درخواست معرفی کتاب برای یادگیری جاوا

java

سلام دوستان
من جاوا رو تا الآن در حد مبتدی با ویدیو هایی که از فرادرس خریدم یاد گرفتم
اما مطمئنن چیزی که من الآن از جاوا میدونم 1 درصد کل جاوا هم نیست
برای همین به منابع دیگه ای مثل کتاب مراجعه کردم
رفتم از کتابخونه دانشگاه دوتا کتاب امانت گرفتم
یکی مرجع کامل آموزش جاوا نوشته جعفر نژاد قمی که مال سال 80 هست
یک کتاب هم برای برنامه نویسی وب که اونم توی توضیحات اول کتاب گفته برای برنامه نویسی جاوا به ویندوز 95 نیاز دارین (دیگه خودتون ببینید چه قدر کتاب قدیمیه)
کتاب ترجمه شده برای آموزش جاوا نیست که جدید باشه؟؟؟

تلاش کنید کتاب انگلیسی بخونید ترجمه ها یا قدیمیه یا کلی غلط داره یا هردو
این چندکتاب خوب جاوا و برنامه نویسی

Java SE8 for the Really Impatient
Effective Java
Java 8 in Action Lambdas, streams, and functional-style programming

Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software
Refactoring: Improving the Design of Existing Code

هدف شما از یادگیری Java چیه؟

سلام
من ترم دو رشته مهندسی کامپیوتر هستم
و کلا از خیلی وقت پیش علاقه داشتم به برنامه نویسی
جاوا رو برای این یاد میگیرم که خیلی به درد میخوره
اندروید استودیو
و ویندوز و مک و لینوکس
و اپلت ها
شعار جاوا WORA
write once run anywhere

من فقط باید این مبحث رو بگم این صحبت فقط بدرد نرم افزار های کوچیک می خوره یکمی بزرگ بشه باید این مورد رو انداخت سطل آشغال

پروژه های کوچیکی مثل gmail و ebay و amazon و بخش اکانت youtube منظورتونه دیگه؟؟

شما می گید نرم افزار تحط کامپیوتر مثلا مک بزنی روی ویندوز جواب بده بعد روی لینوکس . بنده اون مدنظرم بود نه پروژه هایی که وب اپلیکیشن هستند .

بعد شما خودتون رو با ebay با هزاران برنامه نویس مقایسه می کنید ؟ اینجوری فیسبوک هم از php استفاده کرده شما برید یکی مثل اون بزنید

تخریبی پاسخ ندیم :grin: برادر . یک نرم افزار زدن و روی همه سیستم عامل ها جواب بده برخی مواقع اصلا ارزش نداره و هزینه بر و زمان بره . مثل اینکه اراده کنیم ری کت نیتیو دیگه نیازی به زبان swift نمی زاره توی ios

یا مثلا یک سایتی که با جوملا می شه در سه روز زد بیاییم با جاوا در ۱۲۰ روز بزنیم .

یک نکته ی کنکوری : اون شرکت ها از چند زبان مختلف استفاده میکنند و فقط به یک زبان متکی نیستن
یک نکته ی کنکوری تر : این که شرکت ها از چی استفاده میکنن وحی منزل نیست شرکت ها با توجه به نیازشون و توانایی های نیروهایی که دارن یا میتونن بگیرن تصمیم میگیرن برای حل مشکلاتشون از چی استفاده کنن و حتی بعضی وقت ها که ابزار مناسب رو پیدا نمی کنن ابزار جدیدی بسازن مثل go و rust

و بعدشم هم تقریبا تمامی دلایلی که درباره ی جاوا نام بردین کم و بیش تو زبان های دیگه هم هست

JVM خیلی نکات مثبت زیادی داره. اما حتما نیاز به جاوا نیست زبان های مدرن و بهتری هم هستند که روی JVM کار می کنند.

نکته بعدی هم با کانتینر ها تقریبا هر زبانی رو هر جایی می شه اجرا کرد و این دیگه برای JAVA برتری حساب نمی شه.

اما دوست عزیزم. یه تجربه شخصی رو خدمتت عرض می کنم. من تو این ۱۰ ۱۵ سال خیلی ها رو دیدم که نرم افزار کار می کنن. از همه سن و فرهنگ و سیستم عاملی. توی همه این ها دو دسته بودند که همیشه خیلی ضرر کردنشون رو دیدم. یکی دسته ای از افراد که C# و ویندوز استفاده می کردن و دسته دوم اونایی که Java کار می کردند. اما نه بخاطر زبان یا سیستم عاملشون، بلکه به خاطر باور های اشتباهشون.

چیزی که بین این دو دسته مشابه هست، غیرت بی جا به اون زبان یا تکنولوژی هست که باعث می شه هیچ وقت پیشرفت نکنن. من کسی رو میشناسم که ۱۵ سال هست جاوا کار می کنه تو این زمینه هم کارش عالیه همه همیشه تو همون سطح مونده و پیش رفت نکرده. از فن اوری های مدرن چیزی نمی دونه، از دنیای بیرون جاوا کامل بی خبر هست.

بهتون پیشنهاد می کنم به هیچ زبانی غیرتی نگاه نکنید. جاوا خوبی داره بدی هم داره. همه زبان ها و ابزار ها همین هستند. تقریبا از هر زبانی یه سری شرکت بزرگ استفاده می کنن. اما همه اونا توجیه خودشون رو دارن و مطمئا برای انتخایشون هم دلیل. دلیلی که بنا به نیازشون هست.

من در مورد کتاب جاوا هیچ ایده ای ندارم که چی می تونه خوب باشه اما خیلی پیشنهاد می کنم که قبل از پریدن تو این استخر، دوباره فکر کنی و زبان های مدرن تر رو هم یه نگاهی بندازی

بله، دقیقا دلیل سوالی که پرسیدم همین بود که سمیر خیلی کامل گفت :+1:

سلام
خیلی ممنون از راهنمایی های دوستان
خوب میدونید علت اصلی یادگیری جاوا برای من اندروید هست
و با خودم گفتم من که حالا دارم جاوا رو برای اندروید استودیو یاد میگیرم
بیام یه دفعه ای ازش برای برنامه نویسی وب و … هم استفاده کنم

در این مورد من بشدت بهت ReactNative رو پیشنهاد می کنم. که برای استفاده ازش Javascript باید بدونی که جزء جدایی نا پذیر وب هست. باهاش موبایل Android و iOS رو راحت می تونی هندل کنی. وب هم می تونی بسازی. سرور ساید هم ساپورت می کنه. خیلی هم آسون تر یاد گیریش.

React واقعا کمک بزرگیه حتی اگر در سرورساید استفاده نشه و منم پیشنهاد میکنم روش کار کنید اما یک زبان و فناوری دیگه که خیلی در حال فراگیر شدن هست بخصوص برای اندروید Kotlin هست، اگر جاوا در زمینه اندروید خیلی برات مهمه یه نگاهی بنداز.

پیرو صحبت های توماج عزیز برای kotlin می تونی این پلی لیست ۶ ویدیویی رو هم ببنی

این آقا در ساخت اپلیکیشن های ios بی نظیره در زبان swift

راستی من نظرم اینکه هیچ چیزی بهتر از swift نمی تونه توی ios اپ بزنه و استفاده از ری اکت نیتیو حتی برای پروژه های کوچیک هم به نظرم مناسب نیست . سرعت بد و همینطور حجم زیاد و ارور های زیادی همیشه دنبال ری اکت نیتیو هست .و یک طرف سادگی یادگیری swift با یک پکیج ویدیویی زیر دو ماه می تونه خیلی تو ساخت اپلیکیشن کمک کنه

البته دوستانی مثل @toomaj , @lxsameer عزیز استاد من هستند و صحبت های این دوستان خیلی علمی تر و اصولی تره من از تجربه شخصی خودم این موارد رو گفتم

اگر منظور از سرعت performance باشه خب react یکمی رم بیشتری میکشه که واقعا خیلی بد نیست، اما اپ های نوشته شده با ریکت خیلی با swift فرقی ندارند از نظر بازدهی. ولی برای iOS منم swift رو ترجیح میدم. اما فقط برای iOS و نه حتی برای osx

اگر هدف شما android development هستش Kotlin یاد بگیرید همه در android با kotlin کار میکنن یا داران از جاوا به kotlin کدتبدیل میکنند

:point_up_2::point_up_2::point_up_2::point_up_2::point_up_2::point_up_2:

جدا از وب و اینها، kotlin یه جاوا بهتر هست. منم پیشنهاد می کنم اگر فقط اندروید می خوای بری سمتش

سلام
تشکر مجدد از دوستانی که راهنمایی میکنن
عذر خواهی میکنم دیر جواب مبدم این چند روزه به شدت درگیر بودم و درگیر هم هستم البته تا شنبه
کمپ برنامه نویسی full stack وب تشکیل شده توی دانشگاه ما و 4 شنبه و 5 شنبه و جمعه از 8 صبح تا 8 شب کلاس دارم
انشاالله به زودی باید جواب سوالای من در حوزه برنامه نویسی وب رو هم بدین =))
و اما در مورد توصیه های شما من قانع شدم اما مشکلاتی هست
مثلا در مورد kotlin من قبلا هم شنیده بودم راجع به kotlin ولی منبع آموزشی ای به زبان فارسی برای یادگیریش نیست
زبان انگلیسیمم انقدری خوب نیست که از منابع انگلیسی کمک بگیرم
این مشکل در مورد زبان های جدید دیگه هم هست
مثلا زبان go که golang هم میگن
تستی که گرفته شده در پاسخ گویی به تعداد کاربر در ثانیه بهترین عملکرد رو داشته و node .js با اختلاف کمی دوم هست
الآن من حتی منبع آموزشی ای برای یادگیری این زبان هم پیدا نکردم

اصلا به این موارد توجه نکن. در کل خیلی وقت ها این تست هایی که گرفته می شه یه سری عدد هست که ملت برای اینکه خودشون یا دیگران رو قانع کنن یا اینکه حس بهتری داشته باشند تولید می کنن. عموما تست ها فاقد توجیه علمی هست و به صورت عادلانه ساخته نشده. یا مثلا سیب و چرخ ماشین رو که ربطی ندارن مقایسه می کنن. مثلا در مورد مثالی که زدین، اینکه به چند تا درخواست جواب می دن کاملا نمونه بدی هست. چون هزار یک مورد مختلف تو این زمینه مهم هست که زبان یکی از اونهاست.

اما من فکر می کنم مهمترین چیزی که باید یادبگیرید و قبل از همه این ها هم باد یاد بگیرید زیان انگلیسی هست. بشدت منع می کنم شما رو از خوندن کتاب های فارسی. اگر می خواید پیشرفت کنید و در سطوح بالا فعالیت کنید ناگزیر به یادگیری این زبان هستید