فرانت اند با طعم پایتون

با سلام خدمت همه عزیزان

تو کامیونیتی جنگو چند روز پیش بحث جاوا اسکریپت و فرانت اند پیش اومد و یک صحبتی با دوستان داشتیم

یکی از دوستان توصیه کرد تا تاپیکی برای معرفی فریم ورک محبوب و زیبای VUE.JS ایجاد کنم و راجبش توضیح و آموزش بدم … تا دوستانی که میخان فرانت اند بزنن برای وب اپ هاشون .و دل خوشی از جاوا اسکریپت ندارن متمایل بشن : D

با خودم فک کردم قبل از اینکه اون تاپیک رو ایجاد کنم … اول ارادتم رو به پایتون و بکند کارا نشون بدم:smiley: تا بعد برسیم به جاوا اسکریپت

بعد از سال ها فول استک دولوپر بودن و پروژه های متعدد … به شخصه به این موضوع واقفم که
استفاده از چند زبان بصورت همزمان … productivity رو میاره پایین و هزینه سویچ و دیباگ و ایجاد اپلیکیشن برای دولوپر(از نظر زمانی و زحمت) بالاست همچنان …

یکی از نکات کلیدی productivity خوب . استفاده از زبان واحد هست … و چه زبانی بهتر و زیباتر از پایتون:))

کتابخونه ها و فریم ورک های زیادی برای پایتون برای فرانت زدن وجود دارن … که برخی از اونها ترنسپایلر هستن … یعنی کد پایتونو به js تبدیل میکنن … و بعضی دیگه با خود js ایجاد شدن و همون سینتکس پایتونی وارد براوزر میشه … و بعضی ها هم بصورت وب اسمبلی هستن …

لیست معروف ترین ها :
PyJS
Transcrypt
PyScript/Flexx
Brython
Jaspy

PypyJS
PNaCL

از بین اینها مورد علاقه های من Flexx و Transcrypt هست … یعنی خیلی کامل تر از بقیه هستن و از بین این دوتا … Flexx خیلی ساده و زیبا و پایتونی تر هست … ترنس اسکریپت یکم پیچیدس … اما اون هم کامله و حتی قادره خروجی ES6 به شما بده …

فلکس کامپوننت های آماده و زیبایی داره …
داکیومنت فلکس

برایتون (Brython) با جاواسکریپت نوشته شده … و شما میتونید سینتکس پایتونی رو مستقیم تو براوزر استفاده کنید … اما حجم زیادی داره!!(اخرین بار ک چک کردم 500kb بود)

Pyjs هم سینتکس روونی داره

PyPyjs یه تلاش نیمه موفق برای بردن پایتون به حیطه وب اسمبلی هست (بشدت سنگینه اما بعد از لود و اجرا … خیلی سریع) و هنوز جای کار داره …

PNaCL مختص کروم هست … و فک نکنم بدرد همه بخوره …

و از همین تریبون هم اعلام میکنم ک … Rust هم وارد حیطه وب اسمبلی و جنریت فرانت شده … و دستی بر آتش داره :smile:

فریم ورک yew راست … خروجی وب اسمبلی میده و مثل اینکه ری اکتی هم هست …

اینم وباسمبلی خالصش

موفق باشید تا تاپیک های بعدی :wink: :blush:

8 پسندیده

در مورد YEW نمیدونستم، بنظر خوب میاد. هرچی خوبی از راست بگی راست گفتی :wink:

1 پسندیده

واقعا راست شگفت انگیزه:)
سر فرصت باید کلی از اپ های reuseableامو ک مکرر تو پروژه هام استفاده میکنم … به راست سویچ بدم …

1 پسندیده

واقعا عالیه، گاهی حس میکنی کمپایکر داره بهت کدنویسی یاد میده.

1 پسندیده

من بعد از maven جاوا و pip پایتون … دیگه بعید میدونستم پکیج منیجر و assistant فوق العاده پیدا کنم … cargo نظرمو عوض کرد:)) واقعا حرف نداره

1 پسندیده

خیلی پیچیده تر حالت عادی نیست ؟
https://transcrypt.org/examples

بی صبرانه منتظریم :smile:

1 پسندیده

پیچیده تر نیست ؟ :grin: خب استفادش کنید

چشم:) یکم مشغله هام کمتر بشن … شاید یه سری کامل تونستم برا vue.js بسازم … همراه جنگو … دوس دارم بصورت ویدیو باشن . .بنابرین به این زودیا دلتونو صابون نزنید :joy:

1 پسندیده

قسمت VueJs خفن تر بید :):sunglasses:

1 پسندیده