نقشه راه برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب در سال 2018

با درود خدمت شما . امروز این مورد رو در گیت هاب دیدم گفتم اشتراک بزارم بین دوستان البته لازم به ذکر هست که همه زبان هارو پوشش نداده ولی خوب بدکم نیست

اساتید در این انجمن هستند افرادی که تازه شروع کردند می تونند در همین انجمن پرسش کنند

کلیاتش بد نیست اما چیزای بیخود هم زیاد داره

سلام و خسته نباشید .
دوستان میخواستم بدونم که نظر شما در مورد ترتیب این نقشه راه چیه؟
یعنی در قسمت بک اند ، این دوستمون اومده گفته بعد اینکه زبانی رو یاد گرفتید، بعدش استاندارد ها و best practice هاش رو یاد بگیرید و بعدش هم تست نویسی رو یاد بگیرید و همچنین بعد ان یک دیتابیس رو .
و در اخر یک فریمورک رو فرا بگیرید .

حالا این جا من دو تا سوال برام پیش اومده .
1- ایا باید اون همه راه رو ابتدا طی کرد و بعد رفت سمت فریمورک ؟ یا لازم نیست؟ و یا شما چه پیشنهادی دارید؟
2- برای استاندارد ها و بست پرکتیس های زبان روبی شما کدوم منبع رو پیشنهاد میکنید ؟ مثلا پی اچ پی phpfig رو داشت .
با تشکر از همه عزیزان .:rose:

اون همه راه نیست، بنظر من نباید خیلی سخت گرفت، میتونید کمی که با زبان آشنا شدین روی فزیمورک کار کنید، خیلی از همون best practice ها توی فریمورک ها بکار رفته.
فقط یادتون باشه که هدف شما کار با فریمورک نیست، ‌فریمورک کار شما رو برای رسیدن به اهدافتون ساده تر میکنه، گاهی هم سخت تر! :hugs:

برای روبی من سه کتاب پیشنهاد میکنم
Eloquent Ruby
Ruby cookbook
Practical object oriented design in Ruby

این نمودار یه مدتی بین Web Developer ها دست به دست میشد، البته بیشتر بین beginner ها جذابیت داشت.
این نمودار بیشتر این حس رو میده که لطفا سمت Web Development نیاید، که اشتباهه.

• به نظر من اگه از اول کار برای خودت مسائل رو اینقد پیچیده کنی، کارت خیلی سخت میشه در ادامه مسیر.

• اگه من نمودار چیزهایی که یه دانشجوی پزشکی باید در ۷ سال بخوانه رو در قالب اینجور نموداری بکشم، هیچکس کنکور تجربی شرکت نمیکنه!

• اگه من نمودار چیزهایی که یه دانشجوی مهندسی نرم افزار باید در ۴ سال بخوانه رو در قالب اینجور نموداری بکشم، هیچکس سمتش هم نمیره!

• کلا اگه من نمودار چیزهایی که یه نفر برای رسیدن به X باید در Z سال یاد بگیره رو در قالب اینجور نموداری بکشم، هیچکس سمت X نمیره.

شروع Web Development اصلا به این پیچیدگی نیست، و یا اصلا به این شکل نیست که همه چی به ترتیب و پشت سر هم باید باشه، فقط مفاهیم کلی باید به ترتیب باشن.

من برای شروع Web Development، یه Roadmap دیگه پیشنهاد میدم :

برای Frontend :

• اول از هرچیزی یادگیری HTML و CSS و JS لازمه، چون در حال حاظر اینها base و پایه هستن.
  • بعد از اون هم یه Framework درست و حسابی رو شروع کن و ایقد توش ماهر شو که بشه یه نقطه قوت و برگ برنده برات.
  • جزئیات هم اتوماتیک وقتی نیاز داشته باشی یاد میگیری.

برای Backend :

• اولا که یه زبان برنامه نویسی خوب رو انتخاب کن و توش ماهر شو، حالا در سطح حرفه ای نه ولی حداقل به یه سطح متوسط رو به بالا برسان خودت رو.
  • یه آشنایی با مفاهیم Networking و Http و غیره داشته باشی خیلی خوبه.
  • بعد از اون هم، مثل Frontend، یه Framework درست و حسابی رو شروع کن و ایقد توش ماهر شو که بشه یه نقطه قوت و برگ برنده برات.

برای DevOps و غیره :

من هیچوقت خودم این کار ها رو انجام ندادم، لازم هم نبوده انجام بدم چون تخصص من نبوده.

گذشته از همه اینها، واقعیت اینه که :

• معمولا Web Developer ها یکی از این تخصص ها رو دارن، قرار هم نیست همزمان همه چی رو بلد باشن، تیم های برنامه نویسی برای همین تقسیم کار ها هستش.

• اینم یه واقعیته که Nothing great comes easily and fast.
    هرچیز خوبی زمان میبره و اگه بیای از اول کار به همه چیزهایی که باید پشت سر بزاری فکر کنی، مثل یه کوه بزرگ غیر قابل صعود به نظر میرسه و آدم سمتش هم نمیره.
    یه سری اهداف کلی در نظر بگیر و جزئیات رو بسپار به auto pilot mode !
    همه اون جزئیات به مرور زمان و به موقع نیاز، حل و فصل میشن.

همونطور که گفتم Web Development اصلا اینقدر پیچیده نیست اگه براش وقت بزاری و انتظار نداشته باشی تو ۶ ماه Facebook بسازی.
دختر خاله من ۱۱ سالشه و من بهش یاد دادم با Angular وبسایت میسازه! شاید بعدا Backend هم بهش یاد بدم!!!

درسته که باید اسپم نزاریم و از دکمه لایک استفاده کنیم ولی اینبار باید واقعا ازتون تشکر کرد واس راهنمایی هاتون. ممنون

خوشحالم که مفید بوده @taher عزیز.

تشکر کردن و ابراز خوشحالی اصلا اسپم نیست

تنها فایده اینجور رودمپ ها برایم این بوده که ذهنمو نسبت به ابزار های اون حوزه مربوطه، بازتر کنه و انتخاب ها و ابزارها را درحد تئوری و تعریف بشناسم