تبدیل الکسیر به جاوااسکریپت

با درود خدمت دوستان و اساتید محترم . چندی پیش مطلب زیر رو منتشر کردم

و امروز نیز در یکی از پست هایی که سوال کردم موردی دیگه ای بهم پیشنهاد شد که در اون می شه به کمک الکسیر جاوااسکریپت نوشت

دوستانی که در این رابطه تجربه دارند لطفا دریغ نفرمایند

لینک ها :

https://elixirscript.github.io

1 Likes

transpile کردن به js باید جالب باشه,
کلا هدف elixir فقط transpile به erlang نبوده و مثل clojure هدف اینه که به عنوان یک دایلکت در زمینه های مختلف استفاده بشه.

elixir کلا در اصل یک transpiler هست

2 Likes

یعنی می شه به پای تایپ اسکریپت و همینطور کلوژور اسکریپت برسه یک روزی من از دست js خلاص بشم ؟

فقط توماج جان منظورت از transpiler چی است ؟ معنیش می شه انتقال دادن و انتقال دهنده ؟

1 Likes

1- کار زیادی روی ElixirScript در حال انجامه اما من هچنان TS رو فعلا ترجیح میدم.

2- بله!, منظور از transpile اینه که کد تبدیل به کد دیگه ای تبدیل بشه که کمپایلر یا مفسر میتونه بخونه.
erlang یا مثلا JS engine کد elixir و typescript رو درک نمیکنند. و کار elixir یا TypeScript هم کمپایل یا تفسیر نیست.
به عنوان مثال مرورگر اطلاعی از کد Type Script نداره اما ts transpiler کد تایپ سکریپت رو تبدیل به JS میکنه.
برای همین ما اصلا کد Type Script رو در Prod قرار نمیدیم, در مورد Elixir و ElixirScipt هم به همین صورت هست.

همچنان میتوید از واژه کمپایل بجای transpile استفاده کنید چون در زمینه بحث ما trasnpile نوع خاصی از compile کردن هست.

بابت ادیت پست شما پوزش میخوام, هرجا اشتباه تایپی یا اصلاحا تایپو (Typo) داشتم خوشحال میشم که شما یا دیگران اصلاح کنید

1 Likes

درود توماج جان ممنون که وقت قرار دادید و مشکلات پست رو حل کردید و بنده معذرت می خوام که اشتباه انجام شده ولی ما من دسترسی تغییر ندارم

خیلی خوبه اگر واقعا ElixirScript روش کار بشه و قدرت زیادی به دست بیاره منو از شر js در امان نگه می داره. خیلی جذب شدم بیشتر از این اخبارشو دنبال کنم

2 Likes

کلوژر اسکریپت رو نمی شه با بقیه مقایسه کرد. کلا تو یه لول دیگه هستش.

3 Likes

با توجه به اینکه Phoenix خیلی ماژلار و functional هست, فکر میکنم ClojureScript و فینکس ترکیب خیلی خوبی باشه, چون درسته بازم دوتا زبان میشه اما هم elixir و هم clojure هردو لیسپی هستند و paradigm مشابهی دارند.
دلیل استفاده من از TS تیمی هست

2 Likes

TS از تمامه زبان های transpiled
community بزرگتری داره و ember angular همه با TS نوشته شدن به همین خاطر بسیار فعاله و آینده خوبی داره
escript به نسبت TS خیلی community کوچکی داره
اگر میخواهی حتما js ننویسی بین برنامه نویسای الیکسیر elm خیلی محبوبه

4 Likes

یاد coffeescript هم بخیر. سینتکس خوبی داره