با الکسیر تا چه حدود می توان نرم افزار گرافیکی خوب برای لینوکس نوشت؟

با درود خدمت دوستان گرامی . می خواستم ببنیم کسی تجربه ای برای ساخت نرم افزار لینوکس با الکسیر دارد ؟ و تا چه حدود این زبان می تواند موفق باشد ؟

من این پست رو مطالعه کردم ولی چیز خوبی نفهمیدم

با تشکر از دوستان

2 پسندیده

الیکسیر برای ساخت نرم افزار گرافیکی ساخته نشده و کتابخانه های بسیار کم و پر دردسر داره بهتره الیکسیر و بیشتر دربرنامه های serverside استفاده کنید و با client
برنامه گرافیکی را بنویسید

4 پسندیده

کلا این بحث GUI تمومی نداره! شاید چون portable بودن مد نظر هست اما واقعا تهش چیز جالبی نمیشه.
البته خود سوال یکمی گیج کنندست چون به هر حال هر نوع نرمافزاری هم که بسازیم باید توی سیستم عامل اجرا بشه (فقط یه شوخی بود):wink:

از Rust استفاده کن :sunglasses::sunglasses::sunglasses:
http://relm.ml/relm-intro

3 پسندیده

سلام
من کمی تجربه دارم اونم بخاطر کار مجبور شدم ولی اصلا نمی ارزه و ارزشش رو نداره و با گفته سم دی ور عزیز موافقم
کتابخونه های خوبی هم براش وجود نداره ، از طرفی هم چون فانکشنال هست یکم کار کدنویسی رو تو این زمینه سخت ترمیکنه
و دلیل دیگه ای هم که من نمیدونم علتش چی بود این بود که الکسیر تو کارهایی مثل پردازش عکس و … منابع زیادی مصرفی میکنه و اصلا صرف نمیکنه ازش برای پردازش عکس استفاده کرد و خود منم نتونستم براش کتابخونه gui خوبی پیدا کنم
بهتره تو این مورد از زبان گو یا پایتون یا جاوا استفاده کنید و برای گو و پایتون کتابخونه های خیلی خوبی وجود داره و خیلی هم اسونن این زبون ها

1 پسندیده

چرا فانکشنال بودن کارو سخت میکنه؟

1 پسندیده

خب برای من سخت میکرد چون چیزی به اسم متغیر گلوبال نداری شی گرایی نداری نمیتونی یه داده رو تو یه متغیر نگه داری بعد استفاده کنی و فقط چیزی که تو دست داری state و process هست :frowning:
باید اطلاعات یه پنجره رو تو یه پروسس جدا نگه داری و مثلا به راحتی ویژال بیسیک نیست که بنویسی form.title ="" و…
از طرفی تو کارای پردازشی مثل متن عکس و … به حلقه و mutable بودن متغیر خیلی خیلی احتیاج هست و متاسفانه تو الکسیر من تو این قسمت به مشکل برخوردم :frowning: حالا شاید بگین الکسیر map و flat و for و… داره اما تو عمل اینا جای while do رو نمیده( به چندتا حلقه تو درتو فکر کنید که چندتا متغیر بیرون از هرحلقه وجود داره و هرحلقه بنا به شرایطی متغیر رو تغییر میده یا حلقه رو برمیگردونه اول و …)
نمیدونم شاید هم من تجربه کافی در فانکشنال و اینکه چطور باید مثل برنامه نویس فانکشنال فکر کرد ندارم اما برای من که واقعا سخت بود

واقعا به این صورته؟ یکمی گیج شدم میشه به جای فرض کردن یه مثال واقعی بزنی؟
واقعا در الیکسر متغیرهایی هستند که تغییر میکنند؟

خب ساده ترین مثال اینه که خارج از حوزه مثلا یک حلقه یه متغیر تعریف میکنی بعد داخل حلقه به این یه مقدار دیگه بایند میکنی و بعد دوباره پایین حلقه همون مقداری که بایند کردی رو استفاده میکنی .مثلا 128 بایت داده داری و قراره رو تک تک بایت های این داده کار کنی .برای مثال اگر بایت دوم 0xff بود حلقه 3 تا بپره جلو و اگر بایت 12 برابر با 0xfe بود حلقه برگرده اول یا اگر مثلا مجموع بایت 10 و 11 بزرگتر از 65520 بود و …
خب چیزای اینجوری فکر نکنم تو زبانی مثل الکسیر پردازششون اسون باشه .از طرفی کار نشدنی نیست و میشه اما فکر کنم منابع زیادی استفاده میکنه بخصوص رم و حتی نوشتنش هم برای امثال من کار سختی هست

2 پسندیده

این قسمت رو متوجه نشدم

1 پسندیده

برای شوخی! توی عقب و جلو پریدن حلقه یکم گیج شدم :nerd_face:
اما همونطور که خودت بهتر میدونی کلا مفهوم حلقه در FP با زبانهای imperative فرق میکنه و باید دید فانکشنال داشت

2 پسندیده

اون قسمتو خودمم متوجه نشدم احتملا میخواستم چیز دیگه ای بگم که الان یادم‌نمیاد :wink:

3 پسندیده