اسکالا یا کلوژور

درود خدمت دوستان
من روزانه کمی وقت اضافی دارم و میخوام این وقت رو صرف یادگیری یه زبون جدید بکنم
و بین گزینه های مختلف به اسکالا و کلوژور برخوردم ، یه سری مطالبم در موردشون خوندم
از جمله مزایا و معایبشون و اینکه آینده اسکالا مثل اینکه یکم تاریکه
بهرحال از دوستان کسانی که با هر دو زبان تجربه دارند میخوام که تجربیاتشون رو به اشتراک بزارن
و اینکه کدوم زبان رو بنا به چه دلایلی انتخاب می کردین و کدوم زبان فریم ورکی خوبی برای وب داره ؟
آینده هر دو زبان چجوری هست ؟

1 پسندیده

من با جفتش کار کردم و Clojure رو پیشنهاد می کنم. بشدت در مقایسه با scala ساده تر هست. فانکشنال هست به صورت شناخته شده ای. شما رو درگیر جزئیاتی که نیاز ندارید نمی کنه. بر روی CLR و JVM و Javascript هم کار می کنه. بشدت پایدار هست.

برای فریم ورک من تو کلوژر از hellhound.io استفاده می کنم.

در مورد آینده هم که فکر می کنم آینده با زبان های فانکشنال هست حالا هرکدوم مهم نیست.

3 پسندیده

سمیر جان فریم ورک وب که پرطرفداری باشه کلوژور چی هست ؟ خیلی کتابخونه براش تو جستجو هست ولی یک کامل که امکانات خوب و جامعی داشته باشه من ندیدم یک پارچه تو یک سایت باشه به صورت مثال فونیکس توی الکسیر داکیومنت و توضیحات پایه خوبی برای امکانات داره

1 پسندیده

با آپاچی اسپارک و هادوپ و … مشکل نداره ؟؟ شخصا استفاده کردین اینا رو با کلوژور ؟؟؟
استفاده از جاوا در داخل کلوژور تا چه حدی آسون یا سخت هست ؟ این استفاده کلا اسونه یا فقط تو استفاده از پکیج های خود جاوا اسونه ؟ مثلا اگر فردا بخوام یه کتابخونه بزرگ که با جاوا نوشته شده داخل کلوژور استفاده کنم چقدر به مشکل میخورم ؟
کلوژور تو نوشتن برنامه های دسکتاپ و سیستمی چه قدر دست دااره ؟؟ منظورم از سیستمی low level نیست و gui باشه و تو سیستم عامل یه سری کارها انجام بده
یا تو پردازش فایل و عکس و … ؟؟؟
یادم نرفته سرعت کامپایلش چجوریه ؟مثل اسکالا که نیست؟:cry:

کلوژر بسیار زبان ساده تریه نسبت به اسکالا و اگر هدف شما سرعت ساخت نرم افزاره کلوژر و دنبال کن
با جاوا به خوبی کار میکنه
ودر جمع استفاده از کلوژر آسان تره
اگر big data واقعا برات مهمه اسکالا در آن زمینه سکالا پشتیبانی بهتری داره چون کافکا و سپارک و با سکالا نوشتن در غیر این صورت کلوژر انتخاب کن

3 پسندیده

به علاوه یک فرق اساسی کلوژر و سکالا dynamic typing و static typing هستش و هرکدام که به نظر خودت بیشتر دوست داری طبق آن تصمیم بگیر

4 پسندیده

خیلی ممنون فریم ورک برای وب یادتون رفت ممنون میشم در اون قسمتم راهنمایی کنید بخصوص فریم ورک

1 پسندیده

من با کلوژر آشنایی ندارم @lxsameer با محیط و فریورک های کلوژر آشناست
در اسکالا play خیلی معروفه بعد برای microservice ها finatra که twitter ساخته
Finatra روی لایه اصلی نرم افزارهای Twitter به نام finagle اجرا میشه

3 پسندیده

در مورد فریمورک باید بگم که کلا سیستم Clojure متفاوت هست. اما اگر library خوب می خواین می تونی به Luminus و Yada و Pedestal و یه سری دیگه اشاره کرد.

3 پسندیده

استفاده از جاوا و هر کتابخانه ای که رو JVM کار می کنه تو کلوٰژر آسون هست. مطمئا همشون یه wrapper براشون هست که فانکشنال باشه اما اگرم نباشه استفاده مستقیم از جاوا خیلی آسون هست.

تو این زمینه ها جفتشون تقریبا جقتشون مثل هم هستند چون بر اساس جاوا هستند. التبه به سادگی می تونی از ClojureScript با Electron استفاده کنی. در کل ClojureScrpit یکی از نکاتی هست که اسکالا معدلی یا نداره یا در حد Clojurescript نیست به طور حتم.

از اسکالا خیلی سریعتر هست. و روال کار چون بر اساس REPL هست خیلی راحتتر هست. برای مثال در حال حاضر REPL من حدود ۳۴ روز uptime داره. یعنی آخرین بار ۳۴ روز پیش من کل پروژه رو کامپایل کردم. و بعد از اون کلوژر وقت فایل هایی که تغییر کرده رو on the fly کامپایل کرده و من تو REPL ازشون استفاده کردم.

3 پسندیده

به نظر من از لزوما پشتیبانی از big data نیست. از همه این ابزار ها تو Clojure هم می شه استفاده کرد. و از طرفی کلوژر هم ابزار هایی مثل Storm و Onyx رو باهاش ساختن.

4 پسندیده

ما تو محل کار از جفت این فریمورک ها استفاده می کنیم. Play کامل هست اما خیلی رو مخه ولی Finatra خیلی خوبه

3 پسندیده

بله حرف شما درسته اما چون اسکالا زبان اصلی این فریمورک هاست تمام قابلیت ها اول در سکالا به صورت کامل پشتیبانی میشه و با پرفرمنس بالاتر

3 پسندیده

بله درست هست اما منظور اینه که هر زبانی ابزار های خوبی باهاش هست

3 پسندیده