شغل برنامه نویسی در خارج از ایران

سلام دوستان
من حدود 4 سال هست که تو فکر مهاجرتم و تو یک سال اخیر خیلی جدی تر شده
وقتی میگم جدی یعنی پولامو دارم دلار میکنم و خرجم رو خیلی خیلی کم کردم
حالا دو راه برای مهاجرت دارم
اول این که یه شرکت پیدا کنم رزومم رو بفرستم (حدود 1 تا 2 سال دیگه که سابقه کاری بیشتری داشته باشم) و اگه قبول کنن مهاجرت کنم که چون سربازی نرفتم ولی دانشجو هستم یه پولی باید بزارم برم و دیگه پشت سرم رو هم نگاه نکنم
راه حل دوم اینه که برای تحصیل برم (ارشد) و همزمان کار هم بکنم
نظرتون چیه؟ برای هرکدوم از دو موردی که گفتم چه قدر پول اولیه نیاز دارم؟
در مورد هزینه تحصیل توی کشور هایی که دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس میشه اطلاعی دارین؟ ایرلند کانادا انگلیس ؟

سلام محمد جان خوبی.
نظر شخصی بنده اینه برای اینکه خودتو خلاص کنی سربازی باییییییید بری …
بعد هم تا اینکه حرفی برای گفتن داشته باشی چند سال لاتاری ثبت نام کنی و اگه گرفت . دستتو بزار تو دست امریکا :sweat_smile::hibiscus:
حالا اگه نه . راه هایی که خودت گفتی رو دنبال کن … به هر حال همه شون راه اند ولی خودتم فکر کنی بهتر اینه که سربازی بری .

واقعیتش اینه که حرفام فقط نظر شخصی بنده هست و بهتر اینه که واس کار های مهاجرت اینا از یه متخصص مورد اعتماد مشورت بگیری.

دو سال از عمرمو باید هدر بدم
در صورتی که اگه بتونم یه جوری برم (به یکی از اون راه هایی که گفتم) بعد از 7 8 سال خیلی راحت میتونم سربازیم رو بخرم که اون هم برای کسی که خارج از کشور شغل و درآمد داره از نظر مالی اصلا مسئله ای نیست
هرچند بعید میدونم اگه برم و شرایط خوبی داشته باشم حتی فکر برگشتن هم به سرم بزنه
در مورد لاتاری هم یک هفته هنوز مونده تا پایان ثبت نام و حتما این کارو میکنم اما یه قانونی اضافه شده که کارو خیلی سخت میکنه حتی اگه برنده بشم

والا چی بگم این جور مسایل واقعا خیلی حساسن و باید خوب تنظیم و برنامه ریزی بشن.
لاتاری هم برنده باشید باز پاسپورت میخواد .
در مورد بعد از 7 یا 8 سال خریدن سربازیم باز دوباره اون قانونم امسال لغو خواهد شد .
هر جور باشه قصدم سرد کردنتون از این امر نیس . و ارزو میکنم در همه مراحل موفق بشید و بمونید.

مشکل من پاسپورت نیست
مشکل اینه که اگه برم و بیشتر از یک ماه خارج از کشور باشم دیگه نمیتونم برگردم :smile: and guess what? اصلا برام مهم نیست
ترسم از اینه که شرایط جوری بشه که مجبور بشم برگردم! (مشکل مالی پیدا کنم یا شرکتی که قراره توش کار کنم بزنه زیرش و نتونم کار دیگه ای پیدا کنم) در اینصورت به فنا میرم :expressionless:
حالا در مورد پاسپورت
برای لاتاری آمریکا شما باید دوبار از کشور خارج بشین!
دفعه اول بعد از نوبت گیری از یکی از سفارت های آمریکا تو کشور های اطراف (ترکیه، دبی و …) 15 ملیون میزاری پاسپورت میگیری میری دو سه روز کاراتو میکنی و با ویزای آمریکا برمیگردی دفعه بعد زمانیه که باید بری گرین کارت رو بگیری که به بهونه آزمون های بین المللی به جای 15 تومن 10 تومن پول میزاری و میری و دیگه برنمیگردی! (گرین کارت رو تو خاک آمریکا باید بگیری)

من یک روزه تصمیم نگرفتم که یک روزه هم سرد بشم یا بیخیالش بشم
در حا حاظر به خاطر شرایط بد اقتصادی خیلیا به فکر مهاجرت افتادن اما به همین سرعت هم یا نا امید میشن یا بیخیالش میشن
ولی من 4 ساله دارم به این قضیه فکر میکنم و در نهایت به هر قیمتی شده این کارو میکنم
فقط میخوام بهترین راهو انتخاب کنم با کمترین ریسک اما اگه مجبور بشم قطعا بدترین راه رو با بیشترین ریسک هم انتخاب میکنم

خیلی ممنون :kissing_heart:

به نظر من:

1. تو کشوری که تو هیچ زمینه ای ثبات نداره، جز بدتر شدن، برنامه ریزی بلند مدت نکن.
  2. لازم نیست روز اولی که از کشور خارج میشی از راه برنامه نویسی درآمد داشته باشی. سنی نداری که. یکی دو سال (به جای دو سالی که قراره بری سربازی) به خودت فرصت بده با محیط کشوری که میری آشنا بشی. یه کار ساده پیدا کن. همزمان مطالعه کن و تو برنامه نویسی پیشرفت کن. بعد تو یه شرکت خوب شروع به کار کن.

فقط خواستم یه چیزیو بگم
فکر نکنم اصل مدرک دانشگاهی یا دیپلم رو بدون خدمت سربازی بدن
پس الان اگه تصمیم نداری بری سربازی دانشگاه رو هم ول کنی خیلی بهتره
البته بقیه بهتر میدونن من چیزی که شنیدم این بود

اگه کسی پذیرش از دانشگاه های خارجی بگیره اصل مدرک دانشگاهی رو میدن…
ولی کسی که به هر طریق دیگه مثلا اقامت کار پذیرش بگیره اصل مدرک دانشگاهی رو نمیدن و باید با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی مهاجرت کرد…
اتفاقا دوستمون نمی خواد سربازی بره بنابراین باید دانشگاهش رو ادامه بده تا برای خودش زمان بخره (حتی اگه توی پیام نور یا جهاد دانشگاهی اسم بنویسه) اینطوری ممکنه در طول دوران معافیت موقت و دانشجویی, (انشاالله) نظر یک شرکت خارجی رو جلب کنه و اقامتش رو بگیره… البته احتمالا دیگه نباید سمت ایران بیاد چون قانون خرید سربازی (۸ سال غیبت) ظاهرا قراره حذف بشه!
یکی از دوستام که برنامه نویس بود دقیقا به همین شکل رفت فرانسه… بنابراین به نظرم شدنیه…

شدنی که هست صد در صد
ولی کسایی که میتونن پذیرش دانشگاه های خارجی رو بگیرن فکر میکنم معافیت موقت میشن
در هر صورت با نرفتن سربازی تو کشور ما کار قانونی نمیشه کرد
برای همینه که اجباریه
کسایی که میرن بدون سربازی دیگه نباید پشت سرشونم نگاه کنن
اما اگه باز هم بتونن اقامت دائم یه کشور دیگه رو بگیرن و شهروند اونجا بشن باز هم نمیتونن بیان ایران?

مدرک دانشگاه که خودش به درد نمیخوره، مگر بخوای اونور ادامه تحصیل بدی، ولی مجبور نیستی ادامه تحصیل بدی. به عنوان توریست و با گذاشتن وثیقه هم میتونی بری. مهمترین چیز داشتن مهارته تو برنامه نویسی یا هرچیز دیگه. به نظرت میتونی پیش بینی کنی چند ماه دیگه اینجا چه اتفاقایی میفته؟ اگه میتونی که به منم بگو. اگه نه که در اولین فرصت برو. اگه بالفرض دیگه هیچوقت هم نتونی برگردی ایران، چیز زیادی از دست ندادی.

اگه کسی کارت پایان خدمت نداشته باشه و برگرده ایران حتما باید بره سربازی (چه دانشجو بوده یا اقامت دائم داشته) … اما اگه ۸ سال توی یک کشور خارجی اقامت داشته و غیبت خورده باشه و بعد بیاد می تونه سربازیش رو بخره (با توجه به قانونی که فعلا وجود داره) و اگه سال ها اونجا زندگی کرده باشه و سنش بالاتر از ۵۰ سال شده باشه, برگرده کارت معافیت بهش میدن.
پ.ن) فیروز نادری بعد از اتمام تحصیلاتش به ایران برگشت تا به مملکتش خدمت کنه, که ۲ سال فرستادنش سربازی!!! بعدش هم رفت آمریکا و دیگه برنگشت!

ممنون هادی توضیحاتت کامل و خوب بود
ولی همونجور که خودت گفتی فعلا میشه خرید و دائم این قوانین دارن همینطور عوض میشن . سربازی داره سخت تر میشه چون خیلی از معافیت های پزشکی رو هم دیگه برداشتن
حالا هر کسی بهتر شرایطش درک میکنه و امیدوارم هممون بهترین تصمیم ها رو تو زندگی بگیریم

دوستان استخدامی هارو که مطالعه میکنم اکثرا حداکثر سن حدود ۳۵ هست .برام سواله که خب منی که الان ۲۶ سالمه بعد ۳۵ سالگی باید چیکار کنم ؟ چطوری پول در بیارم ؟ میشه یه راهنمایی کنین تا من بدونم آیندم چی میشه ؟

کجا رو مطالعه می کنید؟

خب همین سایت های داخلی مثل جابینجا و … .

سلام خسته نباشید
من 17 سالمه و قصد دارم بعد از اتمام تحصیلم به کشور دیگه مهاجرت کنم و شغل برنامه نویسی رو پیش بگیرم…
من میخوام در رشته زبان تحصیل کنم و مدرک زبان بگیرم و برنامه نویسی رو جدا و خودم در خانه یاد بگیرم.
آیا این کار خوبه؟
و همین طور قصد دارم زبان جاوا اسکریپت و C# (علاقه شخصی)رو یاد بگیرم و به نظرتون این دو زبان برای پیدا کردن شغل در کشور دیگه مناسبه؟؟

چرا در زمینه مهندسی نرمافزار تحصیل نمی کنید؟ برنامه نویسی فقط بخشی از این زمینه کاریه

شرایطش را ندارم که برم مهندسی نرم افزار
خیلی ها گفتن که برای برنامه نویسی لازم نیست حتما مدرک نرم افزار داشته باشی
حالا لازمه حتما؟

منظورم این بود که متمرکز باشی, نه لازم نیست اما کمک خوبیه

من اگر از اول در ایران شروع می کردم به درس خوندن یا مدیریت - یا زبان می خوندم و دانشگاه برای کامپیوتر نمی رفتم