سوال در مورد حق آثار در ویدیو های آموزشی

با درود خدمت دوستان گرامی . در کشورمون متاسفانه خیلی به کپی رایت و حق انتشار و … توجه ای نمی شه به همین منظور منبعی نیز آنچنان برای سوالات در این زمینه وجود نداره .

سوال من به این صورت هست که :

شما فکر کنید بنده آموزش های انگلیسی ای رو دریافت کردم و اون هارو دیدم حالا می خوام با متد خودم و روش خودم که تقریبا مثل ویدیو انگلیسی ممکنه باشه بیام و ویدیویی جدید بسازم که به زبان فارسی هست .

حال سوال اینجاست آیا در کشوری که هستید برای این موضوع چه تصمیمی می گیرند آیا من دارم این وسط کار اشتباه می کنم یا طبیعی هست چنین کاری و مشکلی نداره ؟

2 پسندیده

مسلما اگه رفرنس داده بشه و بگید که اینا رو دارید از روی فلان گروه از ویدیوهای آموزشی میسازید، فکر نمیکنم هیچجای دنیا مشکلی وجود داشته باشه.

درمورد کشور ایران هم کلا هیچ کپیرایتی وجود نداره. حتی میگن «دزدی از کفار مجاز است» :slight_smile:

1 پسندیده

ممنون دوست من شما از کدوم کشور هستید . از پروفایل مشخصه داخل ایران هستید مثل بنده درسته ؟

البته می دونم اینو به شوخی گفتید ولی واقعا دید خیلی ها در داخل به این صورت هست که خیلی بده و من به شدت در چندین سالی که از ویندوز اومدم بیرون خیلی سخت گرفتم به خودم که به هیچ عنوان نخواهم مالی که داره فروش می ره رو حتی رایگان دانلود کنم جز فیلم و سریال لعنتی :grin:

باز دوستان در کشور های دیگه هستند مخصوصا @samdvr و @lxsameer و @toomaj عزیز هم نظر بدند خیلی ممنون می شم

و از شما هم سپاس گذارم

1 پسندیده

تا اونجایی که من می دونم اگر نتیجه علم خودتون باشه مشکلی نداره. اما اگر از مفاهیمی که لایسنس دادن استفاده کنین مشکل داره. البته فکر نمی کنم در مورد زبان انگلیسی همچی مساله ای باشه. اما بعضی از فن آوری ها و علوم لایسنس های عجیب غریبی دارن

3 پسندیده

از کفار حربی

من ایران هستم.
مساله اصلا این نیست که نخوام بخرم. مساله اینه که نمیتونم بخرم.
خوب وقتی میرم آمازون میبینم کتاب مورد علاقم که حاضرم بابتش پول بدم، نسخه ی الکترونیکیش تحریمه، نسخه ی کاغذیش تو گمرک گیر میکنه و به دستم نمیرسه، چه راه دیگه ای دارم؟

و در کل میتونم بگم کسی به خاطر انجام این کار، به شما گیر نخواهد داد. درمورد وجدان هم بهش بگید یه کم منطقی فکر کنه :slight_smile:
البته باز هم میگم، اگه دقیقا میخواید یه ویدیوی انگلیسی رو فارسی کنید، قشنگتره که منبع رو ذکر کنید ولی مسلما لزومی برای این‌کار نیست.

1 پسندیده

در جواب شما باید بگم بنده ایرانی هستم هم کتاب از آمازون می خرم هم کتاب الکترونیکی از سایت های زیادی در ماه و سال خریداری می کنم. اگر در این مورد مشکل دارید به بنده خصوصی پیغام بدید من مشکل خرید شما رو حل کنم من تمام ویدیو هایی که از یودمی گرفتم رو خریدم چون پشتیبانی و به روز رسانی داره و ۹۰ درصد همیشه آفر ۹۰ درصدی یا بیشتر داره به همین منظور آموزشش حتی از نسخه ایرانیش که کیفیت خیلی بهتر داره همیشه ارزون تره

واقعیت این کار بر این اساسه که مثال و روش آموزش متفاوت خواهد شد من راه رفتن رو از این ویدیو ها یاد می گیرم ولی فوتبال خودم یاد می دم کمی در این شک افتادم . لازم به ذکر هست منابع رو اعلام می کنم همیشه.

ممنون از اینکه وقت قرار دادید
امید وارم سو تفاهم نشده باشه برای شما بنده از بحث کردن البته از نوع بدون درگیرش خیلی خوشحال می شم اصلا انجمن درست بشه برای همین شاید متن کمی بد نشون بده ولی به این صورت نیست

3 پسندیده

خوب بحث آف تاپیک میشه ولی در نهایت تونستم کتابهایی که میخوام رو بخرم ولی بعد از اینکه دزدیدم :smiley:
برای خریدن هم مجبور شدم یه هویت انگلیسی بدزدم! الآن آمازون فکر میکنه من توی فلان آدرس توی انگلستان زندگی میکنم. وگرنه گزینه‌ی «kindle edition» باز نمیشد. حالا بگذریم از اینکه گیفت کارت خریدم چون پول منو قبول نمیکنن.

و در نهایت باید بگم اینکارو کردم چون اون کتاب و نویسندش رو خیلی دوست داشتم. در بقیه‌ی موارد وجدانم کاملا راحته موقع دانلود غیر قانونی. چه درمورد فیلم، چه محصولات دیگه. تقصیر خودشونه که مسیر مستقیم رو بستن.
دوست ندارن محصولشونو به من بفروشن. من چرا اصرار کنم؟

و چرا ناراحت بشم؟ حتی درصورت بروز درگیری :wink: ما برنامه نویسا عادت داریم با همدیگه دست به یقه بشیم.
مثلا من الآن میگم «من vim دوست دارم و از emacs بدم میاد» نصف کاربرها میان منو له میکنن. نصف دیگه میان طرفداریم :slight_smile:

1 پسندیده

بیشتر وقت ها دست به یقه شدن یکطرفست اون هم از طرف کسایی که کمتر اطلاعات دارن برای زیر سوال بردن افراد آگاه تر تازه اونم با نظریه های خنده دار و عجیب چون چیزی برای دست به یقه شدن وجود نداره، همه چیز منطقی، مشخص و علمیه، اختلاف نظر وجود داره اما چیز پنهانی در کار نیست :hugs:

4 پسندیده

جناب آقای پویا عباسی عزیز, من از دیدن پست قبلیتون ناراحت و از دیدن این پیام شما واقعا خوشحال شدم :slight_smile: اتفاقا این روزها خرید از سایت های خارجی به لطف سایت های واسط خیلی راحت شده…
شما به سادگی هر چه تمام تر حتی می تونید انواع کتاب های چاپی رو از هر فروشگاهی که دلتون بخواد سفارش بدید…
یکی دیگه از راه ها همین نمایشگاه کتاب مصلی تهران هست که کتاب های خارجی رو وارد می کنه…
ضمنا می تونید برای مطالعه کتاب های آمازون یه کتابخوان کیندل تهیه بفرمایید.
واقعا خوشحالم کپی رایت رو رعایت می کنید…
موفق باشید…

1 پسندیده

جناب توکلی عزیز کار شما خیلی درسته…
من یه بخش بسیار زیاد از زندگیم رو صرف خوندن مسائل کپی لفت و کپی رایت کردم :sweat_smile: کار شما واقعا هیچ مشکلی نداره…
پ.ن: دوستان این انجمن ماشالله انقدر فرهیخته و مودب هستند هیچ وقت بحث به جاهای باریک نمیکشه… :slight_smile:

1 پسندیده

درود خدمت شما دوست گرامی یک سوالی برام پیش اومد با خرید دستگاه آمازون باز چقدر هزینه برای خواندن کتاب داره ؟ باز باید تک تک کتاب هارو خرید یا اشتراکی چیزی داره؟

1 پسندیده

درود بر شما
اگر زیاد از آمازون کتاب تهیه می کنید پیشنهاد می کنم حتما حتما یک کتابخوان تهیه کنید.
شما با عضویت در طرح کیندل آمازون, می تونید تخفیف بسیار قابل توجهی از اکثر کتاب ها دریافت کنید و حتی بعضی از کتاب ها رو به صورت رایگان دریافت بفرمایید.
اما به طور کل باید بگم بله باید کتاب ها رو تک به تک تهیه کنید و البته نویسنده کتاب و فروشگاه آمازون تصمیم میگیرند چقدر و برای کدوم یک از کتاب ها تخفیف قرار بدن و حتی اون رو به صورت رایگان بزارند…
مخصوصا به این جهت خدمتتون عرض کردم که کتابخوان تهیه کنید که مطالعه کتاب با استفاده از کامپیوتر یا تبلت واقعا چشم ها رو اذیت می کنه ولی کتابخوان دقیقا مثل صفحات کتاب می مونه :slight_smile:

1 پسندیده

واقعا رعایت نمیکنم :smiley: شما حق دارید از من متنفر باشید ولی نمیتونید نظرمو عوض کنید.
وقتی صاحب اثر منو آدم حساب نکرده، دلیلی نمیبینم خودمو تو زحمت بندازم برای اینکه بهش سود برسونم. ترجیح میدم بهش نشون بدم سیاستش اشتباهه :neutral_face:
سایتهای واسط بابت وساطت کردن پول زیادی دریافت میکنن. حتی بعضیوقتها دو برابر ارزش کالا یا خدمت. قیمت‌ها هم به سطح درآمد من نمیخوره. واقعا نمیتونم نصف درآمدمو بدم کتاب بخرم.

کتابخوان‌ها که به واسطه‌ی دلار، گرون شدن. من kindle paperwhite 7th gen خریدم ۷۵۰.۰۰۰ تومن (با کاور) و الآن به لطف بالا رفتن دلار (دلار ۶هزارتومنی)، شده ۱.۲۵۰.۰۰۰ تومن (و احتمالا بالاتر هم میره چون دلار دیگه ۶تومن نیست!). مدلهای دیگه‌ی کیندل هم هست که قیمتهای کمتر و بیشتر داره ولی نسبت به قابلیتها، این خیلی عالیه. (گرونترها واقعا چیز خاصی ندارن که اینقدر بخوان گرونتر ازا paperwhite باشن و ارزونترها امکاناتشون کمتره. مثلا نور پس‌زمینه ندارن)
و پیشنهاد میکنم به شدت از کتابخوان «فیدیبوک» اجتناب کنید. چندنفر میشناسم که خریدن و به شدت ناراضی هستن. (یه کتابخوان چینی بی کیفیته که به سفارش شرکت فیدیبو ساخته شده) درسته که ارزونتر از کیندله، ولی کیفیتش واقعا ارزش این قیمت رو نداره.

کیندل رو که برای اولین بار رجیستر کنید توی سایت آمازون (ثبت نام کنید توی آمازون یا کیندلتون رو وصل کنید به حساب آمازونتون) یه چیزی فعال میشه تحت عنوان «kindle unlimited» که یک هفته اجازه‌ی دسترسی نامحدود به کتابها رو میده. به شرط اینکه بیشتر از ۱۰کتاب توی لایبرریتون نباشه و اگه میخواید کتاب یازدهم رو بگیرید، یکی رو پاک کنید. بعد از یک هفته، اگه خارج از ایران باشید، به مدت یک ماه تمدید میشه و اگر داخل ایران باشید، هر کتابی که دارید از توی دستگاهتون پاک میشه. آمازون DRM سنگینی روی کتابهای الکترونیکیش گذاشته البته میشه این DRM رو برداشت، هرکسی میخواد پیام خصوصی بده بهش آموزش بدم :sweat_smile:
کتابهایی که توی آمازون هست برای خرید، فقط زمانی نسخه‌ی kindle برای خرید فعال میشه که مشخصات شما به عنوان یک فرد خارجی با آدرس خارجی ثبت شده باشه (یه fake identity وارد کنید با یه آدرس جعلی. زیاد مهم و حساس نیست) و با IP خارجی وارد آمازون بشید (فیلترشکن)
برای خرید هم مسلما پول ایران رو قبول نمیکنن و متاسفانه با بیت‌کوین هم نمیشه خرید کرد، با یه سرچ توی گوگل میتونید سایتهایی رو ببینید که «گیفت‌کارت آمازون» میفروشن. مسلما خیلی گرونتر از قیمت واقعیش:neutral_face: میتونید کد اون گیفت‌کارت رو توی اکانتتون وارد کنید و از اون اعتبار، کتاب خریداری کنید. (من اینکارو انجام دادم برای خرید کتابهای the hitchhiker’s guide to the galaxy)
قیمت کتابهاش کاملا متغیر هست. از ۰.۹۹ دلار داره تا ۳۹دلار هم دیدم! بستگی داره اون کتاب چقدر معروف باشه.
از سایتهای دیگه هم میتونید کتاب الکترونیکی تهیه کنید. یه سریهاشون رایگان هستن مثل gitbook.com و بعضی سایتهای دیگه، بقیشون هم رایگان نیستن ولی حداقل DRM نداره.

یک مطلب دیگه هم وجود داره درمورد kindle unlimited.
میشه با پرداخت یه هزینه‌ی ماهانه (فکر کنم ماهی 9.99$) این اشتراک رو تهیه کرد. با همون قوانینی که گفتم (حداکثر ۱۰کتاب در هر لحظه و صاحب کتابها شما نیستید. آمازون هروقت بخواد میتونه پاکشون کنه مگر اینکه DRM روی کتابها رو بردارید)

یه اشتراک دیگه هم وجود داره، اشتراک مجله‌های معروف خارجی. استفاده نکردم ولی مثل اینکه در تاریخ انتشار، فرستاده میشه به دستگاه کیندل شما. (صفحه‌ی کیندل سیاه و سفید هست و مجلات رنگی هستن یعنی عکسها با رنگ واقعی دیده نمیشه ولی کیفیت عکسها پایین نمیاد چون کیندل 300dpi هست)

در نهایت باید بگم کیندل، توی رندر گرفتن متنهای فارسی مشکل داره (فونتش خیلی زشته) ولی میشه درستش کرد.
فورمتهای رایج کتابهای الکترونیکی قابلیت اضافه کردن فونت و CSS دارن. میشه با نرم افزار calibre کتابها رو ادیت کرد و درستشون کرد. اگه لازم داشتید، پیام خصوصی بدید توضیح میدم.

3 پسندیده

از پیامتون مجددا خوشحالم… اختیار دارید نفرمایید قربان :slight_smile:
دور از شما… دوست عزیز با احترام فراوان به فرمایشات شما, صاحب اثر مقصر نیست چرا که هیچ وقت بدش نمیاد پول به جیبش بره… این دوستان هم مثل ما گرفتار سیاست های اشتباه شدند…
یکی از سایت هایی که من برای خرید استفاده می کنم اگر بخوام خرید از سایت خارجی داشته باشم مبلغ ۵۰۰۰ تومان رو ازم دریافت می کنه…
کلیه فرمایشاتتون رو به طور کامل خوندم و در این خصوص نظرات و عقاید متفاوت هست و البته همگی محترم هستند… با این وجود شخصا (نمی دونم درست یا غلطه) من هیچ گونه موردی (حتی یک مورد) در خصوص عدم رعایت کپی رایت (کتاب - موسیقی - فیلم - نرم افزار و …) ندارم که البته زندگی با این روش واقعا سخته :sleepy: ولی به هر حال پیش میرم…
در خصوص قیمت دلار و قیمت بالای کتاب هم درسته… من از نمایشگاه (برای تنوع و به جهت علاقه به کتاب های چاپی :slight_smile: ) دو جلد کتاب خریدم مجموعا ۴۳۰ هزار تومن شد :grimacing:

1 پسندیده

من کاملا می تونم دوستانی رو که از بدون خرید کتاب یا هر چیزی ازش استفاده کنن رو درک کنم. بلاخره مشکلاتی که تو ایران داریم کم نیست و …

اما نکته خیلی مهم اینه که فرق بین استفاده و به اشتراک گذاری مجدد خیلی زیاده. حتی اکه طرف دشمن ادم باشه به اشتراک گذاشت اینجور چیزا بدونه اجازه رسمی کار درستی نیست. کلا آدم باید خودش و بزاره جای دیگران و بعد تصمیم بگیره

4 پسندیده

درمورد نرم افزار یا فایلهای آموزشی، چاره وجود داره. نسخه های free و رایگان هست. جایگزین (alternative) هست.
الآن تمام نرم‌افزارهایی که استفاده میکنم، free و opensource هستن (یه سریاشون آزاد و اوپن سورس نیستن ولی رایگان هستن) و آموزشها رو از مراجع رایگان دریافت میکنم. (تنها قانون شکنی که انجام میدم دانلود ویدیوهای یوتیوبه)

ولی برای یه سری چیزها نمیشه جایگزین پیدا کرد. یا باید بی‌سواد باشم یا دزد.
مبلغ زیادیش هم میره تو جیب دولت. یه مالیات بر ارزش افزوده‌ی شدید میگیرن برای کتابهای نویسنده‌های انگلستانی. (این کتابی که من گرفتم، تقریبا ۴۰درصد پولی که دادم رفت تو جیب دولت انگلستان)
به یاد «مانیفست هکرها» افتادم (نوشته شده توسط mentor بعد از دستگیر شدنش)
میگه «این چیزها (اینترنت) باید رایگان میبودن اگه یه سریا مجبور نبودن از این راه پول در بیارن و با اون پول تبلیغات کنن و توی تبلیغاتشون ما رو دزد خطاب کنن.» (یه چیزی تو همین مایه‌ها)

2 پسندیده

منم یک استدلالی شبیه به شما دارم
با خودم میگم وقتی اون فروشنده دسترسی منو محدود کرده و به من ایرانی رسما خدماتی نمیده یعنی از من ایرانی هم انتظار سودی نداره

2 پسندیده

درود خدمت شما دوست گرامی ,

البته خیلی از صحبت ها واقعا نمی شه مخصوصا برای اینکه ما داخل ایرانیم ولی به نظرم اینایی که شما فرمودید اصلا مشکلی نیست اینا مشکل ما هست که همیشه با همه مشکل داریم و تحریم هستیم وگرنه شما مقایسه کنید روزی که ما همه به درگاه های بین المللی دسترسی داشتیم و الان به راحتی می تونستیم افزونه هامون رو روی سایتمون بفروشیم یا تو مجموعه سایت های envento یا مثلا در فری لنسر یا حتی در etsy.com , کار کنیم .

از اون که فلان کشور داره مالیاتشو می گیره برای مردمش خرج می کنه و این چیز خوبی هست اگر ما هم می تونستیم در این سطح محصول درست کنیم واقعا می تونستیم مالیات خوبی به داخل به شرط مصرف شدن برای خودمون به دولت بدیم . ولی متاسفانه بنده با ۲۶ سال سن هیچ وقت چنین فرستی رو در داخل ندیدم و مطمئن هستم تا با این وضعیت هیچ وقت هم نمی بنیم .

در مورد درگاه های واسط باید بگم اون ها معمولا بر اساس قیمت بازار پی پل محاسبه می کنند و یک ۵ هزار تومان پورسانت . در حقیقت اونا سودشون در فروش به شما نیست . اون ها سودشون رو در خرید از افرادی که می خواند نقد کنند هستش به همین منظور تفاوتی در قیمت اونا و بازار وجود نداره

این یک مورد رو من هنوز راه حلی براش پیدا نکردم متاسفانه . اگر راهی بود که هر زمان می شد ویدیو هارو دید به راحتی با بهترین کیفیت در ایران مثلا ۱۰۸۰ من خودمم هیچ وقت دانلود نمی کردم چون واقعا ارزش نداره وقتی یک فضای فوق العاده ای روی بستر اینترنت هست و همیشه در دسترسه باز دانلود بشه خوب می یاره بالا و استارت کارو می زنی امید وارم اینم حل بشه

واقعیت این موضوع در این شکل می گیره که اکثر نویسنده ها یا تولید کنندگان نرم افزار به این شکلی که می بنیم سعی دارند بجای بالا آوردن یک وب سایت اون رو در فروشگاه هایی بفروشند که بسیار پرطرفداره . و اصلا سازنده تصمیم نمی گیره چه سیاستی رو دنبال کنه و یک مورد دیگه ای که ما حالا شاید بر منفعت شخصیمون تصمیم بگیریم این هست که ما اصلا در ت ح ر ی م شدن مقصر نیستیم و فقط خارجی … بعد این فروشگاه های بزرگ قابل توجه برای دوستان باید باشه که طبق قانون کشورشون عمل می کنند نه سیاست های شخصیشون .

2 پسندیده