امنیت سیستم عامل (دوربین ها و اطلاعات شخصی)

سلام دوستان
همه ی ماها زمان زیادی رو صرف جستجو در اینترنت و استفاده از بسیاری برنامه ها میکنیم
و روز به روز حریم خصوصی ما با خطرات زیادی مواجه میشه (دیگه حریم شخصی برای بسیاری از افراد نمونده)
خوشحال میشم اگه توضیح بدید برای حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از هک شدن دستگاه های خودتون چه کارهایی انجام میدید!

برای موبایل زیاد تجربه ای ندارم متاسفانه. اما برای دسکتاپ، همیشه از یه تونل امن استفاده کنین. برای وب از افزونه هایی مثل ublock origin, Privacy badger, Always HTTPS استفاده کنین که پرایوسی بهتری رو فراهم می کنن. برای استفاده از سایت هایی که بهشون مشکوک هستیند از جالت private browsing استفاده کنین. فایروالتون رو تنظیم کنین و ترافیک رو محدود کنین. آنتی ویروستون رو آپدیت نگه دارین. حتی اگر رو لینوکس هستین. فعلا اینا تو ذهنم هست

میشه کمی بیشتر درباره محدود کردن ترافیک توضیح بدید؟
و اینکه در لینوکس از چه انتی ویروسی میشه به صورت رایگان استفاده کرد؟

از clamav می تونی استفاده کنی. در مورد ترافیک هم باید ترافیک ورودی به پورت هایی که استفاده می کنی رو فقط باز بزاری ترافیک خروجیت رو هم به یه سری پورت محدود کنی که خودت از طریق تنظیمات کرنل مشخص می کنی. پروتکل های اضافی که نیاز نداری رو هم بلاک کن و یا حتی از تو کرنل انلود کن

میتونید کتاب یا اموزشی برای بستن پورت ها به وسیله کرنل لینوکس معرفی کنید؟

اگه برای حریم خصوصی تون نگرانین (tor(-browser استفاده کنین و تمام نکاتی که میگه رو رعایت کنید و duckduckgo هم موتور جستجوی خوبیه
یه سیستم عاملی هم هست به نام tails که ترافیکش رو از توی تور عبور میده و برای ناشناس موندن و حفظ حریم شخصی خوبه (البته من فقط دربارش خوندم)

مستندات iptable رو بخون

بله تور خیلی عالیه تنها بدی که داره نصف عمرتو باید به گوگل ثابت کنی ربات نیستی :smile:

خب از duckduckgo استفاده کن مثل گوگل نیست ولی بازم خوبه برای من که همیشه کار راه انداز بوده

داک داک گو به خوبی گوگل نیست . استفاده میکردم اما برای جستجو زیاد خوب نبود

منظورتون از آنتی ویروس، برای گنو/لینوکس هم بود؟

بله. درسته لینوکس در برابر ویروس ها شرایط بسیار خوبی داره. اما دلیل نمی شه مواظب نبود و در عین حال از پخش کردن نا خواسته ویروس های ویندوزی هم جلوگیری می شه.

سمیر جان ممنون از نظرتون برام جالب بود.
من در این زمینه کلی در اینترنت تحقیق کردم همه جا نوشته بودن هیچ نیازی به آنتی ویروس نیست.
لطفا اگه تجربه ای در زمینه ویروسی شدن سیستم داشتید بگید.

یه مرورگر هست به اسم icecat !
ویژگی های جالبی به فایرفاکس اضافه کرده! یه پلاگین داره که جاوا اسکریپت های غیر آزاد رو بلاک می کنه برای باز کردن سایت های مشکوک پیشنهاد می کنم ازش استفاده کنید.

icecat خیلی خوبه اما همیشه از firefox از لحاظ ورژن عقب تره. اون پلاگین هم اسمش librejs هست که جدا می شه نصبش کرد.

فکر میکنم مرورگر Brave هم امکانات خوبی داره