شغل برنامه نویسی در خارج از ایران

من تصمیم آیندم این هست که برم اتریش و موندنی بشم
به نگر شما ارشدم رو اینجا بگیرم یا این چند سال رو بچسبم به کار و یاد گرفتن چیزهای تازه؟

خودمم میدونم اونقدر ارزشمند نیست که چندسال رو بذارم روی ارشد،
شما بعنوان یک کدر، مدرک هرگز نیازتون شد؟ و یا امتیازی حساب شد؟ هم تحصیلی و هم فنی تخصصی

به عقیده من ارزششو اصلا نداره زودتر بیا بهترو در بازار کاربه مدرک کاری ندارن

این بحث جزو بحثایی هستش که واقعا برای من جای کلی سوال داره و خیلی راجع بهش کنجکاو بودم و هستم همیشه
سوال اوم اینه که در حال حاضر کدوم زبان بیشترین پتانسیل کاری رو خارج از کشور داره حالا به طور کلی کشورهای درست و حسابی و پیشرفته
سوال دوم: مدرک زبان تافل کافیه برای این حوضه یا آیتلس ؟
سوال سوم: دوستانی که الآن مشغول به کار هستن در خارج از کشور به جز حقوق دریافتی وضعیت مزایا و کمک خرید مسکن و اینها هم کلا وجود داره یا نه؟! یعنی کلا هواتونو دارن یا مهم نیست شما شبا توو جوب بخوابید! :smile: البته سوال زیاده هرکدوم یادم بیاد میپرسم

من عمران خوندم و هیچ وقت تا الان هیچ کس بهم نگفته مدرک داری یا نه. چه تو ایران چه اینجا. به نظر منم ارزش نداره وقت بزاری رو ارشد. چیزی بهت اضافه نمی شه هیچ وقتتم می گیره. از لحاظ فنی هم دانشگاه خیلی از بازار عقبه، خیلی.

یه جورایی فرقی نمی کنه همه زبان های معمول بازارشون خوبه. تو ایرلند روبی، پایتون، جاوا و … خیلی طرفدار دارن. و حتی PHP. اما اگه پول بیشتر می خواین باید بهتر باشید و با تکنولوژی های جدید آشنا.

کشور با کشور فرق می کنه اما مطمئا داشتن مدرک زبان کمک می کنه. ولی تو ایرلند نیاز نیست، من مدرک زبان ندارم ( ولی خوب زبانم خوبه ). بازم می گم بستگی به کشور داره

در مورد مزایا باید بگم که خوب از ایران خیلی بهتر هست. ولی مثلا وام مسکن شرکت بهت نمی ده چون این مسئولیتش نیست. ولی مثلا الان تو ایرلند اگر سابقه مالیت خوب باشه ۳ برابر در آمد سالانه رو بهت بانک ها وام مسکن می دن با بهره ۱ تا ۵ درصد. ۵ دیگه یعنی افتضاح. ولی باید ۱۰٪ پول خونه تو حسابت باشه که مبلغی نمی شه . اما در کل مزایای خوبی می دن شرکت ها

۱. زبان مهم نیست زیاد حرفه ای بودن و میزان مهارت مهمه
۲. نه مهم نیست
۳. حقوق به اندازه ای هست که به راحتی زندگی کنی

من پیشنهادم اینکه با چند زبان آشنا باش ولی یک یا دو زبان و به صورت حرفه ای دنبال کن مثلا اگر پایتون یاد میگیری سعی کن بهترین پایتون کدر که میتونی باشی

سابقه مالی خوب یعنی چی؟ یعنی بدهی بانکی نداشته باشی یا اگه وام داشتی سر موعد همه رو پرداخت کرده باشی؟! کلا کسی که تازه میخواد بره و ساکن شه چه راه هایی براش وجود داره؟

اره یعنی در کل بده کاری و بد حسابی نکرده باشی. اینجا تا دوسال اول نمی تونی در خواست وام بدی. حتما باید دو سال بگذره

دوستان تو تهران رفتم مصاحبه برای برنامه نویسی php تو آگهی فقط موارد زیر رو زده بود
استخدام برنامه نویس back-end

• استخدام برنامه نویس php
  • دانش استفاده از یکی فریم ورک های php

خب منم مثل تمام اقشار جامعه phpبلدم :slight_smile: از دست روزگار فریم ورک yiiهم کار میکنم . رفتم و بعدش متوجه شدم برنامه نویس نمیخوان آچار فرانسه میخوان باید فتوشا‍پ و طراحی سایت , جاوا اسکریپت , html5 , css3 , دانش مدیریت شبکه و مدیریت سرور و… و اینکه متوجه شدن آشنا به کارهای چاپ هم هستم یسری کار چاپی هم بهم واگذار شد با همون یه حقوق برنامه نویس php :wink:
قاعدتا باید برای هر مورد و یا هر دو مورد یک نیروی کاری باشه ولی میخوان یه حقوق بدن و همه این موارد رو میخوان.

آیا تو خارج از ایرانم همین داستانه؟ میدونم دانستن موارد بیشتر امتیاز محسوب میشه اما سوالم اینه که اگر در خارج از ایران به عنوان برنامه نویس ruby و فریم ورکش ruby on rails استخدام بشیم ممکنه اونجا هم همین روال ایران باشه و موارد دیگه ای هم در زمان کار ازمون بخوان؟ یا فقط همون دو مورد رو باید متمرکز بشیم…

چند وقت پیش شبکه من و تو در همین زمینه یه مستند داشت که تو ایران همه باید همه کار انجام بدن در محل کار . و در لندن پیش یکی رفتن که کارش تعمیر دوربین های حرفه ای فیلمبرداری بود و یه وب کم براش بردن که قطعا تعمیرش براش کاری نداشته . تعمیر کنه و اون خودداری کرد و گفت کار من تعمیر دوربین فیلمبرداری هست …

این عالی بود. ترکیدم از خنده. :smile:

والا اینجا هم ممکن هست که کار دیگه ای انجام بدی. اما کاملا مرتبط. مثلا نهایت اینه که از ابزار خاصی واسه دپلوی کردن استفاده کنی یا فرانت اند هم بسازی.

چنین مشکلی در ایران بسیار زیادی هست همه می دونم ولی بعید می دونم اون ور به همچنین توسعه ای باشه

به عنوان مثال همین یک سال پیش وقتی اطلاعیه می زند می گفتند

نیازمند به :

گجکارخونه که بلد باشه سرور کانفیگ کنه و همطور کنار بخش امنیت کد ها رو نیز به گردنش باشه ترجی می دیم که به ری اکت انگولار و ویو همزمان آشنا باشه و روبی اند ریلز هم چند نمونه کار خفن داشته باشه .

متاسفانه هنوزم این طوری پیدا می شند .

:joy::joy::joy::joy:آقا نشد ها من وقتی میخواستم برم دانمارک از این حرفها نگفتی و انقدر سخت گرفتی فرار کردم به اینا هم حرف انرژی بخش میزنی

شهریارجان متاسفانه الان شدیدا تاکید دارن که نیرو خانم باشه که هیچ من تو پروژه قبلیم طرف فامیلش رو اورده بود میگفت به اینم یاد بده :smile:آدم چی بگه به اینا؟

:thinking: :thinking: :thinking:
آهان چنتا سوال فنی پرسیدم

اخه حرف مدرک و … زدین منم فرار رو بر قرار ترجیح دادم

گفتم درستو تموم کن بعد برو، هی نیمه کاره از این شاخه به اون شاخه نکن

:smile:آها . خب راست هم میگین و منم اجرا کردم گفته شما رو و باید صبر کنم حقوق رو تموم کنم

چرا یک سوم برنامه نویسای عمران و برق بجای رشته خودشون تو بازار کار برنامه نویسی میکنن؟
شهر ما ارومیه هست و کل سیستم مخابراتیش رو یه مهندس عمران نوشت . جالبش هم اینه این دوتا رشته اصلا بهم مرتبط نیستند .
الانم تو دانشگاه برای احیای دریاچه ارومیه دارن گیم مینویسن بعد اصلی ترین برنامه نویسای تیمم رشتتون عمرانه و برق.
و آخرسر همکار منم الان که داریم سیستم هواشناسی مینویسیم رشتش عمرانه و تازه برای آزمون رشته خودش هم میخواد شرکت کنه و هواشناسی و ابزار دقیق اصلا ربطی به عمران نداره اما ایشون انگار از شکم مادرشون ابزار دقیق دان و سطح پایین کار بدنیا اومدن . واقعا برام جالب شد حالا شما هم عمران خوندین

اون موقع که منم به شما گفتم بخاطر این نبود که برای شروع زندگی جدید در کشوری جدید آماده نشید یا بی خیال بشید .
منظور این بود که کسی که می خواد بره باید واقعا همه موارد رو محاسبه کنه . یک روزه یا یک ماهه واقعا امکان رفتن نیست . البته اگر بتونید ویزا بگیرید .

یا با درس و ادامه تحصیل
یا باید پیدا کردن کار بسیار خوب و هماهنگی کامل
یا اقامت هایی که با ۲۵۰ یا همین حدودا هزار دلار گرفته می شه که این برای افرادی که تمکن مالی دارند.

اگر فقط دنبال کار کردنیم و برای چیز دیگه ای نمی ریم انقدر به نظرم درگاه های واسط اومدن این وسط که تمام خدمات ارزی رو با هزینه های کم به یک شرکت یا یک شخص می دند که واقعا نیاز های تبادل ارز رو به صورت کامل رفع می کنند.

خیلی از دوستان در داخل کشور در حال کار کردن در سایت های فری لنسر هستن حتی بخشی با این همه سختگیری سایت envento بازم راهی پیدا کردند که دارند کار می کنند

خیلی از ما ها یک مقطعی از سنمون دنبال مهاجرت هستیم که خیلی از موارد رو اصلا بررسی نمی کنیم

کدام زبان برنامه نویسی در استرالیا بهتر کار واسش پیدا میشه