بهترین فریمورک جاوااسکریپت جهت طراحی فرانت اند؟

javascript

سلام خدمت همه ی دوستان

من چند سالی هستش که در حال طراحی و ساخت اپلیکیشنهای وب هستم و بخش فرانت اند رو به روش سنتی یعنی با js , jquery انجام میدهم.
سوال من خدمت شما دوستان اینه که با توجه به اینکه کتابخانه های جدید زیادی که امروزه وجود دارند که جایگزین پیچیدگیهای روش سنتی و قدیمی بشه! کدام یک بهترین انتخابه؟:thinking:

البته دایره ی بحث رو یک مقداری کوچکتر کنم
بین ۳ کتابخانه زیر کدام یک بهترین گزینه است؟

1. angular js
  2. react js
  3. vue js

ممنون و سپاسگزارم از همه ی کسانی که وقت با ارزشون رو صرف جواب دادن به من میکنند :slightly_smiling_face:

من با Vuejs کار نکردم اما نکات جالبی در موردش شنیدم. اما بین اون دوتای دیگه قطعا reactjs

Angular رو اصلا پیشنهاد نمیکنم، خود گوگلم نمیدونه Angular بلاخره چیه :joy:، خیلی ها در حال رفتن به سمت Vue هستند که خیلی تمیز و سادست

vue.js :slight_smile:

هرکار می کنید فقط انگولار نزنید . بنده خدا گوگل فکر کنم به دوتا مهندس راه ساختمان پول داده گفته برو داکیومنت بنویس . بعد به نون وایی محلشون هم مسئولیت رلیز نسخه هارو هدیه داده که هر روز یک رلیز دارند که با دیروز فرق می کنه.

من با ویو و ری اکت کار کردم در حد خیلی ابتدایی ولی ری اکت بیشتر فهمیدم و لذت بردم

بحث سلیقه هم مطرحه …

منم ری اکت و انگولار اوایل ورودم به حیطه js کار کردم … از جفتشون بدم اومد :joy:
ری اکت رو بیشتر بخاطر اینکه داخل js … باید html بنویسی و رندر کنی :neutral_face: ولی ویو اسکوپ منظم و جدایی داره …

بازم بحث راحتی مطرحه … وگرنه همشون امکانات همدیگه رو دارن … …

دورشم که باید کلا بکنی همشو وگرنه دلدرد میاره

البته امکان این هست که jsx به صورت تمپلت در بیاد

فک نکنم بین ری اکت کارا این کار عمومیت داشته باشه … اکثرا همون رندر میکنن …

البته اینم بگم ک امکان استفاده از این مدل ری اکتی تو ویو هم هست … یه فانکشن داریم به اسم render :slightly_smiling_face:

منظورم از از تمپلت به صورت کامپوننت بود نه literal, بله فرمایش شما درسته template literal زیاد مناسب نیست

اینکه کدومش برای شما بهتره کاملا به هدفت بستگی داره که میخوای آخرش چیکار کنی؟ پروژه ات کوچیکه یا بزرگ؟! میخوای استخدام شرکت بشی یا پروژه شخصیه و …
الآن vue خیلی محبوب شده و به قولی دوربینا روش زومه اما پروژه ات بزرگ که بشه باهاش به مشکل برمیخوری برعکس Angular به خاطر مدل mvc ای که داره و اجبار استفاده از چهارچوب کاریش پروژه ات هر چقدر پیشرفت کنه میتونی راحت جلو ببریش و react هم تقریبا مثل angular با بزرگ شدن پروژه کمتر ممکنه به مشکل میخوری
در کل فاکتور برای مقایسه زیاده ولی شخصا در حال حاضر react رو ترجیح میدم

من با دوستمون جناب @lucifer موافقم ، VueJs خیلی ساده و آسونه و فوقش تو یه هفته باهاش اوکی میشی اما هرچقدر بزرگتر بشه همونقدر هم برات دردسرمیاره و یکی هم چون مجبورت نمیکنه تو چهار چوب خاصی کار کنی ممکنه بعدا دردسرهایی رو پیش بیاره(البته برای من اینطوری بود) ، مثلا من الان پروژه ای داره که یه صف خیلی طولانی از :

method: {
func1: ....
func2: ....
func3: ....
func4: ....
func5: ......
,............
}

درست شده و واقعا میترسیم بهش دست بزنم ،حالا بعضی جاها خدایی نکرده زبونم لال آدم جاهلیت کنه جی کوئری هم استفاده کنه کارش تمومه

ممنون از نظرات همه‌ی دوستان مخصوصاً @lucifer و @mortezaKcode

ساخت وبسایت داینامیک (بدون لود دوباره مرورگر)

خب یه نامگذاری درستو حسابی برا فانکشنات بزن :neutral_face:
فک نکنم علی بابا انقدرا کوچیک باشه … ک میگید برا پروژه بزرگ مناسب نیست . .

ما هم یه پروژه داریم … نزدیک به 25kخط کد ویو زدم … آخراشه …

بستگی به مهارت شما به ابزار و اصولی ک رعایت میکنید خودتون(clean Coding , Arch , design patterns , documenting ,…) داره …

در ضمن . ویو الگو داره … MVVM … صرفا میزان creativityاش بالاست و دستتونو باز میزاره …

این اجبار معماری برای من واقعا عذاب آور شده تو پروژه بزرگ … احتمالا بعد از اتمام پروژه اخرم … از جنگو مهاجرت کنم روی فلسک . .یا یه میکروفریم ورک دیگه …

گفته های شما درسته اما 25k خد کد اونم با Vue واقعا جالبه ای کاش میشد دید ، نام نامگذاری اینجا مثال زدم وگرنه تو واقعیت فرق فوکوله ،والله اجبار معماری عذاب آورده هیچکس دوست نداره اما بودنش از نبودنش خیلی خیلی بهتره (به یه وبسایت بزرگ فک کن که با pythno pure نوشته شده و برنامه نویس بعدی قراره تغییرش بده)

اجبار معماری برای کسایی ک از معماری نمیدونن . و یا اولشن مناسبه . .

من خیلی مجبور به دستکاری تو سورس خود جنگو شدم . بخاطر تحمیل هایی ک میکرد . و البته برای نوشتن اپ چه ساده و کوچیک و چه بزرگ و scalable مجبورم رو همون معماری کار کنم … این اذیت کنندس . وقتی معماری ها و دیزاین پترن های بهتر و قوی تری میبینم… البته نظر منه …

والا خود من یه فریم ورک کوچولو دارم بیشتر دوست دارم با اون کار کنم اما اگر برای خودت کار نکنی به قول شما “معماری اجباری” یه مزیت بزرگه حالا شاید برنامه نویس اذیت بشه اما برای شرکتی و … که کار میکنی این خیلی خیلی مناسبه ، بحث دونستن یا ندوستن نیست اتفاقا الان ما یه پروژه بزرگ داریم که کسایی نوشتنش دیدگاهی مثل شما داشتند و الان که افتاده دست ما بیشتر شبیه رمز گشایی و پیدا کردن چیستانه تا توسعه و ارتقا و اگر همون اول بر اساس چهارچوبی که فریم ورک تعیین کرده کد میزدن الان انقدر دردسر نداشتیم ، باید اینم در نظر بگیری ممکنه برنامه نویس قسمتی بره زیر کامیون فوت کنه و پس فردا کسی که قراره بجای اون کار کنه حداقل مثل ما رمز گشایی نکنه و جدول حل نکنه ، انگولک فریم ورک و کاستومایز کردنش هم تا مجبور نشی کار خوبی نیست نمیگم مستندات قوی بزاری تا بعد یه سال حداقل خودت یا کس دیگه ای بدونی چیکار کردی ، فکر کنم یکی از دلایلی که فریم ورک ها هستند همین مسئله هست و ربطی به دونستن یا ندونستن معماری نداره البته نظر شخصی منه و ممکنه دوستان نظر دیگری داشته باشند (اعتبارسنجی ورودی ها رو در نظر بگیرین ، هر کسی میتونه با سلیقه خودش بنویسه و در گذر زمان ممکنه حتی خودش هم نتونه بخونه اما درچهار چوب خاصی که فریم ورک یا … مجبورش میکنه کد بزنه کدی که تولید میشه بعدا خودش یا هرکس دیگه ای هم میتونه براحتی بخونه و مجبورنیستن فایل به فایل خط به خط رمز گشایی بکنن و تست کن، البته اعتبار سنجی مثال بود و شامل هر چیزی میشه)

منظورم زدن یه معماری کاستوم و فضایی نبود دوست عزیز: )))

دیزاین پترن هم فقط MVC نیست! … Nتا دیزاین پترن و معماری مختلف موجوده . ک برای موارد مختلف میتونه استفاده بشه . .

بله داکیومنت نویسی . جزو واجبات محسوب میشه . مواردی ک تو پیام اول هم گفتم .
Clean Coding و ,

:slight_smile: والا برادرکلا منظورتون نمیگیرم اما اگراز معماری های فعلی و چهارچوبایی که محدودت میکنن ناراضی هستی و به قول خودت معماری ها و دیزاین پترن های بهتر و قوی تر و n تا میبینی با همونا یه چیز جدید بزن کارتو بنداز قربونت برم خب این که دعوا نداره :wink: