چه چیز شما رو به سمت روبی کشید ؟

خیلی دوست دارم در مورد تجربه شما بیشتر بدونم. چی باعث شد از روبی استفاده کنید؟ داستان شما چیه ؟

2 پسندیده

درود بر شما
خیلی ساده عاشق داستان گفتنم :smiley:

ولی خوب بیشتر بخاطر rails اومدم و هرکسی هم می خواد یاد بگیره من پیشنهاد می کنم که با rails شروع کنه واقعا روبی لذت بخش می شه . خیلی از چیزا دوباره کاری نداره
زبانی دارید یاد می گیرید که تازه و مدرن هست
و همینطور شما با این زبان حتی می تونید در زمینه امنیت کار کنید در آینده و همینطور به سیستم دسترسی داشته باشید

همه اینا دلیلی شد که آدم به دنبالش بیاد ولی وقتی اومدم با چیزی به نام gem آشنا شدم و سایت روبی جمز دیگه گفتم اینجا باید موند قبلش php کار می کردم دیگه داشت خسته کننده می شد
سر آخر واقعا کدنوشتن لذت بخشه باهاش فانه درسته الان خیلی اماتورم ولی می دونم خیلی از کار هایی که کردم شاید با php باید یک صفحه کد می زدم و هزار دور دور خودم می گشتم

امید وارم این زبان توسعه ش هرچی بهتر و سریع تر بشه مخصوصا دوستان فارسی زبان هم اضافه بشند منابع فارسی و نبود اون یکی از مشکلات من هست که کارو سخت تر می کنه مخصوصا نبود آموزش های جامع که در زبان های دیگر بخاطر عمری که دارند وجود داره

2 پسندیده

من زبان‌های زیادی رو امتحان کردم و یکی از علایقم تست زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفه البته انقدر زیاده این علاقم که شبیه یه کرمه :laughing:

و خب این وسط روبی به عنوان یکی از زبان‌هایی که روزمره ازش استفاده میکنم بدل شد. دلایل زیادی داشت اما شاید بزرگترینش سادگی هست و اینکه خوب باهاش ارتباط برقرار میکنم و زبان اسکریپتای روزانمه و البته دلیلم برای انتخابش ریلز به هیچ عنوان نبوده و ته دولوپ وبم با روبی استفاده از grape و sinatra بوده و خیلی هم سیناترارو دوست دارم و برای کارای کوچیک همیشه انتخابم هست.

یکی دیگه از دلایلم اینه که روبی پایتون نیست، پایتون ی دورانی بیشتر کار کردم اما خب هیچوقت اون حس خوب یه زبان رو منتقل نمیکرد بهم (مگر در شرایطی که جریان محاسباتی یا تحلیلی میبود که خب اونجا پایتون رو سر من جا داره) :smile:

در کل برای من روبی به عنوان یچیز دم دستی و سریع و قشنگ و باهال برای کارای ساده ی روزمره هست و فکر نکنم حالا حالاها برای این کاربردها چیزی جاشو برام بگیره

6 پسندیده

رفیق ناباب

4 پسندیده

RubyOnRails

2 پسندیده

فقط پول و شهرت :)))
یکی از دلایل مهمش این بود که با rails کار می کردم و این که کراس پلتفرم بود من کلن 8 تا زبون کار کردم که بین این همه ruby رو انتخاب کردم
(C++ C# swift python go java ,…)
(البته تو کراس پلتفرم بودنش یکم مشکل هست :wink: )

1 پسندیده

من عاشق این لوگوی یاقوت شدم :innocent:

یک استاد و دوست فوق العاده :slight_smile: :wink:
البته که هنوز اول راه هستم.

2 پسندیده

فقط Ruby On Rails و Rack. با وجودی که روبی بسیار عالیه و پرژه های زیادی رو به سرانجام رسونده, اما هیچ استفاده دیگه ای برای من نداره.

1 پسندیده

chef , Puppet , و کلا ابزار Automation

روبی خیلی گسترده تر از چیزی هست که اینجا بحث میشه - البته ببخشید اینو میگم ! Rails یه سری جم هست که در نهایت به عنوان فریم ورک استفاده میشه - پس روبی خیلی گسترده تر از چیزی هست که لایه ی بیرونی اون نشون میده و مجموعه ی DSL هایی که استفاده میشه در روبی هم بیشتر هستند و هم Level بالاتری دارند نسبت به زبان پایتون یا ابزاری مثل PHP

• شما PureOOP رو در هیچ زبانی تقریبا پیدا نمیکنید که این مورد تقریبا هر بحثی رو تموم میکنه .

@OPENFIRE منظور شما از level بالاتر چیه؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدین :wink:
زبان های دیگری هم مثل Smalltalk هستند که pure oop باشند. در پایتون هم همه چیز Object است. به شرطی که در پایان سال 2015 روبی رو با پایتون 2,7 مقایسه نکنیم.
و دوست دارم بدونم چرا PureOOP بودن تقریبا هر بحثی رو تموم میکنه؟
سوال زیاد شد! ببخشید :blush:

پاپت پایتون نبود؟

http://patshaughnessy.net/ruby-under-a-microscope

1 پسندیده

روبی جامعه بسیار بزرگی دارد و زبان روبی با راه حل های فراوانی که برای مشکلات گوناگون بکار گرفته, موجب شده پروژه های مبتنی بر روبی خیلی زود به مرحله اجرا در بیان و هنوز گزینه بسیار مناسبی برای پروژه های کوچک تا متوسط است. اما مردم همیشه در مسیر تغییر حرکت می کنند.
روبی دوره طلایی رو پشت سر گذاشته و برای بسیاری دیگر به اندازه گذشته جذاب نیست.
زبانی همچون جاوا اسکریپت با مدل بسیار انعطاف پذیر (Prototypal) و با وجود ران تایم NodeJS تونسته جای خودشو خوب پیدا کنه. که تازه این پایان کار نیست.
برنامه نویسی تابعی (Functional Programming) با سرعت زیادی در حال رشد است. Haskell, Clojure, Erlang, Scala و غیره هر روز کاربران بیشتری پیدا می کنند و بیشتر در صنایع کوچک و بزرگ و زیرساختی به کار گرفته می شوند.
زبانی به نام Rust یا Rust-Lang هم مراحل ابتدایی رو طی می کنه و به نظر آينده پر فروغی خواهد داشت.
دلایلی مثل خوانایی کد, قابل بازسازی و نگهداری بودن (Maintainability) و همچنین صعودپذیر بودن (Scalability) تاثیر زیادی در این جابه جایی ها دارند.

من چون زیاد از Go lang سر در نمیارم اسم نبردم.

در دفاع از روبی, دوست دارم بگم که فکر نمی کنم روبی با این جامعه بزرگی که داره به این زودی ها جایگاه خودشو از دست بده و حتما داستان های شگفت انگیز بیشتری در آینده ازش خواهیم شنید.
ولی در عین حال فکر می کنم دو مورد اصلی میتونه خیلی زیاد مانع پیشرفت یه برنامه نویس بشود;
اول, از این شاخه به اون شاخه پریدن زود به زود در زمینه به کار گیری ابزار توسعه… گاهی فقط با دیدن یه مطلب در مورد نقاط ضعف اون ابزار بخصوص.
دوم, دید تعصبی به ابزاری مثل یک زبان برنامه نویسی, بدون در نظر گرفتن سرعت پیشرفت علم.
زنده باد روبی.

3 پسندیده

برای کد زدن با این زبان درگیر پیچیدگی ها نمیشم . چون خیلی راحت با استفاده از این ابزار میتونم منظورمو به کامپیوتر بگم و اونم برام انجامش بده همین

1 پسندیده

پیشنهاد شما
همین و بس :smile:

1 پسندیده

سینتکس عااالی , آسون و خوانا بودنش👌
کار با Command Line البته لراول هم همینطوره
ولی خب از یک نظر دیگه اینکه دوست داشتم زبانی
رو یاد بگیرم متمایز باشه با بقیه . خوشبختانه برنامه نویسان
روبی در ایران کم کم داره زیاد میشه و جا باز میکنه . من تخصص
اصلیم PHP هست . با روبی و لراول واقعا عشق کردم و روزی نمیشه من
با روبی کار نکنم . و کیف نکنم :blush::blush::blush::stuck_out_tongue_winking_eye:

دلیلش اینه هرکی روبی و ریلز کار می کنه رو میشناسم عاشق روبی . انگار یه فرقی داره با بقیه زبون ها
با اینکه بسیار کاربردی هست روبی اما واقعا دلیل رواج عجیبش این نیست
MATZ–>
“تلاش می کنم روبی را طبیعی کنم، نه ساده”، طوری که تصویری از زندگی باشد.
بر اساس این، او اضافه می کند:
روبی به ظاهر ساده است، ولی درونش پیچیده است، دقیقا مانند بدن انسان.

لطفا در مورد کار با command-line بیشتر توضیح بدین. منظور شما رو متوجه نشدم :expressionless:

به نظر من که هیچ چیز پیچده ای در مورد روبی وجود نداره. فکر میکنم منظور شما اینه که روبی با کدهای کمتر کار بیشتری نسبت به بعضی از زبان های دیگه انجام میده. وگرنه پیچیدگی اصلا جالب نیست و سازندگان فناوری همیشه سعی میکنند از پیچیدگی ها کم کنند.