اندروید با کاتلین یا جاوا؟

android

سلام خدمت همه دوستان عزیز
میخواستم یه سوالی ازتون بپرسم در مورد توسعه اندروید با دو زبان جاوا و کاتلین
همینطور که میدونین گوگل یه زبان جدید و مدرن رو به لیست زبان هایی که پشتیبانی میکنه اضافه کرد به اسم کاتلین
که زبان رسمی نیز تقریبا انتخاب کرد
حالا سوال اینجاست که کسی بخواد تازه و صفر اندروید رو یاد بگیره بنظرتون با کدومش شروع کنه؟ کاتلین یا جاوا؟
حالا این لینکارو هم یه نگاهی انداختم و تو لینک اول تقریبا خلاصش میگه که اونایی که مبتدین با جاوا شروع کنن چون انجمن بزرگتری داره و جواب سوالا زود پیدا میشه و غیره
ولی لینک دوم هم میگه که چرا زبان مدرن و خوبی به نام کاتلین هست از جاوا استفاده بشه ؟(با اغراق البته :grin:)
حالا من خیلی خلاصش کردم شمام وقت کردین یه نگاهی جزئی بندازین
حالا اینم بگم که ما خیلیم مبتدی نیستیم با سایر زبون ها هم کار کردیم هر چند مبتدی ولی بازم حسابه
نماز و روزه هاتونم قبول باشه ان شالله
:rose::tulip::rose:

به نظر من اگر هدفت فقط اندروید هست برو سمت Kotlin اگر iOS هم مد نظرت هست Javascript و ReactNative.

با فرض اینکه بنده react رو بلدم برم سمت kotlin برای اندروید و همزمان به سمت ReactNative برای ios
بنظرتون هدف خوبی میتونه باشه؟

به نظر من اگر رو پلتفرم موبایل کار می کنین یاد گرفتن Kotlin اصلا خالی از لطف نیست. چون حتی اگه از ReactNative هم استفاده کنین. باز می تونین برای بعضی از کار ها با جاوا یا Kotlin پکیج هایی بنویسین که تو ReactNative ازش استفاده کنین.

سلام، اگر برنامه نویسی جاوا همه چیزش برای اندروید عالی و اوکی بود اصلا کاتلین معرفی و به استدیو اندروید اضافه نمیشد. مهمترین چیزی که باعث میشه زبان برنامه نویسی انتخاب کنی community قوی باید داشته باشه، پس چون کاتلین از تمامی کتابخانه های جاوا و اندروید صد درصد منطبق هست پس فرقی نداره جاوا برای اندروید یاد بگیرید یا کاتلین، اما من بخوام شروع کنم از کاتلین شروع میکنم. چون همین الان هم کاملا جوابگوست(دلیل:تبدیل کدها به هم).

+یادمان باشد تعصبی صحبت نکنیم(توی هیچ چیز)

***اندروید: kotlin و java اما زامارین و … نه اصالت دارن و نیتیو یا بومی برای اندروید نیستن.

***آي او اس: Swift

***وب: php بعد Go و سپس پایتون، من شدیدا با Asp.net مخالفم، این هم اصالتش وب نیست و برای طراحی وب javascript,css,html5

*** ویندوز: فقط و فقط سی شارپ

• React native برای کراس پلتفرم عالیست اما آنگولار و node.js رو شدیدا مخالفم.
    نکته آخر؛ در آخر یه جمله مشهور از جف اوتوود طراح و سازنده Stackoverflow: هر برنامه‌ای که بتواند به شیوه جاوا اسکریپت نوشته شود، روزی به‌صورت جاوا اسکریپت نوشته خواهد شد.
    و من الله توفیق