منابع خوب برای یادگیری و تقویت برنامه نویسی و زبان انگلیسی

سلام دوستان خسته نباشید
میخوام چندتا از بهترین سایت هایی که برای تقویت برنامه نویسی و همچنین اموزش زبان انگلیسی هستن رو که خودم استفاده کردم معرفی کنم شما هم لطفا در نظرات سایت هایی را که درباره این موضوع میشناسید معرفی کنید لطفا
1.www.codeavengers.com آموزش های رایگان که بیشتر به صورت متنی بودند +سرگرمی+تست و سوال
2.https://www.udacity.com اموزش های ویدئویی هر درس + بسیاری از دوره ها رایگان+تست و سوال
3.https://www.sololearn.com فک میکنم که تمامی اموزش ها رایگان + قسمت سوال و جواب + شرکت در چالش های برنامه نویسی و…
3.https://www.udemy.com برخی از دروس ابتدایی رایگان +قسمت سوال و جواب برای هر درس و …
4.www.busuu.com یکی از بهترین سایت های اموزش زبان انگلیسی که بسیاری از درس هاش رو رایگان قرار داده

خوب من سایت هایی که استفاده کردم و میدونم به درد همه میخورن رو نوشتم امیدوارم شما هم تجربه هاتون رو برای ما بنویسید

سلام دوست عزیز, ممنون از سایت هایی که معرفی کردید.
راستش من شخصا برای برنامه نویسی از فیلم استفاده نمی کنم و از tutorial های آنلاین استفاده می کنم. سایت های زیر برای من خیلی مفید بودند:
w3schools.com
tutorialspoint.com
برای زبان انگلیسی هم از engvid.com استفاده می کنم و قبلا از English Today:

استفاده می کردم.
موفق باشید :rose:

ممنون.میشه بگید چرا از فیلم استفاده نمیکنید؟
شما هم موفق باشید :rose:

خواهش می کنم :slightly_smiling_face:
البته این نظر شخصی من هست. من اگه بخوام هر زبان یا فریم ورکی رو یاد بگیرم اول یه quick guide آنلاین مطالعه می کنم و بعد دست به کار میشم و شروع می کنم به تمرین کردن و کد زدن…
بعضی ها, وقت بسیار زیادی رو پای فیلم دیدن و کتاب خوندن صرف می کنند بدون این که دست به کار بشن و تمرین کنند. واقعیت این هست که کسی الزاما با دیدن فیلم های ۶۰/۷۰ ساعته برنامه نویس خوبی نمیشه بلکه با تمرین کردن/کدزدن هست که می تونه به نتیجه خوبی برسه.
فکر می کنم یادگیری با استفاده از فیلم سرعت پیشرفت رو تا حد زیادی کند می کنه. ضمن اینکه تماشای یک course با مدت زمان طولانی و یک کتاب 1000 صفحه ای آدم رو خیلی خسته می کنه… حتی اگه کسی, اون کتاب هزار و چند صفحه ای رو کاملا خونده باشه (با فرض اینکه به تمام مطالبش مسلط شده باشه که بعیده) از نظر عملی کاملا بی تجربه ست.
من اول کلیات رو یاد میگیرم بعد با پروژه ساختن و سرچ کردن و جست و جو در سایتهایی مثل stackoverflow کم کم پیشرفت می کنم.

خیلی عالیه امیدوارم موفق باشید

سلام به همه
ببخشید پست قدیمی رو بالا میارم.
یادم رفته بود یه نرم افزار خیلی خوب رو برای تقویت زبان انگلیسی معرفی کنم.
Anki یه نرم افزار فوق العاده قدرتمند با استفاده از روش لاینتر و تکرار لغات با یک الگوریتم خاص هست. فلش کارت (deck) های خیلی زیادی برای این نرم افزار وجود داره همینطور خودتون هم می تونید براش فلش کارت بسازید.
از نکات جالب توجه این نرم افزار امکان اضافه کردن تصویر و صوت هست. بنابراین اگه به خاطر سپردن لغات انگلیسی براتون دردسر شده آنکی رو از دست ندید! به جرئت می گم آنکی بی رقیب هست!
جالب هست بدونید که آنکی در زبان ژاپنی به معنای ((به خاطر سپردن)) است و البته این نرم افزار از زبان شیرین پارسی پشتیبانی می کند!

فقط یک نکته ای رو بگم اگر از این نرم افزار استفاده می کنید شما باید چند ویژگی رو داشته باشید

۱. اول اینکه پکیج انگلیسی به انگلیسی پر دانلود رو دانلود کنید نه پکیج های وارد شده به وسیله یک پارسی زبان در تلفظ دچار مشکل می شید اگر انجام بدید

۲. شما باید به دستور زبان آشنا باشید وگرنه بعد از سه هفته فقط می فهمید مثلا فلان چیز چییه ولی از نظر دستور نمی تونید جمله رو مشخص کنید و به ذهنتون بسپارید

این کتاب در ایران هست

و همینطور کتاب سه جلدی (Betty Azar).Longman هم خریداری کنید باز هم در ایران این کتاب ها چاپ می شه

در یادگیری زبان بحث های شنیداری و زبانی و همچنین خوانایی و نوشتاری جدا از هم هستند (تاحدودی)
برای کسی که بحث نوشتاری را میخواد یاد بگیره گرامر اصل و اساسش هست

تا شما به مرحله اولیه دستور نرسید به صورت مثال زمان هارو درک نکنید. هیچکاری نمی تونید بکنید هم در نوشتار هم در صحبت کردن و گوش دادن. اتفاقا برخی مواقع حتی اثرات منفی داره شنیدن یا دیدن فیلم

منم با این موافقم که باید یک آشنایی با گرامر داشته باشی چون اگه گرامر ندونی نه میتونی حرف بزنی نه میتونی بنویسی نه میتونی بفهمی طرف مقابلت چی میگه.

سلام :rose:
دوستان عزیز چند نکته رو در نظر داشته باشید:
من نرم افزار Anki رو معرفی کردم نه به عنوان تنها راه و روش یادگیری زبان انگلیسی! خب آنکی از جعبه لاینتر استفاده می کنه برای کسی که هر جور شده باید یه سری لغات رو یاد بگیره مثلا امتحان تافل یا آیلتس داره روش مناسبی به نظر میرسه… طبیعتا فیلم دیدن و کتاب خوندن و … روش های منطقی و معقولی به نظر میرسه… برای یادگیری زبان باید از چند روش استفاده کرد…
با احترام کامل به نظراتتون ولی خیلی خوب هست که خیلی در مورد روش یادگیری و میزان یادگیری گرامر و این چیزا نظر قطعی ندیم چرا که بهتر هست یه فرد متخصص در زبان انگلیسی نظر دقیق بده… اتفاقا من با دوستان صاحب نظر در زبان انگلیسی (چه در آموزشگاه و چه در دانشگاه) صحبت داشتم و خیلی تاکیید داشتند که گرامر انقدر مهم نیست (تسلط به گرامر در حد دوران دبیرستان کافیه)…
من فقط یه نرم افزار جعبه لاینتر رو معرفی کردم.
با اجازه تون این موضوع رو با فرمایشات آقای محمد رضا شعبانعلی عزیز که تسلط بالایی در مکالمه زبان انگلیس دارند به پایان میرسونم:
تجربه‌ی من در آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

من به شما پیشنهاد می کنم دوباره برید به دوره نظری به کتاب هارو تهیه کنید و بخونید ببنید شما اصلا در اون سال ها چی یاد گرفتید؟ حتی کلمه هم درست درمون یاد نگرفتید هادی جان بنده هم مثل خیلی ها فکر می کردم که اصلا نیازی به دستور ندارم .وقتی وارد این موضوع شدم هم کلاس خصوصی گرفتم هم زبان کده همزمان هر روز از وقت منو می گیره متوجه شدم هرکی برای خودش یک حرفی زده .

شما وقتی نتونی جای فعل و فاعل جای قید و کدوم زمان هست یا بست دادن دو جمله یا استفاده کردن از کلمه موصولی یا پرسشی و همینطور مصدر رو تشخیص ندی اصلا نمی تونی یک جمله ساده رو بسازی

بله همه ما هایی که پشت کامپیوتر نشستیم می تونیم به یک خارجی بفهمونیم منظرمون چییه مثل اینکه دو سه روزی برای همایش ضد ایدز بریم ت-ایلند بله ولی اگر محیط آکادمیک هست یا محیط رسمی هست به نظرم صحبت افرادی که شما ازشون مشورت گرفتید زیاد جالب نیست

کسی نگفته آنکی بده اتفاقا بنده هر روز ازش استفاده می کنم . یعنی کافیه بخوام یک جا لم بدم سریع آنکی می یاد بالا و مرور می کنم . منظور این بود برای فردی که حتی موارد اولیه رو آشنایی نداره چه آنکی یا حتی فلش کارت ۵۰۴ فایده ای نداره .

بیشتر در حد صحبت بوده و مطمئنن بنده که در این موضوع جایگاهی ندارم این صحبت هارو از خودم در نیاوردم چون حرفه بنده نیست بلکه از مشورت هایی سر رشته گرفته که جایگاه علمی بسیار بالایی داشتن و دارند و این کارو در ۷ الی ۸ ماه گذشته بهم ثابت کردند که علاوه بر اینکه دستور انگلیسی مهمه مهم تر از اون دستور زبان فارسی هست که من فکر می کنم مشکل بنده و خیلی هایی دیگه که مثل من هست و آمیانه صحبت می کنیم ندونستن دستور زبان فارسی هست کافی هست شما بخواهید در یک سال نیم زبان رو خصوصی تمام کنید متوجه می شید که چطور دستور زبان فارسی که در دوره مدرسه بهمون خوب یاد داده نشده یا خوب یاد نگرفتیم چطور آدم رو پرت می کنه در منجلاب !!!

## ** نقش گرامر در یادگیری زبان انگلیسی**

کمتر فارسی زبانی را می‌بینید که بتواند گرامر زبان خودش را توضیح دهد. هنوز هم تفاوت ماضی استمراری و حال ساده و ماضی بعید و … را خیلی‌ها نمی‌دانند.

به نظر می‌رسد یادگیری گرامر به صورت مجموعه‌ای از فرمول‌ها، کاری زمان‌بر و کم خاصیت باشد. ضمن اینکه به شدت فرّار محسوب می‌شود.

ما در زبان مادری خودمان، گرامر را از روی زشتی و زیبایی جملات می‌فهمیم: «دلم خواهد خواست برویم ساندویچ می‌خوردیم!» جمله‌ی نادرستی است. نه فقط به دلیل عدم تطبیق زمان افعال. بلکه به دلیل اینکه این جمله «زشت» است و ما تا کنون آن را ندیده‌ایم.

من برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی از اول راهنمایی تا امروز، روزانه یک پاراگراف متن انگلیسی را از روی کتاب یا مجله یا اینترنت، بازنویسی می‌کنم. با این کار به تدریج ذهنم قضاوتی در مورد زشت و زیبا بودن جملات پیدا می‌کند که می‌تواند در درست‌تر حرف زدن کمکم کند. منبع: mrshabanali.com

شهریار جان (@shahryarjb) سلام :rose: از پیامتون خیلی خوشحال شدم…
شهریار عزیز به قول دوستمون آقای شعبانعلی ما قواعد زبان خودمون رو هم بلد نیستیم! ماضی نقلی و استمراری و قید و …!

باور بفرمایید من از مدرسه هیچی یاد نگرفتم الفبای فارسی و انگلیسی و ریاضی رو هم خانواده یادم دادن! همینطور هیچی هم یادم نمونده…
شهریار جان من فکر می کنم این موضوعات به مرور و در اثر تکرار در مکالمه به دست میاد.
رشته من زبان انگلیسی هست البته مهارت من در مکالمه خیلی معمولی هست ولی در حدی بلدم که بتونم گلیم خودم از رو آب بکشم بیرون! نمایشگاه هایی مثل تلکام, الکامپ و … فرصتی خوبی پیش میاد که من بتونم با دیگران مکالمه داشته باشم از کشورهایی مثل آلمان, کره جنوبی, هند و … افرادی برای فروش محصولات میان. من چیزای زیادی از گرامر بلد نیستم ولی تقریبا پا به پاشون می تونم حرف بزنم (البته نه به اندازه هندی ها! و ۱۰۰ برابر بهتر از کره ای ها!) با نهایت احترامی که براتون قائلم من نمی تونم باهاتون موافق باشم. یه انگلیسی زبان Native هم (مثل ما) به گرامر خودشون تسلط کافی ندارن همون طور که ما نداریم. من نمی گم گرامر اصلا نباید خوند ولی واقعا تا سطح basic کافیه…

در بالاتر بنده هم خدمتون عرض کردم که باید موارد پایه یاد گرفته بشود

یعنی حداقل موارد مثل:

باید یاد گرفته بشه واقعا من نمی تونم درک کنم چطور یکی بدون اینکه اینارو بلد باشه چطور می تونه صحبت کنه.

من یک چیزی رو هم یا گرفتم

راه پیشرفت دیگران حتما نمی تونه راه پیشرفت ما باشه . بنده به خودم می گم جسارت به دوستان نباشه . ما همیش در این سال ها مثل خودم در مدرسه چه اشتباه چه درست فقط خواستیم از یادگیری در بریم یک نمره ای بگیریم این مشکل سیستم هست ولی یک بار هم شده حداقل برای یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگیری بیاییم وقت بزاریم مخصوصا ما کامپیوتری ها .

یک بار هم شده بر اساس کتاب های درست که تمام اسکیلز هارو پوشش می ده و همزمان می بره بالا با کمک از یک معلم خوب حرفه ای در اون زمینه , این مرحله رو به اتمام برسونیم ولی از فناوری کتاب ها و … به هیچ عنوان فاصله نگیریم .

متاسفانه نبود اشراف نسبی روی دستور زبان خودمون و یاد نگرفتن اون در دوره مدرسه متاسفانه خیلی مارو عقب می اندازه یکی مثل من که وارد پروسه فشرده یادگیری می شه چرا نباید بدونه از نظر دستور زبان که فلان چی در جمله هست, دقیقا چییه ؟

بنده هم با هم صحبتی با شما خوشحال شده ام. البته باز به هدف دوستان بستگی داره به قولی می خواند یک چند روزی برند مسافرت یا می خواند برند یک دانشگاه …

بحث گرامر که شد من یه سری ویدئو از شبکه جم توی یوتیوب دیدم با اسم یادگیری آسان انگلیسی
چندتاشو که دیدم از صفر استارت زده بود و برای هر جلسه یه موزیک و یه تیکه فیلم و یه تیکه طنز و توضیحات بود
خیلی کامل و عالی بودن

دوستان :rose: و :first_quarter_moon_with_face: سلام خوبید؟ :owl:
همونطور که اطلاع دارید یکی از بهترین روش ها برای تقویت زبان انگلیسی خوندن کتاب (مخصوصا کتاب های داستان کودکانه :relieved:) هست.
اصلا فراموش نکنید که بخشی از زمانتون رو به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص بدید :slight_smile:
چند تا سایت کاملا رایگان خیلی خوب و drm free رو خواستم خدمتتون معرفی کنم:

loyalbooks: شامل کتاب های صوتی + متن کتاب (به صورت فایل epub هست). می تونید همزمان صوت رو گوش بدید و epub رو هم از روی کتابخوان مطالعه بفرمایید. (آلیس در سرزمین عجایب :mouse: و پینوکیو :lying_face: و کلی داستان قشنگ داره)

epubbooks: فقط کافیه توی سایت ثبت نام کنید و بعد از اون همه کتاب ها براتون رایگان خواهد بود. این سایت فقط شامل کتاب های pdf و epub هست.

internet archive: یه سایت رایگان که آرشیویی از کتاب ها, موسیقی ها, فیلم های موجود در اینترنت رو می تونید پیدا کنید (اگه وقت بزارید چیزهای خوبی پیدا می کنید)

storynory: بریم به سراغ اصل قضیه… توی این سایت کلی داستان و شعر قشنگ رو به همراه متن و صوت به صورت آنلاین ببینید. اگه مشکل بی خوابی دارید حتما ترانه هاش رو قبل از خواب گوش بدید :hugs::grin:

1

من با @shahryarjb کاملا موافقم، میشه زبان رو همینجوری هم یاد گرفت اما با دونستن بیسیک گرامر خیلی خیلی زودتر جلو میریم و با سرعت باور نکردنی زبان رو یاد میگیریم. من حد اقل توی سه چهار تا زبانی که یاد گرفتم این بهم ثابت شد و در یاد دادن به دیگران هم تجربه مشابهی داشتم.

بخصوص برای انگلیسی کافیه ۷ یا ۸ ساختار ساده رو با درک part of speech خیلی ساده یاد بگیریم و در مدت کوتاهی میتونیم ازشون استفاده کنیم. بعد یواش یواش بقیش به صورت طبیعی درست میشه.

اگر فرصت شد یه جدول برای اون چند ساختار ساده میدم همینجا

اینکه میگن همه وقتتون روی گرامر نباشه به این دلیله که باید گرامر و سخن گفتن در کاربرد اون نکته گرامری که در حال یادگیریش هستیم در کنار هم باشه و ساده و روان جلو بره، یعنی یکدفعه پیچیده نشه که بعد به راحتی با یکم کار کردن تبدبل به second nature بشه

سلام.

برای زبان انگلیسی :‌

من خودم فقط از ۲ منبع استفاده کردم در ۱۵ سال گذشته. البته قبل این ۲ مورد یکم به طور خلاصه (شاید حدود ۲ یا ۳ ماه) کتاب های رایجی که تو آموزشگاه های زبان تدریس میشد رو خواندم. ولی خب اصل کار این ۲ مورد بوده برای من :

• ترکیب بی نظیر Wikipedia و Google Translate !
    شاید عجیب باشه ولی من با همین ۲ تا انگلیسی خودم رو به سطح خوبی رساندم.
    انسان ها اکثرا فکر میکنن حتما هرچیزی که گران قیمت باشه تاثیرشم بیشتره، ولی من با همین ۲ تا و خواندن و ترجمه کردن (و فهمیدن) ۳۰ یا ۴۰ جمله مختلف از مقالات مختلف در روز بعد از شاید ۱ سال دیگه به Google Translate نیازی نداشتم.
    ممنون از یکی از استاد های دانشگاهم که این راه رو به من نشان داد.

• دیالوگ های EnglishPOD
    بعد از روش اول و گذشت چند سال من تو زمینه Writing و Reading خیلی قوی شده بودم ولی تو Speaking و Listening خیلی مشکل داشتم، مخصوصا در Speaking.
    استفاده از Podcast های EnglishPOD خیلی کمک کرد.
    تعداد Podcast هاش خیلی زیاد بود ولی واقعا سطح Speaking و Listening من رو خیلی بالا برد، بیشتر از اون چیزی که فکر میکردم.

مورد اول که رایگانه، مورد دوم هم راحت برای دانلود پیدا میشه.

نتیجه این ۲ مورد هم شده یه نمره 8.5 در IELTS و چند سال زندگی بی دردسر در مورد صحبت با انگلیسی زبان ها و کتاب و مقاله و خلاصه هر چیزی که به انگلیسی احتیاج داره.

برای برنامه نویسی :

در این باره مفصل تو جواب به سوال های دیگه نوشتم ولی خب به طور خیلی خلاصه :

• مهمترین چیز داشتن یه پایه خیلی قویه، هرچه قوی تر باشید در اینها به نفع خودتانه.
    داشتن مهارت در اینها خیلی مهمه :
    Discrete Mathematics
    Algorithms & Data Structures
    Computer Organization
    Operating Systems
    Computer Networks
    مفاهیم Analysis و Design و Implementation یا همون پروسه ی Software Development
    و . . .

• بعد از بدست آوردن یه پایه قوی هم به نظر من بهتر اینه که در یک زمینه تخصص پیدا کنید و توی اون زمینه از بقیه متمایز بشید.
    زمینه هایی مثل :
    Artificial Intelligence
    Biocomputation
    Computer Engineering
    Software Engineering
    Theory یا یه جورایی خود همون Computation
    Graphics
    Human Computer Interaction یا HCI
    Systems
    Networks
    Security
    و . . .

منبع برای زبان که گفتم ولی برای برنامه نویسی هم تو جواب های دیگم منبع هستش و هم راستش حوصله نداشتم منبع بگم برای این همه موضوع :wink: ، حتما این پست رو به روزرسانی میکنم بعدا.