کلوژر بدون جاوا

clojure

سلام دوستان
آیا برگ برنده ی کلوژر جی وی ام هست ؟؟
اگر کلوژر رو با مثلا llvm پیاده سازی کنن به کار باهاش ادامه میدین یا نه؟؟

سلام،
JVM امکانات زیادی داره و با توجه به دسترسی به کتابخونه های جاوا در کلوژر میشه گفت تاثیر زیادی در فراگیر بودن کلوژر داشته. اما دلیل اصلی موفقیت کلوژر بیشتر سادگی، هوشمندانه و قابل اعتماد بودن زبان کلوژر هست که همون lisp ه. البته موارد زیاد دیگه ای هم وجود داره. JVM تنها تارگت کلوژر نیست، .NET و JS هم هستند. CLR و ClojureScript

کار کردن با لیسپ اعصاب و ذهن آدمو نوازش میده و آرامش خاصی به من دست میده بعدش.

Clojurescript داره خودش به تنهایی داره به یه زبان بسیار عالی تبدیل می شه. زبانی که به js کامپایل می شه اما برخلاف بقیه زبانی هایی که به js کامپایل می شن، یه زبان کامل با ویژگی های خاص و بی نظیر خودش هست.

@lxsameer @lxsameer

خیلی خیلی ممنون بابت پاسخ هاتون مثل همیشه عالی و کامل بود

من سوالم رو بد پرسیدم در واقع سوالم این بود که آیا اگه clojure به خاطر بستر(ها)ش محبوب شده که @toomaj جوابشو دادن

حالا دو سوال دیگه دارم اگه برای clojure یک کامپایلر خود میزبان (self-hosted compiler) بنویسن شما آیا از این کامپایلر کامپایلر استفاده میکنین یا از jvm-based ؟؟؟؟ (java interop هم نداره این کامپایلر جدید)
آیا فکر میکنین که این پیاده سازی جدید بتونه با زبون هایی مثه rust یا go رقابت کنه ؟؟

خیلی خیلی بستگی به اون کامپایلر داره. اگر امکانات و طراحیش به قدر خوب باشه که بصرفه از JVM بیای بیرون شاید این کار رو بکنم. اما همچین برنامه ای تو آینده کلوژر نیست