار کنید . .

برای من کار با rust و lisp باعث شد که یکم هوشمندانه تر و بهتر کد بزنم توی پایتون…

این آماری که که از ۵۰۰ بیزینس برتر دادین چقدر درسته؟ و اصلا از کجا اومده؟

تو یه مقاله ۲سال پیش خونده بودم … فک کنم pcworld.com بود … لیستشون کرده بود . از صحت 100%ای مطمئن نیستم … اما عجیب هم نیست اصلا . بخاطر پلتفرمای بیگ دیتای جاوا و jvm based ها … و قابلیت اطمینان بالایی ک داره

به نظرم خیلی از کسب کار های مهم که با java درست شده اند در اون زبان هنوز مثلا این زبان های مدرن نیومده بودند با اینکه این صحبت اصلا از قدرت جاوا کم نمی کنه منظورم شاید اگر امروز اون ۵۰۰ شرکتی که فرمودید بودند شاید از اسکالا استفاده می کردند

ایشون هم فرمودن JVM :slight_smile: