آموزش جاوااسکریپت - مقدماتی

javascript
tutorial
js

هدف این پست آموزش مقدماتی زبان جاواسکریپت است. این پست به صورت دانشنامه ( wiki ) ساخته شده و همه اعضا می توانند در آن شرکت کنند.

جاواسکریپت چیست‌؟

جاوااسکریپت یک زبان سطح بالا،پویا، یکپارچه و تفسیر شده است، زمانی که این زبان متولد شد به نام livescript شناخته میشد و حالا طبق استاندارد ECMAScript توسط Mozila توسعه داده میشود
در واقع جاوااسکریپت تعامل رو به وب اپ شما اضافه میکند، به عنوان مثال زمانی که شما بخواهید پاسخی برای رویداد دکمه ای که فشرده شده و یا اطلاعات فرمی که پر شده و یا حتی انیمیشن داشته باشید این زبان کار رو برای شما آسان میکند

ابزارهای مورد نیاز قبل از شروع

دو حالت برای اجرای کدهای جاوااسکریپت در مرورگر وجود داره

• Internal

نوشتن اسکریپت بین تگ script در فایل html

• External

نوشتن اسکریپت در یک فایل جدا و آدرس دهی و پیوست آن در فایل html بوسیله تگ script

در هر دو مورد وقتی فایل html رو در مرورگر اجرا میکنید در console مرورگر میتونید نتیجه ی اجرای اسکریپت رو ببینید.

البته حالت دیگه ای برای اجرای کدها غیر از مرورگر وجود داره اونم اجرای کدها در ترمینال یا خط فرمان هست که برای اون نیاز به نصب nodejs دارید که در آینده بهش میپردازیم.

متغییر ها و نوع داده ای ( Variables and Data type )

نوع داده ای در جاوااسکریپت به دو بخش تقسیم میشه:

• primitive types : که شامل numbers و string و booleans و null و undefined هستند.
  • object types : هر مقداری که یک primitive types نباشد, یک object است.

البته ما یه نوع خاص از object داریم که به عنوان function شناخته میشه در واقع این نوع از object قادر هستش که کدهای درون خودش رو اجرا کنه (میتواند invoked شود تا کدهای درون خودش رو اجرا کند) یا حتی یک مقدار خروجی داشته باشد که توسط کدهای درون function محاسبه شده و مقدار اون برگشت داده بشه

type های جاوااسکریپت رو میتونیم به دو دسته تقسیمشون کنیم

• Mutable [ مقادیر تغییرپذیر ] شامل objects , arrays
  • Immutable [ مقادیر غیرقابل تغییر ] شامل numbers , string , booleans , null , undefined

متغییرها در جاوااسکریپت untyped هستند یعنی زمانی که تعریف میشن نوع داده ای اونا مشخص میشه

برای تعریف متغیر در جاوااسکریپت از یکی از ۳ کلمه کلیدی زیر قبل از نام متغیر استفاده میکنیم:
var , let , const

منابع:
*udemy courses
* developer.mozilla.org

ادامه بدید لطفا

عذرخواهی میکنم , زمان آزاد من کم و پراکنده هستش
در هر حال چشم من ادامه میدم آموزش رو ولی هر کدوم از دوستان که میتونن به کامل کردنش کمک کنن که هم سریع تر هم بهتر پیش بره , چون اینجوری که من بخوام پیش ببرم ممکنه همچنان کند پیش بره