شغل برنامه نویسی در خارج از ایران

چرا زبان؟

چون حداقل مجبور می شدم زبان خیلی وقت پیش شروع کنم . که اصلی ترین مشکل من در یادگیری کامپیوتر و … هست. وضعیت دانشگاه های داخلی چز تعداد بسیار انگشت شمارش بسیار بده . و حتی به جد می شه گفت خیلی از وقت ها مارو از مسیر مناسب دور می کرد. درس های بسیار بد ساخت که کل گویی دوره کارشناسی رو با فراگرفتن کل وقت دانشجو تکمیل می کرد.

جز چند درس که اونم باز سه چهارتا نمی شه الان هیچ چیزی در خاطرم ندارم که به کارم اومده باشه

یک مثالی در این رابطه بزنم این است که من در دوره کارشناسی متاسفانه با استادی برخورد کردم برای درس طراحی الگوریتم . این درس به اندازه کافی خشک بود و این استاد هم اخلاق داشت افراد زیادی رو هر ترم بندازه با اینکه ما پیام نور بودیم و همه چیز سراسری بود بجز این ۷ نمره تشریحی این فرد. به همین منظور ایشون مارو به اجبار به سمت ریاضی های بسیار خشک که هیچی نفهمیدیم هدایت کرد تمام کل زمان اون ترم به راحتی نابود شد. در صورتی که دانشجویی از یک دانشگاه دیگه ای اومد ( یکی از دانشگاه معروف ایرانی) وقتی سر کلاس اومد هم استاد رو به چالشی بی برگشت فرستاد و هم راهی رو به ما گفت که واقعا فهمیدیم چقدر وضعیت دانشگاه ها فرق می کنه. حال این روند ۹۹ درصد مثل دانشگاه ما همشون بدند ولی یک درصد خوب

نکته: من فقط به عزیزان بگم منم سر اجبار و سربازی الان کارشناسی ارشد تمام کردم و در حال قدم به سمت دکترا هستم. خواستم بگم این وضعیت بجای اینکه کنترل ما بشه داره مارو کنترل می کنه . واقعا زمانی بود از زندگیمون که …

الان من قصد دارم در رشته زبان تحصیل کنم (سال بعد کنکور دارم) و برنامه نویسی رو تو خونه یاد بگیرم این کار خوبه یا نه؟

دوست عزیز سلام
به نظر من بهترین تصمیم رو گرفتید :ok_hand::+1::pray:
دو مورد رو خواستم خدمتتون عرض کنم…
اگه قصد دارید رشته زبان انگلیسی رو انتخاب کنید دو تا پیشنهاد براتون دارم:
۱- بین ادبیات یا مترجمی, رشته مترجمی رو انتخاب کنید چون هم ساده تره هم درس هاش کاربردی تر هست.
۲- اگه توی دانشگاه دولتی یا آزاد درس بخونید حضور در کلاس ها اجباریه و اگه چند جلسه غیبت داشته باشید درستون رو حذف می کنند. ولی کلاس های پیام نور کاملا اختیاری هست من هر درس رو فقط یک جلسه (موقع امتحان پایانی) میرم و تا حالا هیچ درسی رو نیفتادم! ضمن اینکه سوالات امتحاناتش چهار گزینه ای هست.
در نهایت امیدوارم بهترین مسیر رو انتخاب کنید :blossom:

ممنون
من هم قصدم مترجمی هستش ولی علاقه دارم دانشگاه دولتی قبول شم…
باز هم ممنون بابت راهنماییتون

یه صحبتایی در مورد دانشگاه و رشته کامپیوتر شد گفتم منم یه چیزایی رو اضافه کنم
من ورودی 96 مهندسی کامپیوتر دانشگاه سیستان هستم (دانشگاه بدی نیست زیبا ترین دانشگاه کشور و دومین دانشگاه بزرگ کشوره داخل دانشگاه با اتوبوس اینور اونور میریم انقدر بزرگه هر چند که مسئولین دانشگاه زیاد از بزرگی و زیبایی دانشگاه میگن اما این دلیلی بر خوب بودن یا بد بودن دانشگاه نیست)
تا الآن دانشگاه نه تنها کمکی به من نکرده بلکه گند زده به کارایی که میخوام بکنم
درسا دو نوع هستن یا تخصصی و به درد بخور یا به درد نخور (95 درصد) درسای به درد نخور که مشخصه مثلا فیزیک به چه درد من میخوره یا مدار الکتریکی؟ یا ریاضیات مهندسی و فوریه و … یا اندیشه و …
حالا اون 5 درصد میمونه که برای کسی که علاقه داشته باشه به برنامه نویسی و کامپیوتر مثل آب خوردنه و هیچ دانشی هم به شما اضافه نمیکنه!!
اگه یادتون باشه آخرای پارسال همینجا یکی دوبار گفتم که دارم دوره های برنامه نویسی وب که تو دانشگاه برگزار میشه رو میرم و به خاطر همین قضیه من ترم بهمن از شروعش تا آخر سال درس برنامه سازی پیشرفته رو اصلا نرفتم (غیبت موجه حساب میشد به خاطر اون کلاسا و هر دو جلسش تداخل داشت) ولی بین ترم مهر و بهمن آموزش جاوا از فرادرس رو خریدم و کار کردم
بعد عید اولین جلسه ای که سر کلاس این درس رفتم امتحان میانترم بود
از چیزایی که قبل سال درس داده و من یه جلسشم نبودم
امتحانو دادم و از 40 شدم 39 بالا ترین نمره بعد من 35 بود بعدش 30 و بقیه نمرات خیلی کم و افتظاح
نکته جالبشم اینه که اصلا قبل سال وارد شی گرایی تو جاوا نشده بودن و با این حال چهار تا حلقه و دستور ساده رو دانشجو ها درک نکردن
در نهایت من این درسو از 20 شدم 21 !!! فقط به خاطر این که پروژه های بقیه رو کنسول هم کار نمیکرد ولی من با اندروید استودیو مینوشتم و نمره اضافه زیاد میگرفتم
خلاصه همه اینا اینکه برای یادگیری و پیشرفت خودت مهمی و دانشگاه اگه برات سرعت گیر نباشه تورو جلو هم نمیبره!
من هم به دلیل یه سری مسائل من جمله اینکه اگه انصراف بدم خانوادم منو تو چرخ گوشت میندازن دارم دانشگاه میرم ولی این چیزی از این حقیقت که دانشگاه وقت تلف کنیه کم نمیکنه

از نوع دیدتون به دانشگاه البته در ایران میشه گفت تقریبا موافقم دلیلشم اینکه واقعا تو این 3 و 4 سالی که کانال و گروه های برنامه نویسی در تلگرام دارم و مدیریت کردم و با کاربرای مختلفی که دارم در ارتباط بودم همین نتیجه رو میشه دید متاسفانه این قضیه به سیستم آموزشی اشتباه ما بر می گرده و همچنین به توجیه نبودن افرادی که وارد دانشگاه میشن بدون اینکه درک درستی از رشته ، تخصصی که خواهند داشت و هدفی که درآینده دنبال خواهند کرد داشته باشن و همین میشه که متاسفانه خیلیاشون بعد گرفتن مدرک تازه به فکر می افتن که چرا چیزی بلد نیستن و تخصصی ندارن
من شخصا اینو سال ها پیش موقعی که خودم تحصیل می کردم به دوستای خودم می گفتم البته زمان ما حدود سال های 82 و 83 واقعا یاد گرفتن تخصص های نرم افزاری و برنامه نویسی هنر بود فوق العاده سخت بود چرا که شما هیچ منبع آموزشی نداشتید جز کتاب هایی که از نظر ترجمه فاجعه بودن با کلی اشکالات در کد و مفاهیم و نه کلاس آموزشی بود نه استادی که تخصصی تدریس کنه و حتی ما اینترنتم نداشتیم تاز بعد دو سه سال از اینترنت کارتی dial up استفاده میکردیم که باز اونم سرعتش معضلی بود البته من تو یه شهرستان محروم بودم خلاصه زمان ما واقعا سخت بود مخصوصا من اصلا رشتم کامپیوتر نبود و از رشته تجربی اومده بودم از همون اولم برنامه نویسی و مباحثش رو به صورت تجربی خودم تو خونه یاد گرفتم ولی خدارو شکر فرد توجیهی بودم بارها به دوستام می گفتم تو این دانشگاه چیزی یاد نمی گیرید جز مباحث تئوریک چون تنوع دروس متاسفانه زیاد بود و دروسی که به درد می خورد رو هم محدود بود و جالب اینکه بچه هایی که از رشته فنی و کامپیوتر اومده بودن هم پایه ضعیفی داشتن
در نهایت جالبه بعد اینکه فارغ التحصیل شدن به حرف بنده رسیدن منظور از این بحث این بود که متاسفانه شاهد این جریان تکراری الانم هستیم طیف وسیعی از افرادی که وارد دانشگاه میشن حداقل تو حوزه تخصصی ما توجیه نیستن
اما ببینید دروس مثل ریاضی و زبان انگلیسی واقعا خیلی تو بحث های نرم افزاری از دید کاربردی مهمه ولی چیزی که باعث میشه شما بگید به درد نمی خوره اینکه به صورت کاربردی و با دید کاربردی در دانشگاه ارایه نمیشه والا کسی که واقعا پایه ریاضیش خوب باشه مباحث ریاضیات مهندسی رو خوب درک کرده باشه تا بتونه با ابزارهای برنامه نویسی کاربردیش کنه و همچنین زبان انگلیسی مسلط باشه می تونه تو حوزه برنامه نویسی و پلت فرم های مختلفش خیلی عمیق و حرفه ای کار کنه

مورد داشتیم از اسم ای تی خوشش اومده رفته رشته IT در صورتی که حتی معنیشم نمیدونه
خوب این که دانشگاه تئوریک هست فکر نکنم فقط مشکل دانشگاه های ایران باشه
و ما دانشگاه میریم تنهای برای مدرک
مثلا دانشگاه پیام نور حضور در کلاس اجباری نیست طرف میره فقط موقع امتحانات پیداش میشه و یه امتحان میده نمره در حد ۱۴ ۱۵ هم میگیره و به همین کفایت میکنه
مشکل اینه که کشور ما مدرک محوره نه تخصص

اگه میخوای پیشرفت کنی ریسکشم کن
الان یه پسر بالغی پس برای خودت تصمیم بگیر
حداقل چند سال دیگه پشیمون نمیشی بگی هیچ جای زندگیم حق انتخاب نداشتم

فقط یک مورد رو اضافه کنم اونم اینه که قوانین مهاجرت بیشتر کشورهای پیشرفته از شما میخواد که مدرک مرتبط با فعالیت حرفه ای داشته باشید، و برای جذب نیروی متخصص معیارهای خاصی وجود داره. البته منظورم بیشتر در مورد skill worker هست، حتا اگر از طریق sponser قصد مهاجرت داشته باشید سپانسر هم ممکنه از شما مدرک مربوط بخواد. اگر در کشور مقصد باشید و کار مهاجرت جور دیگه انجام شده باشه (مثلا ازدواج، تحصیل، رشته کاری دیگه، سرمایه گذاری و…) و رزومه خوبی در اون کشور داشته باشید ممکنه (اگر خوش شانس باشید) برای کار برنامه نویسی از شما مدرک نخوان، هرچند احتمالا امتهانی چیزی در کار باشه بخصوص برای تازه کار ها (تازه کار در سرزمین کفر😂). پس با احتیاط انتخاب کنید.

برای آگاهی از این موضوع پیشنهاد میکنم سری به سایتهای immigration و یا home affairs کشورهایی که هدف شما هستند بزنید

توماج مدرک دانشگاهی منظورته یا کلا مدرک از هر اموزشگاه رو میگید
خیلی فرق دارن اخه

بیشتر منظورم دانشگاهه اما مدرک آموزشگاهی هم میتونه قابل قبول باشه, همونطور که عرض کردم در سایتهای رسمی مهاجرت و مرزبانی این اطلاعات وجود داره

دقیقا الان من همین مشکل و ترس رو دارم وگرنه موقعیتم آماده آماده هست فقط خیلی میترسم برم اونور ببینم با چیزی که در تصوراتم بود فرق داره یا کمپانیه بعد یه مدت بیرونم کنه و وقتی فکر میکنم در غربت کسی رو نداری و قراره چیکار بکنی یکم وحشت میکنم برای همین تصمیم گرفتم اول حقوق نفت و گاز رو بخونم بورسیه بشم تا راه بازگشتی بمونه

یادم نیس ولی یجایی خوندم شرکت های بزرگ مثل گوگل از همین اصل مدرک استفاده میکنن تا خیلی ها پشت صافی بمونن

گوگل دنبال استعداده نه صافی, اما استعداد ها رو بیشتر از محل تولید علم پیدا میکنه

عرض ادب بزرگوار :rose:
به جز آقا سمیر, اکثر افرادی که دیدم مهاجرت کردند (حتی کشورهایی مثل کانادا - آمریکا) مدارک غیر مرتبط داشتند یه تعداد انگشت شماری هم مدرک دانشگاهی نداشتند… اگرچه داشتن مدرک دانشگاهی در مراحل مهاجرت امتیاز مثبت محسوب میشه.
شخصا دیگه به هیچ عنوان دنبال مدرک دانشگاهی و آموزشگاه و … نیستم به نظرم مهم ترین مسئله تخصص, دانش و تجربه ست و با داشتن نمونه کار و رزومه خیلی خوب, میشه امیدوار بود.

الان به نظرتون جاوا اسکریپت خوبه؟
چون من تا دو سه سال دیگه نمی تونم مهاجرت کنم
یه زبانی رو میحوام ادامه بدم که آینده داشته باشه

هزینه مهاجرت به یه کشور دیگه چقدره؟

فکر نمیکنم در مورد سمیر عزیز هم این نکته درست باشه، البته فکر میکنم خودشون هم قبلا گفتند که چطوری بوده.
منظور از مدرک مرتبط، مدرک تحصیلی در زمینه حرفه ایه که شما بر اساس اون اقدام میکنید. ممکنه یکی به عنوان پزشک مهاجرت کنه اما بعد به کار دیگه ای مشغول بشه، اما نمیتونه به اداره مهاجرت بگه من مهندسی برق خوندم اما پزشکیم هم‌خوبه😉. بازم بستگی به شرایط داره و اینکه اگر کسی سپانر داره اون سپانسر از شما چی بخواد.

بله خیلی خوبه و همیشه آینده داره، سعی کن در کنارش TypeScript هم یاد بگیری