مقدمه ای بر پلاگین نویسی جوملا ۳

جوملا

درود خدمت دوستان و اساتید محترم .
اگر با پی اچ پی راحت هستید و تسلط دارید و همینطور نیاز دارید در سه آموزش کوتاه پلاگین نویسی جوملا را تقریبا بفهمید از کجا شروع کنید . من چند وقت پیش یک مقدمه ای بر همین موضوع در یوتیب منتشر کردم .

این آموزش بسیار ساده هست و بیشتر معرفی و تشریح پلاگین نویسی جوملا را نشان می دهد .

در کل ۱۰ ویدیو کوتاه در این زمینه هست که فکر می کنم ۳ الی ۴ تا از ویدیو ها کار شما را به صورت کامل راه بیندازد .

لینک پلی لیست مقدمه ای بر پلاگین نویسی جوملا به شرح زیر می باشد :

اگر می خواهید با جوملا در زمان کوتاه آشنا شوید مجموعه ویدیو های زیر را ببنید. در این ویدیو ها به صورت کوتاه هر بخشی رو توضیح دادم که می تونه برای مقدمه پلاگین نویسی خوب باشه

ای کاش که زحمتش رو کشیده بودین وردپرس میکردین . نمیدونم علتش چیه اما ایران وردپرس واقعا بیشتر طرفدار داره و برای اموزش هاتون حتی هزینه هم میکردن

به هر صورت هر سیستم مدیریت محتوا جایگاه خودشو داره . و جوملا جزو سه سیستم مدیریت محتوای پی اچ پی برتره و حتی برخی موارد در برخی از پارامتر ها از وردپرس بالاتر و برخی موارد پایین تر. ولی اینو می دونم که از نظر api های کدنویسی و ساختار افزونه نویسی چندین برابر وردپرس قویتر هست.

ولی صحبت شما درسته و وردپرس طرفدار خیلی بیشتری داره . و براش آموزش های زیادی هم درست شده و حتی آموزش های بسیار قدرتمند. هدف از این کسب درامد نیست بلکه کمک کردن هست به دوستانی که می خواند سریع کارشون انجام بشه
:rose::rose:

منم جوملا و دروپال رو به وردپرس ترجیح میدم، هرچند وردپرس رایجتره

کلا وردپرس بیشتر استفاده میشه چون ساده تره اما این تعداد طرفدار نیست که همیشه تعیین کنندست، اصلا دلیل استفاده بیشتر همیشه طرفداری نیست.
راستش اکثر مردم نیاز به یک سایت خیلی ساده دارند که اصلا نیازی به اون همه پیچیدگی جوملا و دروپال نداره، اما وقتی کار یکم پیچیده میشه وردپرس ضعف هاشو نشون میده.
حالا ممکنه یکی بیاد بگه من توی وردپرس هر کاری بخوای میتونم بکنم، اونجاست که من تنم میلرزه.
OMG…! PHP

خدایی نکرده از هزینه قصد جسارت نداشتم منظورم این بود که بیشتر توجه میشد بهشون

:smile:این جالب بود.
منظور من صرفا فقط استفاده بیشتر بود وگرنه وردپرس چنان جالب نیست و گفته های شما حقیقته.

اگر امکان داره ویدئو‌ها رو برای دانلود در دراپ باکس یا … آپلود کنید تا بتونیم دانلود کنیم.

یوتیوب فیلتره و با سرعت زغالی و فیلتر شکن نمیشه دید.

• در ادامه فرمایشات دوستان: تنها ایراد جوملا از نظر من سیستم قالبش هست که بصورت xml هست بجز اون کم و کسری نداره!

درود خدمت شما . شما می تونید از بات های یوتیوب دانلودر استفاده کنید یا از سایت filegir.com که مستقیم کنه برای شما .
در رابطه با مشکلی که شما فرمودید فکر کنم شما اطلاعات بدی گرفتید .

فایل xml همراه قالب فقط برای نصب و معرفی در جوملا می باشد نه ساختار قالب . ساختار قالب پی اچ پی و اچتی ام ال و … می باشد به همراه تمپلیت انجین خود جوملا در قالب به نام jdoc

قالب زدن در جوملا با اینکه من زیاد دوستش ندارم خیلی بهتر از وردپرس هست

البته لازم به ذکر هست با فریم ورک های قدرتمندی که برای قالب زدن مثل http://gantry.org از وقتی که درست شد دیگه فکر نمی کنم کسی مشکل طراحی قالب داشته باشد. این فرم ورک به عنوان مثال در سه سیستم مدیریت محتوا کار می کند

شرمندام متاسفانه امکان آپلود در جای دیگه ای رو ندارم . ببخشید

چرا از آپارات استفاده نمیکنید؟

توماج جان آپارات مشکلاتی داره

مثل پایین آوردن کیفیت ویدیو بیش از اندازه
کیفیت صدا را به کل نابود می کند
بالای ۱۰۰ مگ کلا قاطی دارد و یک بار نشده من آپلود مناسب بکنم

اگر من قطع بشم در یوتیوب باز می تونم به راحتی از اونجایی که آپلود شده ادامه بدم و همینطور کانال یوتیوب خیلی برام ارزشمندتره از نظر ترافیک نسبت به آپارات .

اینا دلایل مهمشند و همینطور نمی تونم در محتوا در آپارات لینک بگیرم . اینم خودش یک مشکل هست

نهههههه بسه دیگه نگو… یاد ایران خودرو افتادم :persevere:

خدایی من هرچقدر سعی میکنم فلسفه وجود تمپلت انجین هایی مثل اسمارتی یا blade رو تو php بفهمم و هضم کنم نمیشه . خیلی تناقض داره
خب اگر بگین برای پایتون یا الکسیر یا جاوا یا … از تمپلت انجین باید استفاده کنی خب آدم قانع میشه که ممکنه مفسر یا کامپایلر این قابلیت رو نداشته باشه که بتونه داخل فایل html یا … کد زبان مربوطه رو بخونه تجزیه تحلیل کنه و استفاده از تمپلت انجین علاوه بر این قابلیت مرتبی و خوانایی رو به کدهای ما هدیه میده
اماااااااااااااا در php نمیدونم وقتی که خود php بهترین تمپلت انجین هست چرا و به چه دلیلی باید از تمپلت انجین استفاده کرد ؟حالا شاید دلایلی داشته باشه که من ندونم یا باعث زیبایی و مرتبی خوانایی بشه اما بازم تناقض داره و احساس میکنم برای اینکه از قافله عقب نمونن از تمپلت انجین استفاده میکنن وگرنه من دلیل خاصی نمیبینم و >=?
قشنگ کارمو تابحال راه انداخته

شما تو آپارات مشکلاتی رو گفتین که تو استفاده حرفه ای خودنمایی میکنن من هنوز عاشق اون قسمت از آپاراتم که وسط فیلم یهو ریستارت میشه فیلمه یا نیم ساعت هنگ میکنه میگه دوباره بارگذاری کن . هرازگاهی هم بخوایی انلاین فیلم ببینی یهو وسط فیلم دوباره تبلیغات میکنه میره یه فیلم دیگه:joy::joy::joy::joy: کار هرکسی نیس کاربرو اینجوری غافلگیر کنه و معلومه کلی زحمت کشیدن

مشکل‌این نیست که مفسر نتونه html رو تفسیر کنه، تمپلت انجین برای جدا کردن منتطق از بخش نمایشی بکار میره که کاملا کار درستی بنظر میاد، علاوه بر اون ساده کردن html با استفاده از helper ها و علاوه بر اون امنیت هم در نظر گرفته میشه.
پس با حدث و گمان تصادفی به این مساله نگاه نکنیم بهتره.
تمپلت انجین ها امکام embed کردن کد و فراخوانی و استفاده مجدد از کدهایی که برنامه نویس به عنوان view helper مینویسه رو هم ساده تر میکنند.

نه منظورم اینه اون یه قسمتشه
وگرنه بازم با خود php مگر نمیشه قسمت logic رو جدا کرد ؟
در ضمن مگر داخل ویو از دستور شرطی و … استفاده نمیشه ؟این خودش منطق نیست ؟
گفتم که واقعا تناقض داره.
برای جدا کردن منطق خب میشه کدهای مربوط به این قسمت رو جدا کرد و قراردادی تعریف کرد مبنا براینکه هرفایلی که پسوند .html داشت یعنی ویو و داخل اون بین تگ های html یا هرنقطه که عشق طرف کشید خیلی راحت
<؟= $data ?<
استفاده کرد :blush:
خب این خودش تمپلت انجین نیست چی هست؟

موارد آخری هم که ذکر کردین به نظر من بازم این کار رو توجیه نمیکنه و خود php بهترین تمپلت انجین هست .مگر اون embed کردن که اونم دلیلشو نمیدونم

اگر ساده کردن کار و قابل نگهداری کردن کد و پروژه با استفاده از تمپلت انجین توجیه مناسبی نباشه خب نباید از تمپلت انجین استفاده کنیم، حتی از php هم نیازی نیست استفاده کنیم چون با زبان ماشین هم میشه کار کرد،
به شما هم پیشنهاد میکنم از تمپلت انجین استفاده کنید و فرق کار رو ببینید.

نه عزیز شما فکر کنم منظور من رو متوجه نشدین .حرف من اینه که وقتی که میشه از زبان php داخل تگ های html به راحتی استفاده کرد و خود php بهترین تمپلت انجین هست چرا باید از تمپلت انجین های دیگه استفاده کرد ؟بنظر یکی از دلایل این کار اینه که باعث میشه کد ها مرتب تر بشن . البته خود اینم میشه به راحتی داخل php بدون تمپلت انجین انجام داد .
خب من مدتها پیش یبار از اسمارتی مجبور شدم استفاده کنم و تو لاراول هم که blade بود . تو الکسیر و جانگو هم همچنان برقرار است و اتفاقا خیلی هم خوشم میاد اما حرفم اینه که خود php بهترین تمپلت انجین هست.
ببینید شما آیا میتونید داخل یک فایل html اسکریپت الکسیر یا پایتون بنویسد بعد بخوایین مفسر اجراش کنه ؟خب معلومه چنین چیزی امکان پذیر نیست و اینجاست که فلسفه وجودی تمپلت انجین معلوم میشه و با کمک همچین چیزی میشه به راحتی داخل تگ کد پایتون نوشت
اما وقتی یکی از مزیت های php دقیقا همین مسئله است و برنامه نویسای php هم روی این مسئله تاکید فراوان دارند و مفسر php به نحو احسن یک تمپلت انجین هست با این شرایط چه دلیلی باعث میشه از تمپلت انجین در php استفاده کنیم؟اگر صرفا مرتب و خوانا بودنه کد هست خب اینو با خود php هم میشه حل کرد .
اگر هم واقعا دلایل قانع کننده ای داره و من بی خبرم واقعا دوست دارم بهم بگین

متوجه منظور شما شدم،
یعنی helper های blade رو از اول توی php بنویسیم و با ترکیب html و php و احتمالا js برگردیم به سال 1994.
همونطور که عرض کردم داستان ساده کردن و قابل نگهداری کردن کد هست که البته امنیت هم مورد نظره.
در روبی هم میشه بدون استفاده از تمپلت انجین کار کرد اما حتی با وجود erb برنامه نویس ها بازم راضی نیستند و از slim استفاده میکنند که ساده تر و خوانا تر و امنتر هست